Inmultirea streptocarpusului

emeclau

Active Member
Irina, poate de aia se pleosteste frunza, ca nu uzi pamantul decat cand e foarte uscat
eu le ud cu dare de mana...care s-au dus, s-au dus..dar restul nu se plang :wink:
iar unele bucati de frunza , dupa ce au scos puiul, s-au uscat...si a ramas doar puiul in paharut...nici nu il mai transplantez :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai sunt asa stresata cu frunza asta si cu violeta, ca zau ca nu stiu cum e mai bine :? Pana acum nu s-a uscat, decat acum, dupa ce a aparut puiul. Puiul nu pare sa aiba ceva. Deci sa-l ud cu dare de mana? Tu ai multi, iti permiti :rofl: , eu nu prea vreau sa fac experimente pe el. Dar totusi, doua pufuri la doua zile zic eu ca e suficient, ca doar e criza :rofl:
 

ena

Member
Eu sunt de parere ca mai bine mai putina apa decat prea multa. De hidratat se mai hidrateaza, dar de revenit din putrezire, ba. Eu tin si frunzele de violeta si pe cele de strepto acoperite cu pahare transparente in care am facut gauri. Le ud cand pamantul este uscat, cu o seringa de 10ml la paharul de 166ml. Pamantul de usuca la aprox 10-14 zile. Cand totul merge bine si puiutii sunt destul de vigurosi, le scot paharele.
 

dorinas

Member
Nu-i pune multa apa ca sigur omori si puiul.Lasa frunza in pace ca uneori se usuca dar pana se usuca tot mai ajuta puiul. Daca puil arata bine pune apa in continuare asa cum ai procedat pana acum.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca va aduceti aminte, spuneam la un moment dat ca pe la sfarsitul lui aprilie adica acum 5 luni am pus primele frunze de strepto la inmultit.
Intre timp am mai incercat cu cateva ture...cert e ca asa arata puii din aprilie azi:

mie mi se pare ca se misca infernal de greu, cresc cu viteza melcului.
ce ziceti?
 

Fleur

Active Member
Vor creste mai repede de acum, dar sa le pui paharele cand ii repici fiindca acum el munceste sa umple acel ghiveci cu radacini de aia ti se pare ca se misca greu :wink:
 

michaela

Active Member
Am avut marea surpriza sa descopar la unul din streptosi......... o pastaie cu seminte :? ......... ha! eu n-am reusit sa-i inmultesc din frunzite si vrea sa ma faca sa experimentez insamantarea.... :rofl:
 

Fleur

Active Member
Poti incerca, poate ai mai mult noroc decat mine :wink: Am avut si eu anul trecut la Pocahontas dar n-a iesit nimic, iar acum nu le mai las fiindca dureaza destul de mult pana se coace pastaia.
 

michaela

Active Member
I-o daruiesc lui Eme,(sa nu ma invidieze :wink: ) dar cand trebuie s-o culeg? :) :rofl: cand devine maronie... ca la orice pastaie???? :rofl:
 

Fleur

Active Member
Da, o lasi sa devina maronie si apoi mai lasi semintele sa se usuce putin. Noroc de multe plante indiferent cine le seamana! :wink:
 

ena

Member
Miha, vezi sa nu patesti ca mine. Am lasat pastaia sa se coaca pana cand am gasit-o deschisa si semintele ia-le de unde nu-s. Cazusera si nu le-a mai recuperat.
 

emeclau

Active Member
pai, cred ca atunci ar fi bine sa o mai lase un pic si sa o culeaga!
si eventual o pui pe un servetel si o mai lasi sa se coaca un pic asa...oare ce ziceti??? :?
 

Fleur

Active Member
Las-o sa se facaa maro bine ca se vede cand vrea sa se desfaca, doar ca trebuie sa fii cu ochii pe ea zilnic. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fleur am vazut ca ai pus strepto in ghivece suspendate. Cat de bine le merge asa? Ca mi-ai dat o idee... :rofl: :oops: :wink: Banuiesti care.
 
Sus