Inmultirea streptocarpusului

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu le-am vazut la fata locului, acasa la Fleur, si aratau excelent!
In ciuda balconului ei mare si incapator, la cat de multe ghivece cu streptocarpusi are, greu le-ar fi gasit loc altfel decat in ghivece suspendate.
Oricum, o sa ne lamureasca ea mai bine :D
 

Fleur

Active Member
Merg foarte bine, mai ales pt cei cu frunze lungi. Eu intai pe Margaret l-am agatat ca la frunzele lui de 40 cm lungime mai greu gaseti loc potrivit :) Si pe urma au urmat toti cei cu rozete mari care isi puteau intinde frunzele cat voiau.
 

mena

Member
Fleu, intreb si eu ca-s nestiutoare si nici nenea Google nu ma ajuta, cum arata strepto Margaret? :?
De fapt din lista ta de frunze scoase la vanzare(strepto si violete) nu am reusit sa gasesc toate denumirile ca sa-mi fac o idee cum arata fiecare. :oops:

Revin :) violetele am reusit sa le identific...la streptosi mai am ceva nelamuriri... :wink:
 

Fleur

Active Member
Draga mea in album la mine ii gasesti pe toti. Nu e scris la fiecare poza fiindca fiecare are mai multe poze.
Margaret e in avatarul meu :wink:
 

michaela

Active Member
:aoleu: dupa 2 ani aplicand diferite metde de inmultire a streptocarpusului :) , pot sa strig intr-un mare megafon ca sunt si eu fericita posesoare a unui puiut obtinut din frunza............ :rofl: ........ in apa............ :rofl: mare mi-a fost mirarea :rofl:
Dar.... acum deh! Am zis sa ma grozavesc si eu cu reusita mea 8) :)
Revin si cu pozica lui, caci si-o merita! :evil:
 

emeclau

Active Member
wow! deci pana la urma perseverenta ta si-a spus cuvantul! :dans: :dans:
sa iti traiasca si sa creasca mare mare si sa te bucure mult timp cu florile lui! :)
 

michaela

Active Member
Iata si pozele cu minunea..........


Si..... da, se poate, insa nu credeam ca si la mine :) deci multumirea mea e enorma..... 8)
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: Merci de sfat! Cred c-o sa stea in pahar.... pana infloreste :rofl: ca am mai primit avertizmentul asta...... :) si eu, priceputa cum sunt.... :oops: : moarte sigura!
 

emeclau

Active Member
sa stii ca te inteleg perfect! nici eu nu am noroc cu astea prinse in apa!
las-o asa pana se face puiul mare, mare ...ca astfel vor creste si sansele sa se prinda si sa traiasca! :wink:
 

emeclau

Active Member
i-am plantat pe 12 si 13 sept.
zilele astea uitati ce am gasit :)



asta e vestea buna
vestea proasta :( este ca, le-am dat cu pulverizatorul cu apa si fungicid, pentru ca , fiind inchise cutiile si umezeala destul de mare, m-am gandit eu sa nu aiba probleme....si, din pacate, invatatura de minte!
nu le place deloc...unele frunze s-au inmuiat , s-au maronit :(
morala: NU PULVERIZATI si nu deranjati frunzele puse la prins!
 
Sus