Irisi II

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
CEl galben mi-a inflorit mereu de cate 2 ori. Supriza a fost cel alb aflat deja la a treia inflorire. La asa ceva chiar nu m-am asteptat.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, a doua oara din iulie pana in august (sunt poze pe pagina precedenta) si a treia oara acum, in noiembrie.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ma intreb acum daca exista intr-adevar specii sau hibrizi care infloresc mai des sau o fi ceva exceptie cu acesta.
:?:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Exact aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu. Mai mult ca sigur exista si altii, si ar merita cautati. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
gand in gand cu tine...
TREBUIE cautati!
Pe bune chiar se merita sa gasesti niste irisi care inloresc mai des pentru ca sunt superbi in gradina.Nici nu sunt pretentiosi in ceea ce priveste udarea (mai ales ca avem niste veri toride) iar florile sunt tare frumoase.Asa ca trebuie sa facem sapaturi... ;-)
 

carla

Active Member
Caramell, crede-ma ca esti foarte norocoasa. In zona mea sezonul de gradinarit e mai scurt cu aproape doua luni, asa ca irisii nu apuca sa infloreasca a doua oara, chiar daca am cativa remontanti.
Asta pana anul asta, cand am avut surpriza sa gasesc saptamana trecuta boboci la doi dintre ei, unul violet cu alb de la Emilia si unul despre care nici nu stiu ce culoare are, luat de pe sunphoto. Si surpriza cea mai mare e ca amandoi au fost plantati vara asta, deci au venit cu frunzele taiate si s-au apucat de facut flori :rofl:
Din pacate nu stiu cat va mai tine vremea asta calda, nu cred ca vor apuca sa deschida florile, dar eu mai bucur si ca am vazut boboci de irisi in noiembrie :D
 

bradut

Well-Known Member
Carmen, la anul am sa-ti spun cum se comporta si la mine cei doi frumosi, alb si galben. :D Imi place ce-am vazut la tine. Multumesc inca o data! :indragostit:
 

cristinaf

Well-Known Member
In oferta celor de la Anthesis pentru irisi asa si scrie, ca English Cottage are 3 valuri de inflorire. Inseamna ca e pe bune, nu doar reclama.
 

bebe Iris

Active Member
Sunt multi remontanti, dar depinde si de zona si de locul in care sunt plantati. Adica la mine nu sunt in soare plin si nici nu este asa de cald in N-V tarii, asa ca nu prea vad remontanta. :D Imi ramane sa-i admir pe ai lui Caramell :clap:
 

victoria222

Active Member
La mine remonteaza, numai ca anul asta am despartit tufele si i-am deranjat. In schimb am unul nou, cumparat prin septembrie si plantat tot atunci, care are un boboc violet Si cred ca se va deschide. Avea frunzele taiate saracul dar a avut putere sa faca floare.
 

Roxana Peled

Active Member
Ei bine, acum stiu ce sa caut :D
Singurul motiv pentru care nu prea am irisi este pentru ca nu sunt remontanti.
English Cottage :visator:

Va rog frumos fetelor, spuneti-mi si mie ce irisi sunt aceia care au rizomi nu bulbi si frunze cu forma normala dar sunt miniaturali. Am avut unii mai multi ani si ca un facut de cate ori au inflorit nu am fost langa ei :( . Apoi i-am plantat in gradina mea "mlastinoasa" pe atunci si i-am pierdut :nefericit:
Tare mi-ar placea sa mai fac rost de asa ceva. Imi placeau tare mult frunzele.
 

bebe Iris

Active Member
:D Iris Barbata Nana sau Pumila, sau li se mai spune si simplu pitici:
http://bebeiris.sunphoto.ro/0-IRISI_BAR ... ci/pagina2
Dar nu sunt remontanti, infloresc in aprilie-mai si nu suporta umezeala sa stagneze la rizomi, la fel ca fraii lor mai inalti Iris Barbata Elatior sau Germanica. Pentru a evita ca apa sa stagneze la radacini, ii plantezi pe movilite de pamant si gata :D

:rofl: Si ma omorati cu remontanta...Dar ce!?! lalele sunt remontante? sau zambilele, narcisele, gladiolele, etc? :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine Bebelu, da' crezi ca nu m-am uitat si eu iar? :rofl: Si ia tu pixul si scrie o rezervare pentru cand vei avea rizomei de High Wire si Sarah Taylor ;-)
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: dar un pic de soare n-ai sa-mi dai si pentru gradina mea?...sa creasca odata si sa faca pui :rofl:
Promit sa te tin minte :*
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba zau ca ti-as da soare, ca eu am cam prea mult, tot caut zone usor umbrite si nu am :(
 

bebe Iris

Active Member
:D Cu pomisorii recent plantati, cred ca ai rezolvat problema...dar eu zau ca nu pot demola blocurile din jur :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebelu, pana cresc aia incat sa faca umbra...nu pot sa spun ca incaruntesc, c-s deja carunta, dar ies la pensie :tavalit:

Cu blocurile e mai simplu...dinamita :evil: :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl:
Dragutelor, la aia zau ca nu ma intereseaza sa fie remontanti, ador tufita aceea de frunze mici si scurte :indragostit:
Vrei sa-mi spui ca pot sa achizitionez ceva din albumul ala, orice? Vreau orice, nici nu ma intereseaza culoarea.
Sau mai bine zis ii vreau pe toti :rofl:
 
Sus