Irisi II

Roxana Peled

Active Member
Cel pe care l-am avut si l-am pierdut l-am cumparat (cand eram studenta si n-aveam bani nici sa trec strada) din piata de la Obor. M-am rugat de un nene care-l vindea sa-mi dea si mie o jumatate din tufita ca n-aveam bani de toata :oops:
L-am iubit tare mult dar mi-a inflorit intotdeauna cand n-am fost prin preajma. N-avea nici un bobocel, nimic ... trebuia sa plec pe undeva si dupa o saptamana cand ma intorceam gaseam florile deja ofilite :x M-a scos din pepeni asa vreo trei ani la rand pana sa dea coltu' de tot :rofl:
Apoi, nici ca am mai gasit pe vreundeva de vanzare :|
 

kerkyra

Well-Known Member
Fetelor, am fost tare suparata zilele trecute. Intr-o zi, cand am venit de la munca, vad un nene care sapa de zor in gradina blocului, exact in zona unde aveam eu irisii. Era de la gaze, s-au apucat acum sa schimbe conducta, ca doar stim, cele mai bune lucrari iarna se fac :x . Mai erau si altii in gradina de alaturi, m-am interesat cand si pe unde vor face ditamai santul, asa ca seara, pe bezna, m-am apucat sa scot irisii pitici si cateva lalele. Am adunat cam o galeata de irisi. Am reusit sa mai recuperez ziua urmatoare din irisii germanica, sper sa nu aiba probleme ca i-am mutat acum. Mi-au facut varza micuta mea rocarie, unde aveam bulbi de muscari, phlox, cerastium, alium... Mi-era o ciuda... sa mai faci ceva. Intrebarea mea este ce fac acum cu piticii? Ca a nins, cum ii mai plantez acum? Rezista sa-i tin asa pana la primavara, la loc racoros si uscat?
 

bebe Iris

Active Member
Rezista in ghivece, la frig, fara probleme. Doar sa nu ii uzi mult, mai ales cand este tare frig...daca poti fa un amestec de pamant cu nisip, ca le place mai mult decat doar pamant.
 

Roxana Peled

Active Member
Vaaaai, ce rau imi pare pentru tine!!! :(
Nici nu-mi pot imagina asa ceva, sa-ti faca cineva gradina praf fara sa ai nimic de spus si fara ca macar sa te anunte din timp.
Asa-i la noi, nu are nimeni nici un respect pentru munca altuia :x
 

kerkyra

Well-Known Member
Ce-i mai "frumos" e ca probabil asa va ramane pana la primavara, nu stiu cine mai sapa sau acopera ceva acum.
Mi-am adus jardinierele din beci, maine pun irisii si sper sa nu-i pierd.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am plantat irisii intr-o jardiniera si un ghiveci nu foarte adanca, au ditamai radacinile, sper sa treaca bine iarna.
Si ca distractie, ieri, pe o ninsoare ca in povesti, baietii se apucasera iar de sapat. Au rezistat vreo ora :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu tocmai casc ochii la niste irisi frumoooooosi de te lasa fara respiratie :hipnotizat: Mai bine imi vedeam de treaba, ca acum jinduiesc :roll: Sunt unele varietati foarte scumpe, dar sunt si la preturi civilizate, sa zicem :mrgreen:

http://www.claragarden.it/default_c.asp
Apare in dreapta Catalogo Iris, de pe pagina urmatoare accesati fiecare litera, pentru a vedea varietatile listate
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu mi-am facut si lista, acuma sa vad cum pot sa fac disparuti vreo 200 de euro :tavalit:
 

laural

Well-Known Member
Mai nou si eu am o pasarica ( deocamdata doar in creier ) pt. irisi. Am gasit un site din Ungaria http://www.hajzerkert.hu/Elatior_main2.htm cu preturi rezonabile, nu mi-ama dat seama daca trimit si cu posta. Fetele care va pricepeti ce ziceti ?
Eu am o nedumerire , pe suprafetele mari cum se procedeaza cu irisii, se scot mecanizat ? si primavara se pun inapoi in pamant ? Ca la cartofi ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Laural ,scrie ca trimit prin posta in Ungaria ,dar nu zice nimic de alte tari ,dar se poate intreba daca doresti[ doriti] ;-)
 

laural

Well-Known Member
Eu stiu ungureste asa cat sa inteleg lucrurile de baza, dar nu ma descurc cu scrisul nicicum. Daca poti pune o intrebare, te rog si multumesc mult :hug:
 

gabrielais

Active Member
mai fetelor, ma faceti sa postez pe net ca vand un rinichi... :(
pe toti i-as vrea in gradina; no' acu' cum fac?? :eek:f:
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
eu tocmai casc ochii la niste irisi frumoooooosi de te lasa fara respiratie :hipnotizat: Mai bine imi vedeam de treaba, ca acum jinduiesc :roll: Sunt unele varietati foarte scumpe, dar sunt si la preturi civilizate, sa zicem :mrgreen:

http://www.claragarden.it/default_c.asp
Apare in dreapta Catalogo Iris, de pe pagina urmatoare accesati fiecare litera, pentru a vedea varietatile listate
Sunt superbi irisii lor dar la preturi nu sunt chiar cu toate tiglele pe casa.
35 de euro? :eek: Ok, sunt si cu 5 dar alora de 35 ce dumnezeu le-au facut, i-au pictat de mana?
 
Sus