Justitia (Jacobinia)

doina

Member
Uscaciunea , ii trebuie mai multa umiditate in jur , poate niste pietricele umede o vor ajuta .
 
D

dyayzh

Guest
Eu o ud cand se pleostesc un pic frunzele, dar ii pun apa din abundenta :D
 

albela

Active Member
Si la a mea se maroneau frunzele la inceputul iernii. Asta pentru ca m-am incapatanat sa o tin la caldura (si bineinteles aer uscat). oricat as fi udat-o frunzele se maroneau si cadeau. Cand aproape a ramas fara frunze am mutat-o la racoare si au aparut frunzulite imediat. O ud normal, si nu mai am nici un fel de probleme cu ea :D .
 

Roxana

Active Member
inseamna ca frunzele se maronesc din cauza ca o tin aproape de o sursa de caldura....si are dreptate saracuta. cum ajung acasa o sa o mut intr-o camera mai racoroasa.
 

adinal

Member
Roxi, arata-ne si poze. Am si eu un puiut (mai mare acum) de la Gabiutza si ma tot uit la el poate, poate o face boboci. :D
 

albela

Active Member
La mine frunzele cu care a iesit din iarna dau semne de cloroza, dar dupa doua doze de substral regenerator deja frunzele noi sunt de un frumos verde inchis :D .
 

adinal

Member
Aratati-mi si mie cum se pregateste de inflorit. Am si eu una care face niste frunze "ciudate" - mai mult lungi ca acele de brad ... :?
Poate infloreste ... :)
 

Roxana

Active Member
daca infloreste apare un fel de rozeta de frunze in varf si de acolo ies niste chestiotu roz care sunt florile.
 
Sus