Justitia (Jacobinia)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaa...................se face atit de frumoasa si dureaza destul de mult :D .
Eu tare as vrea alba :( dar oare de unde???Era cit pe-aci sa mi se traga o tzeapa ; m-am ferit din calea ei :rofl: dar am si ramasnumai cu cea roz :x
 
D

dyayzh

Guest
Aceasta este o planta care mie imi place in mod deosebit. A mea este inca mica, dar anul trecut a inflorit. Anul acesta se pare ca l-a dedicat ramnificarii. Este o planta de o eleganta aparte.
 

marean

Active Member
Si a mea se pregateste de inflorit,in vreo doua saptamani ii voi vedea prima floare de cand o am,sunt tare bucuros ca in sfarsit s-a hotarat sa faca si floricele,nu numai frunze.O sa pun poze la momentul oportun :wink: !
 
D

dyayzh

Guest
Crezi ca numai tu esti norocos?? Sic ca si eu...si a mea are bobocei...cred ca a tras cu ochiul prin vecini si nu a vrut sa fie mai prejos :wink:
 

tinaM

Member
doina a spus:
Pana sa descopar acest forum nu stiam de existenta acestei plante. :roll: dar acum m-am indragostit iremediabil si de ea :rofl:
Mie a inceput sa-mi fie frica! Ca si asta are niste nuante de te ung la suflet si nu mai ai leac.
Asa ca fato (asta-s io!), picioarele la spinare si valea pe la topicurile despre florile pe care le ai :pa:
 

yca

Member
am si eu una maricica si e plina, plina de frunze frumoase de flori nici nu vrea sa auda.......
 
D

dyayzh

Guest
poate aude ca suratele ei au inflorit si se ambitioneaza :wink:
 

marean

Active Member
Oare cat dureaza pana cresc florile jacobiniei mele? Important e ca s-a indeletnicit sa vrea sa infloreasca....sa zicem ca peste 1 luna o voi vedea si inflorita :) !
Nu ma grabesc,astept rabdator !
 

Cristiana

Member
Ehe, Mareane, in doua saptamani te vei minuna de pomponul de floare! Am primit si eu una acum vreo doua saptamani, bobocelul era mai mic si eram convinsa ca n-o mai fi nimic, a suferit la transport. Dar iata, au iesit primele randuri de petale!

Ma amuza ca ai pus-o la sectiunea de "balariute" in albumul tau :rofl: !
 
D

dyayzh

Guest
Mie imi place in mod deosebit aceasta planta. Am doua, dar se comporta diferit : unul se inalta si are frunze mari, deosebit de elegante, celalalt se ramnifica si face pui, iar frunzele sunt mai mici si mai "ondulate"
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Planta asta e decorativa chiar si prin frunze.Mie tare mult imi place.
Sa-ti traiasca Mareane!!!
 

marean

Active Member
Dap,frunzele sunt si ele foarte frumoase,putin ondulate,tari si de un verde-jad,minunata per total :wink: !
Multumesc mult,Gabi !
 

marean

Active Member
:oops: Eeee,lasa ca ea e o batranica,are 3 anisori,dar e prima oara cand a inflorit :mrgreen: !
Oricum,la cate floricele ai de la plantutele tale,nu stiu de ce faci nazuri :wink: :) !
 
D

dyayzh

Guest
Oare jacobinia alba e mai "puturoasa" la inflorit decat cea roz ?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu cred Dya!
Cert e ca cea roz ,daca am tinut-o afara,are culoarea mai intensa:
 
D

dyayzh

Guest
Eu stiu :? Cea roz a inflorit in fiecare an dupa primul an de existenta, cea alba are 2 ani si nu da nici un semn de inflorire :cry:
 
Sus