Justitia (Jacobinia)

lelia

Well-Known Member
Are 4 ani, dar otai in fiecare toamna deoarece creste f repede, anul asta ainflorit de doua ori si are iarasi boboci :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,este intr-adevar foarte frumoasa :D .Asa imi plac si mie florile.A mea are numai 2 ani dar parca nu este nici jumate din a ta :( .Sa incerc si eu o taiere :? .Eu nu prea m-am indurat si am taiat numai virfurile :roll:
 

lelia

Well-Known Member
Daca nu creste f repede nu tre s-o tai ci doar sa-i corectezi forma,eu otai pt. ca vara otin afara in curte si creste f mult :D
 
D

dyayzh

Guest
Cea alba a mea da semne de inflorire....mov :cry: Si o cumparasem pe post de alba :( Si asa de fericita eram ca am alba :cry:
 

marean

Active Member
:( Pacat de sperantele spulberate...dar vezi partea buna,iti mai infloreste o jacobinia :wink: !
Vei gasii tu si alba,intotdeauna gasesti ce-ti doresti :mrgreen: !
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da!!!E frumoasa foc!Eu nu stiu unde sa o iernez pe a mea ca e prea mare!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N-ai pentru ce. O fi ea mica acum, dar stai sa vezi cat de mare se poate face. Si creste destul de repede.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Azi am tuns drastic Justitia mea,era prea mare si ocupa mult loc.In fiecare an asa procedez.ii las vreo 3-4 noduri pe fiecare tulpina,restul tund si pun la inradacinat.Mai face cineva ca mine?
 
D

dyayzh

Guest
Eu nu am tuns-o niciodata deoarece inca e in limita de 50 cm si imi si place sa fie mare. E una din plantele care sunt extrem de frumoase si prin frunze. Si am si un scop: sa o las sa ajunga cu 3-4 tulpini, care visez sa infloreasca toate odata :rofl: :wink:
 

yca

Member
Si eu am una de anul trecut si nu am tunso deoarece e foarte bogata la frunze si mi-e mila sa i le tau desii la flori nu se gandeste...........
 

blueheart_d

Member
la jacobinia mea frunzele de la baza iau aspect de toamna. isi schimba culoarea in maroniu, dar nu se usuca (inca). au un luciu foarte sanatos. oare e normal?
 

Roxana

Active Member
Ieri am primit Jacobinia de la dya (multumesc :*) si frunzele erau oflite. Am plantat-o si am udat-o bine si azi dimineata isi revenise. O sa ii fac niste poze maine sa o vedeti.
 
Sus