Kalanchoe

y0lka

Member
chestia e ca a mea e in pervaz de cand am primit-o dar nu face decat sa se alungeasca.. chiar niciodata nu a facut flori, nici macar cand am primit-o nu avea, din cate imi amintesc.. :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Pai eu le tund, nu le las sa cresca prea mult si le mai las sa faca si setea, adica le ud mai rar, doar in perioada infloriri sunt mai darnica cu apa la ele :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
La intuneric nu le-am tinut, ca nu e normal! Le-am bagat in repaus fortat, adica din octombrie pana la inceputul lui decembrie, nu le-am udat deloc si le-am tinut in loc mai racoros ~15 grade. Din decembrie le-am bagat la 18-20 grade (asa sunt conditiile!) si am inceput sa le ud cam la 2 saptamani. Acum au boboci!
 

y0lka

Member
si pentru plantuta mea ce recomandari ati avea? ca pana la urma tot nu stiu ce sa fac acum,ca din cate am inteles acum ar trebui sa boboceasca/ sa aiba flori, ceea ce nu se intampla... scuze, dar chiar sunt confuza pentru ca nu stiu ce e de facut cu ea acum.. n-as vrea nici sa o chinui..
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cred ca primul lucru ar trebui "o sedinta" foto! Daca vedem cum arata ne vin mai multe idei, in sensul ca ea ar trebui tunsa ca sa infloreasca. Cati ani are?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Tunde-o si pune lastarii in pamant. Lastarii mei au inflorit in acelasi an in care i-am pus. Daca nu acum, la anul sigur iti infloreste. Ale mele au facut lanosi anul trecut, le-am tratat pana le-au cazut toate frunzele, apoi peste vara le-am cam ignorat, si acum sunt inflorite. Una dintre ele Cealalta e portocalie simpla.
 

y0lka

Member
hmm... acum am vazut ca sunt ceva lastari care nu demult au iesit deci loc nu mai am, va trebui sa le plantez separat, deci, cam cat sa tai ?
 

kerkyra

Well-Known Member
Si ale mele au fost atacate de lanosi, una pare a fi fost mai afectata, dar i-am luat lastari, celelalte au boboci/floricele.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
y0lka, obligatoriu trebuie tunsa! Cand incepe sa faca acele radaci aeriene, planta te atentioneaza ca sunt oarece probleme si la radacini. Cred ca ghiveciul e prea mic, pentru marimea actuala a ei. Sfatul meu este sa tunzi si butasii sa-i pui in nisip la inradacinat. Schimbi si pamantul si planta (ce mai ramane din ea) o sa-si revina fara probleme.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am avut un care imbatranise, crescuse mare, am tuns-o, iar acum am mai multe ghivece de la ea. lastarii se prind usor, zic eu, eu am lasat si in apa sa faca radacini.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
y0lka a spus:
hmm... acum am vazut ca sunt ceva lastari care nu demult au iesit deci loc nu mai am, va trebui sa le plantez separat, deci, cam cat sa tai ?
Greu de zis exact, cum sa faci! Eu o sa-ti spun cum as face eu. As taia toate ramurile alungite de deasupra solului. Apoi fiecare ramura as fragmenta-o in cateva parti (~ 10-12 cm inaltime). Lastarii obtinuti i-as pune in nisip sau in apa (inradacineaza repede). Avantajul punerii in nisip este acela ca poti sa-i lasi acolo pana in toamna, fara probleme. Schimbi pamantul restului de planta (lastarii mici). Asigura-i un bun drenaj. Cam asta as face. Tu procedeaza cum te lasa inima! Succes!
 

y0lka

Member
Ok, super, mersi de sfaturi!
De indata ce achizitionez ce sol ii place, am s-o fac.. ca deocamdata nu prea am nimic pe acasa.. :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pamantul sa nu contina multa turba! Si pune-i si un pic de nisip grosier. Eu am pus si putin perlit, dar merge si fara, cu nisip numai.
 

aleynad

Active Member
Moderator
acum 15 minute tocmai mi-am imbogatit colectia de kalanchoe cu inca una cu flori batute, grena :petrecere:
stiu ca vreti poze, :) dar nu am inca aparatul la indemana :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sa-ti traiasca si sa se inmulteasca! Deocamdata te credem pe cuvant! :wink: :D Sau nu vrei s-o vedem ca sa nu poftim la ea? :eek: :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
am uitat sa fac poze cu aia grena, dar in schimb va arat pe cea portocalie, de acasa, care tocmai a inceput sa-si deschida boboceii :D



mai am inca 2 imbobocite :D , de abia astept sa infloreasca si acelea :wink:
 
Sus