Kalanchoe

albela

Active Member
Eu o ud o data pe sapataman si nu o tin la soare. Are multa lumina dar soare direct doar 1-2 ore dupa amiaza.
 

Roxana

Active Member
nu, nu ii trebuie ingrijiri speciale. si ca sa o uzi o data la 2 saptamani, mai ales pe caldurile astea mi se pare ca este cam rar. Nici eu nu o tin pe a mea in soare. Soarele poate provoca arsuri pe frunze. Mai bine o pui la lumina buna si soare, daca se poate, dimineata ca nu este asa de puternic.
 

crocus

Member
Am luat de la soacra mea o Kalanchoe adica doua ghivece pe care vroia sa le arunce , arata cam rau.

va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru ingrijirea lor, pentru ca nu am mai avut niciodata si nu stiu ce sa le fac :(
 

adinal

Member
In primul rand, TUNDE-LE! Pune butasii in apa sau pamant. Se vor prinde foare usor. Ca sa nu mai creasca asa desirate aseaza-le undeva la lumina. Pe cele prinse deja uda-le cand pamantul s-a uscat de tot la suprafata.
Nu este o planta pretentioasa. Succes!
 

Florilemele

Member
Va rog sa imi spuneti si mie ce se intampla cu floarea mea :(( se face maronie spre neagra tija aia care ar trebui sa fie foarte verde,se apleaca florile spre pamant si mor :(( nu au multa apa....le ud doar miercurea si sambata :( ce sa fac ??? nu vreau sa le pierd :( :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din cite stiu nu ii place asa multa apa cita ii pui tu.....Las-o mai insetata si va fi mai bine.Cei care au aceasta planta pot sa iti spuna cam cit o uda :D
 

mimish

Active Member
Eu pe ale mele le am afara, pe un pervaz unde nu ajunge prea mult soare si le ud doar cand pamantul este uscat (bine) la suprafata. O data pe saptamana, cam asa. Tot atunci le pun si Vitaflora. Sunt pline de lastari si pana acum vreo 10 zile au avut si flori. Acum cred ca se odihnesc.
 

mimish

Active Member
Este o floare rezistenta si daca nu are, Doamne fereste, o boala, sigur isi revine. Si ale mele au avut perioade proaste, dar acum sunt asa zdravene, ca nu le recunosti!
 

Florilemele

Member
O boala sigur nu are ... si abia sunt plantate....probabil de asta sufera... sper sa isi revina...oricum o sa le pun apa o data pe saptamana ! Mc de sfaturi :)
 

zi_inflorata

Member
Moderator
daca te poti indura, tine-le la intuneric (intr-o cutie sau o punga in cap) si fara apa 1 luna de zile. Apoi, trateaza-le ca si pana acum. Semiumbra si apa doar cand se usuca bine pamantul. Si vor inflori.
 

gino

Member
Este adevarat, sunt plante de zi scurta cu inflorire iarna - primavara, daca au conditiile necesare. Multa lumina si caldura.
 

magda

Active Member
Moderator
TheSoldier a spus:
Ma bucur ca am ocazia sa vorbesc despre o planta inca necunoscuta in aceasta categorie.

Un scurt istoric despre planta Mother of Thousands. Denumirea stintifica este bryophyllum daigremontianum,este o planta suculenta ce se adapteaza foarte bine in apartament.

Ceea ce o face foarte atractiva este modalitatea de inmultire a ei, fiind de fapt si una din putinele plante vivipare, pe marginea frunzelor planta creeaza mici pui de planta care se desprind foarte usor si cad in pamant cu radacini si cresc foarte repede. Ea nu face seminte, nu are nevoie.
Inflorirea se face odata la 2 ani, dupa ce infloreste planta moare sau continua sa mai creasca pentru mai multi ani. Este o planta care rezista si la seceta.Daca nu este tinuta la lumina zilei nu va inflori si nu se va dezvolta cum trebuie.

Caracteristici:

Rezistenta la seceta - superb

Mod unic de inmultire

Dungi de tigru pe frunze

Nepretentioasa la pamant, putin nisip este excelent pentru ea.

A se feri de inghet

Creste pana la 1 metru inaltime, dar asta nu inseamna ca nu poate sa ajunga chiar la 2m Zambet

Planta cu caracter invaziv... creeaza peste 1000 de pui in viata ei, in campurile din Canada si Africa de Sud si Madagascar sunt invadate de ea, datorita numarului mare de pui care ii face. Odata ce invadeaza o gradina este aproape imposibil sa mai scapi de ea.

Iarna se uda o data pe saptamana, si vara de 2 ori pe saptamana dar bine, pana cand apa apare in farfuria ei, a nu se lasa apa sa stationeze in ghiveci , asigura-te ca ai multe gauri de scurgere a apei.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... goense.jpg

Florile ei:
http://toptropicals.com/pics/garden/c21/3842.jpg


Puii de pe frunze:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nahme1.jpg
 

magda

Active Member
Moderator
adrianam a spus:
mie mi se lungeste gatul asteptand flori de la kalanchoe- asezata tot la o fereastra spre nord- fara soare.
Anul trecut a facut doua floricele destul de firave. Anul acesta nu se anunta nimic deocamdata, desi am tinut-o cam doua luni pe scara blocului la 15 gr si lumina mai putina.
 

magda

Active Member
Moderator
silvia a spus:
Era o vorba care spunea-rabdare si tutun-iar la Kalanchoe e mai valabil ca la nicio alta planta.Hertha eu nu inteleg ce inseamna ciupit,ce si in ce faza a plantei sa face acest lucru?Am mai scris tot eu si credeam ca se face cand apar primii boboci dar m-ai oprit categoric si asa am facut.Asadar inainte sau dupa inflorire?
Am intrebat si daca lumina cu soare ar rezolva mai repede inflorirea.Vreau sa cred ca aceste raspunsuri vor fi utile si altor detinatori de Kalanchoe nu numai mie pentru care fapt va multumesc.
--------------------------------------------------------------------------------
Sunt curioasa cine dintre forumisti poseda cea mai mare colectie de Kalanchoe cu rugamintea sa ne spuna daca sunt in albumul personal.El ne poate spune mai multe despre locul in care se simt cel mai bine aceste plante frumoase dar cu cerinte aparte fata de majoritatea celorlalte.
 
Sus