Kalanchoe

magda

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
victoria a spus:
Pentru ca nu am gasit pe aici nimic despre aceasta planta,am indraznit sa deschid eu discutia,pentru ca ma intereseaza.Daca mai e cumva un topic despre Kalanchoe,rog sa mutati sau sa stergeti. :D
Am descoperit ca tatal meu are un Kalanchoe si vreau sa stiu cum se pune lastarul.In apa sau in pamant direct?
Habar nu am ce culoare este,dar imi place si vreau sa prind si eu un lastar.Poate se gaseste cineva sa imi spuna si cum se ingrijeste.
 

magda

Active Member
Moderator
KALANCHOE CALANDIVA
mariucamariuca a spus:
am cumparat cateva ghivece cu K calandiva , dupa ce s-au trecut florile am rupt tijele cu florile uscate si le-am bagat sub pat cu o punga neagra in "cap" ( asa am citit eu ca trebuie puse in repaos o luna la intuneric ).dupa 3 sapt surpriza: toate frunzele erau mucegaite dar aparuse si noi frunzulite dar care erau de un verde f, f, foarte deschis( aproape alb). ce s-a intamplat?, de ce ?si ce e de facut? Acum sunt pe pervaz la fereastra si nu arata prea bine. :(. si erau asa frumoase.............
ghia_don a spus:
Mariuca, plantele de kalanchoe le acoperi cu o punga numai intre anumite ore pe zi, in rest ele au nevoie de lumina. Se acopera pentru a-i stimula inflorirea , bobocii se formeaza in conditii de zi scurta, asta numai daca vrei sa-ti infloreasca la scurt timp dupa inflorirea anterioara. Eu de exemplu, nu le acopar niciodata pentru ca dupa ce se trec florile , prin aprilie-mai le tai, lasindu-le intr-un repaus binemeritat de refacere. Le ud mai rar, dar nu le tin la intuneric. Cind ziua incepe sa scada, incep udarile normale, cam de 2 ori pe saptamina, plantele se formeaza frumos si pina in decembrie se umplu de boboci.
mariucamariuca a spus:
multumesc de sfaturi ghia_don. o sa vad ce s-o intampla cu :? ele
 

dr Cactus

Member
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Nu ma pricep mult la Kalanchoe, am avut doar una si nu am mai reusit sa scap de ea. Mi-a invadat ghivecele vecine, erau sute de plantute ...le-am cules cu penseta si cumva am scapat de ele. Asta a fost acum vreo 8 ani. Stateau in sera cu cactusi, in plin soare....au inflorit.....au crescut...au prosperat.
Cum sa tineti o planta verde 1 luna la intuneric total si sa va asteptati sa ii mearga bine? Unde in natura se intampla asa ceva cu o planta verde??Apoi iei o planta cu frunze formate la intuneric, fara clorofila (clorofila NU se formeaza in lipsa luminii, deci frunzele crescute la intuneric NU pot fi verzi) si o pui la soare. Asta inseamna arsura garantata a frunzelor care nu se pot apara de radiatia solara. E nevoie de o trecere treptata, in limita tolerantei plantelor.
Ati citit undeva......asta nu inseamna ca cel/cea/cei care au scris sunt intregi la minte sau stiu ce spun. Citesti, dar si gandesti ceea ce citesti.
Scuze de tonul un pic iritat, mi-e mila de bietele plante....Aici revin iar la o dambla a mea. Nu exista carti valoroare (sau eu cel putin nu le stiu) despre horticultura la noi in tara. Ce exista sunt carti vechi, complet depasite si compilatii si copieri pe fragmente din carti straine. Asta pentru ca in sistemul nostru universitar doctoratele si alte lucrari sunt penibilitati de 2 lei facute pentru promovare, fara nici o valoare stintifica si practica. Exceptiile sunt foarte rare si imi cer scuze celor care au facut ceva valoros, nu ma refer la ei. Cu rare exceptii, incompetenta e la ea acasa in Romania si in domeniul horticol. Cat timp studentii la agronomie fac practica la prasit...nu avem ce astepta mai mult. Daca nu ma insel, cactusii si suculentele sunt studiate intr-UN curs optional la horticultura.Oare cate cursuri de matematica se fac in schimb la horticultura? Sigur multe...ca deh...clica trebuie sa aiba catedra....
Scuze ca am deraiat offtopic; moderatorii sunt liberi sa pastreze/stearga/mute mesajul sau o parte a lui dupa cum doresc.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
enya a spus:
dar aceasta ce mai este?am primit-o de la o colega de servici
.......pare o suculenta dupa frunze...
rodica05 a spus:
E o Kalanchoe daigremontiana (Bryophyllum daigremontianum), popular 'Mama celor 1000'. Se numeste asa deoarece frunzulitele mici, care se formeaza pe laturile frunzelor, sunt de fapt puii plantei. Cand au deja radacinute, la o usoara atingere, cad, in timp formandu-se alte plante...
http://images.google.ro/images?hl=ro&q=Kalanchoe daigremontiana&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
 

magda

Active Member
Moderator
anamarialarisa a spus:
Am si eu o kalanchoe la care,frunzele din varf,i s-au inmuiat.De ce?Mersi anticipat. :wink: :wink: :wink: :wink:
umflatila a spus:
Da si tu mai multe detalii ! Chestiile clasice le-ai verificat? Are lumina , prea multa sau prea putina apa?
anamarialarisa a spus:
umflatila a spus:
Da si tu mai multe detalii ! Chestiile clasice le-ai verificat? Are lumina , prea multa sau prea putina apa?
am verificat.lumina e buna,apa are,dar stiu ca nu-i place prea multa,deci o ud cand se usca pamantul.doar frunzele de sus sunt mai moi,celelalte sunt tari si lucioase.
 

alfa

Active Member
Vaaaai enya, acum ai si tu, nu numai The Soldier 8) , o sa ne umplem de plantuta ta :wink: ... deja simt cum vine sfarsitul lumii :tavalit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si ale mele au boboci - multumita sfaturilor de pe egradini! :) - au avut racoare toata luna octombrie, aproape neudate si uite ca vor avea floricele. O sa le pozez reinflorite in curand :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
anamarialarisa a spus:
Am si eu o kalanchoe la care,frunzele din varf,i s-au inmuiat.De ce?Mersi anticipat. :wink: :wink: :wink: :wink:
anamarialarisa a spus:
umflatila a spus:
Da si tu mai multe detalii ! Chestiile clasice le-ai verificat? Are lumina , prea multa sau prea putina apa?
am verificat.lumina e buna,apa are,dar stiu ca nu-i place prea multa,deci o ud cand se usca pamantul.doar frunzele de sus sunt mai moi,celelalte sunt tari si lucioase.
 

victoria222

Active Member
kalanchoia mea mica a crescut mare, si.... a facut niste radacinute albe ciudate la baza ramurelelor :? ati mai patit asa ceva?
din cauza ca am uitat sa o ud de cateva ori, i s-au ofilit frunzele de la baza si au cazut ramanand tulpina golasa. dupa o vreme au aparut aceste radacini mici, albe, poate vrea sa ii mai adaug pamant?
 

enya

Member
alfa a spus:
Vaaaai enya, acum ai si tu, nu numai The Soldier 8) , o sa ne umplem de plantuta ta :wink: ... deja simt cum vine sfarsitul lumii :tavalit:
alfa sa sti ca nu mai am planta...am maritat-o...avea la pui...i-am tot rupt dar in citeva zile au crescut altzii...are o viteza de inmultzire...am scapat de ea.
 

mimish

Active Member
Si ale mele sunt pline de boboci! Abia astept sa se deschida, mai ales ca unele nu mai stiu ce culori au (nu au reinflorit de la cumparare unele).
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Frumoase! De acum incep sa infloreasca, daca au avut binemeritatul repaus. Si eu am vazut azi ca la cateva au aparut mugurii florali, dar nu mai stiu culorile, asa ca de abia astept sa vad florile.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu de abia astept! Am mai multe culori, acum o sa vad care-s harnicutze. Am rosii, galbene, portocalii, roz, albe si amestecate! :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu 3 imbobocite : 2 simple ( una roz, una portocalie) si una batuta (crem) :D
in fiecare zi vorbesc cu ele :oops:
 

y0lka

Member
am citit ca prin septembrie se face chestia de intuneric la kalanchoe, oare daca o fac din februarie si o tin asa pana in martie, am ceva sanse?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu de exemplu nu le-am tinut deloc la intuneric :| le-am pus din toamna pe pervaz la fereastra cu orientare sudica, iar din octombrie pana la jumatatea lui noiembrie au avut racoare :D
cea portocalie a inceput sa-si deschida bobocii de ieri :)
 
Sus