Kalanchoe

Leanna

Member
:gandit: Deci de intuneric si racoare are nevoie... :gandit:
Am si eu una roz batut, am primit in dar un lastar primavara. A crescut frumos...insa flori...ioc!
Racoare i-am oferit involuntar :). Sta in balconul neincalzit impreuna cu cactusii. Ma gindeam initial s-o aduc in casa...insa din lipsa de spatiu...si plus lipsa de flori :x am lasat-o la balcon :)

Ce ma sfatuiti sa fac?Sa-i caut si ei un loc mai caldut in casa? sau s-o mai las?
Poate am noroc si-mi face si ea un cadou.. :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai ai rabdare cu ea.
Depinde ce temperaturi sunt pe la voi pe acolo si cit ai tu in balcon :? Daca e cam ca aici nu o baga inca in casa as zice eu.
 

karmenutza

Member
Pana la urma ce facem cu ea dupa ce se ofilesc florile? Ii taiem tijele pe care au fost flori? Mai face altele? Sau gata, asta a fost tot? Ca daca nu mai face alte flori, ma duc si imi cumpar alta! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dupa ce infloresc eu le tund complet pe ale mele, nu doar tijele florale. Operatiunea aceasta o fac de obicei primavara sau toamna. Pana acum cativa ani (cand m-a invatat cineva cum sa procedez cu ele) le lasam in pace si cresteau .... cresteau... lungi si pline de frunze... fara nici o floricica. Anul trecut am facut primul experiment cu tunsul: aveam 3 plantute, 2 le-am tuns si una nu am tuns-o... de, imi era atat de mila de ele sa le aplic un asemenea tratament! Ei bine cele 2 tunse au facut boboci cand au ajuns din nou la maturitate, cea netunsa a ramas neinflorita. Asa ca... la un moment dat mi-am bagat foarfeca si in ea :)
Acum sunt toate pline de boboci. :wink:

Varfurile tunse le plantez din nou in acelasi ghiveci. Se prind imediat. Astfel ma asigur ca am mereau plante tinere :D Si de asemena, tot anul trecut m-am gandit sa pun in acelasi ghiveci plante de culori diferite... Abia astept sa infloreasca sa vad ce iese :oops:

Eu nu am aplicat niciodata tratamentul cu o luna de racoare.
 

adinal

Member
Leanna a spus:
:gandit: Deci de intuneric si racoare are nevoie... :gandit:
Am si eu una roz batut, am primit in dar un lastar primavara. A crescut frumos...insa flori...ioc!
Racoare i-am oferit involuntar :). Sta in balconul neincalzit impreuna cu cactusii. Ma gindeam initial s-o aduc in casa...insa din lipsa de spatiu...si plus lipsa de flori :x am lasat-o la balcon :)

Ce ma sfatuiti sa fac?Sa-i caut si ei un loc mai caldut in casa? sau s-o mai las?
Poate am noroc si-mi face si ea un cadou.. :rugaciune:
Leanna, ale mele stau in balcon la max 15 grade ziua si 8-9 grade noaptea, iar acum sunt pline de boboci. Stau chiar langa geam, in plina lumina ziua. Le ud destul de rar, 1-2 udari pe saptamana, dar le stropesc aproape zilnic. Una dintre ele a stat pana de curand in casa, la caldura pe calorifer. II cadeau frunzele intr-o veselie, iar boboci nici unul. De cum am scos-o in balcon frunzele nu-i mai cad si a inceput sa imboboceasca.
Eu zic s-o lasi in balcon. Ii e mai bine acolo.
 

mimish

Active Member
ce chestie....eu am taiat-o acum o saptamana pe cea roz pal chiar de la baza, de nervi ca i se lemnificase tulpina si nu mai inflorea (mai am vreo 2 pui mici in ghivece). Am lasat-o intr-un colt, suparata fiind pe ea. Acum, citind ce ati scris voi, bag de seama ca nu i-am facut chiar rau :rofl: .... chiar m-ati facut curioasa, acu astept sa vad cum va raspunde acestui tratament dur :)
 

cory_helen

Active Member
nici eu nu le-am tuns de cand le am... o sa le tund in primavara drastic si le pun intr-o jardiniera... sa aiba loc sa se intinda...

poate imi vor inflori si mie... :D
 

adinal

Member
Eu le tund numai dupa de incep lastarii sa creasca. Iau lastari tineri si ii plantez in locul plantelor mature care au inflorit o data. Asa controlez si dimensiunea lor.
 

cory_helen

Active Member
e buna ideea... asa am sa fac si eu... am multi lastari, planta e bogata... o sa o "pieptan" un pic si "coafat" o sa-i fac...

8)
 

adinal

Member
mimish a spus:
ce chestie....eu am taiat-o acum o saptamana pe cea roz pal chiar de la baza, de nervi ca i se lemnificase tulpina si nu mai inflorea (mai am vreo 2 pui mici in ghivece). Am lasat-o intr-un colt, suparata fiind pe ea. Acum, citind ce ati scris voi, bag de seama ca nu i-am facut chiar rau :rofl: .... chiar m-ati facut curioasa, acu astept sa vad cum va raspunde acestui tratament dur :)
Eu n-as fi tuns-o in aceasta perioada. E foarte aproape de inflorire. Acum trebuie sa mai astepti un an pentru a vedea roadele.
Sau poate varfurile taiate vor face boboci daca le pui in pamant. ;-) Am vazut si un astfel de caz.
 

mimish

Active Member
adina, poate ai dreptate, desi imi e greu sa cred ca inflorea curand....cred ca a stat cu flori peste jumatate de an, insa de vreo doua luni nu misca deloc, asa ca m-am suparat pe ea (recunosc, m-a suparat ca tinea locul ocupat degeaba pe pervaz :) ). i-am luat niste pui, la fel cum am facut si cu cea rosie, care, ca si sora ei, a inflroit jumatate de an, apoi pauza.... ce o fi, o fi....
 

mimish

Active Member
desigur, asta i-am si oferit, o mareee pauza...si ca sa o scap de "povara", am si "tuns-o" :) cat timp nici nu murea, nici nu traia si cat timp ii luasem butasi pe care i-am inradacinat, pentru ce sa o mai tin? ca sa stea lemnificata degeaba? eu merg pe ideea de a avea plante noi... nu stiu daca este "gradinareste" sau nu, insa eu asa fac. singurele plante "batrane" pe care le tin in casa sunt o hoya carnosa de 7 ani (pe care o tin pt ca a fost prinsa de bunica mea) si un ficus. in rest, le innoiesc cat pot de des....
 

adinal

Member
Bun asa, daca i-ai luat luat lastarii. Dupa Craciun pun poze cu ale mele. Eu nu stiu ce culori au mai ramas (am avut mai multe). Vad dupa ce infloresc.
 

mimish

Active Member
Eu aveam roz si rosu involt si galben simplu. Acum am mai primit 2: una rosu simplu si una ciclam involt! Cred ca daca le-as avea pe toate inflorite deodata, ar fi o splendoare :D
 
Sus