Kalanchoe

mimish

Active Member
Bobocii erau crescuti cand am primit-o. O parte s-au deschis, iar ceilalti s-au uscat si i-am taiat (cu o parte de butas, pe care i-am pus in pamant). daca flori nu mi-a dat multe, poate mi-o da cativa pui, cine stie? :)
 

mimish

Active Member
Da, Roxana, avea multi boboci.... nu s-au mai deschis deloc, i-am taiat. Sper sa ii dea altii cat de curand. :D
 

Roxana

Active Member
pai este normal sa nu se deschida/sa cada bobocii atunci cand schimbi mediul unei plante. nu-ti face griji ca, atunci cand se va acomoda te va bucura cu o multime de flori :* :wink:
 

mimish

Active Member
Roxana, asa am gandit si eu... Stiu ca nu e o planta pretentioasa, asa ca nu ma ingrijorez... Stii ce e frumos, ca am mai primit inca una micutza, iar acesteia ii merge atat de bine....s-a si inaltat vreo 2 cm tija florala.... Cazuri si cazuri....
 

Claudiavis

Active Member
Ma fetelor, asa ma oftic ca am fost fraiera anul trecut si n-am cumparat o kalanchoe mica cu flori move si una cu flori galbene... Le gasisem la o florarie in Germania, dar vinzatoarea mi-a zis ca nici un fel de plante nu au voie sa fie transportate cu avionul, ca nu o sa ma lase la aeroport..... Bineinteles ca am vazut la aeroport pasageri cu plante dupa ei si n-aveau nici o problema :cry: Oi mai gasi eu kalanchoe mova, daca ma duc iar in primavara? Of, ce rau imi pare.... Va dati seama ce "traumatizata" sint, daca povestea s-a petrecut in aprilie si eu si acum ma mai oftic dupa florile alea.....
Ma consoleaza si pe mine cineva? :cry:
 

Claudiavis

Active Member
Cred ca era un hibrid. Floricele cu patru petale, petalele ascutite la virf. Si un mov asa de frumos, mai spre levantica asa... se potrivea de minune cu cealalta kalanchoe, aia galbena, linga care statea. Si cea galbena avea aceeasi forma a florilor, deci impreuna ar fi fost perfecte.
 

adinal

Member
De ce nu cauti pe ebay? Sigur gasesti acolo.
Si eu am venit din Danemarca cu o kalanchoe batuta, portocalie in brate in avion. Toata lumea se uita dupa floare, asa frumoasa era. Acum n-o mai am, dar au aparut si pe la noi.
Concluzia: daca mai astepti putin apare si la noi. ;-)
 

mimish

Active Member
Nu am cercetat cu atentie piata, insa nu este exclus sa gasesti si la noi prin florarii kalanchoe mov, pentru ca din 2005 incoace, de cand s-a obtinut sortimentul involt, au aparut tot felul de culori. Merita sa cauti!
 

isabella

Active Member
Am avut si eu kalanchoe dar din pacate a murit :cry:
Sper sa primesc la primavara altul cu flori rosii, duble...
 

karmenutza

Member
A mea avea flori cand am cumparat-o, acum s-au ofilit. Le-am rupt cu tot cu tija pana la primul rand de frunze si deja scolo avea alti bobocei mici, mici. Pe alte tije are buchetele mici de frunzulite noi :D Ce bine imi pare ca s-a obisnuit la mine si ii merge bine!
Cred ca in cateva saptamani vor aparea noile floricele.
 

mimish

Active Member
Am pus la inradacinat in pamant butasi de Kalanchoe ciclam, taiati din planta primita de Craciun. Se pare ca le merge bine. Si plantei "mama" ii merge bine dupa ce a fost tunsa, i-au dat lastarasi noi! Si sunt foarte bucuroasa pentru ca ieri am luat un lastar de kalanchoe roz simplu atat de delicat si l-am pus la inradacinat! Sper sa se prinda toti! kalanchoe e o planta foarte draga mie, pentru ca se ingrijeste usor si te rasplateste cu flori o mare perioada a anului.
 

daisy111

Active Member
Mimish te intreb si eu ceva,unde ii ti in perioada asta si la ce temp? :oops: ca a mea nu vrea neam sa-mi infloreasca :x si o am si de un an,o tin in bucatarie unde este destul de cald.....mai am una de vre-o 2ani la tara unde o tin intr-o magazie unde este rece si vad ca nu-i merge bine de nici un fel si nici aia nu mi-a inflorit pana acum :x ....ce conditii le asigurati de va infloresc mereu? :? Vreau si eu una care sa-mi infloreasca sa ma bucur si eu :cry:
 
Sus