Kerria

cornelia

Fondator
Membru staff
Zilele astea rasfoiam o carte despre arbori & arbusti si mi-am adus aminte ca noi n-am vorbit despre Kerria. Un pic la plante necunoscute, un pic la plante inflorite, dar nimic concret despre unde se planteaza in gradina, ce-i place si ce nu-i place...

Asa ca va intreb pe voi, pentru ca practica e una si teoria (enciclopedia) e alta.

Cine o are in gradina?
 

ACHIMENES

Member
Pai cine sa o aibe decat oamenii " bolnavi"....... printre care si eu.
Nu este pretentioasa deloc si drajoneaza in draci. Ii place mai mult la semiumbra, soarele puternic provocand arsuri pe flori,pe langa faptul ca devin inestetice, se ofilesc si mai repede. Ii place vremea mai racoroasa, inflorind inca o data ( dar nu la fel de bogat ) toamna, cand se mai racoreste afara.
Ca metode de inmultire, cea mai usoara si fara batai de cap.... despartirea tufei.Eu am incercat si am reusit ( desi nu se specifica in literatura de specialitate), prin butasi si am avut bucuria sa-mi infloreasca in acelasi an .
Este foarte frumoasa, chiar si fara frunze, pentru ca are lastarii delicati si de un verde crud, superb.
Eu nu o am decat de 2 ani, dar incet, incet, a pus stapanire pe coltul rezervat si a crescut in inaltime, vai mie.
Chiar se poate face un aranjament in gradina, pentru perioada de iarna tinand cont de modul cum sunt colorati lujerii. Ma gandesc la ceea ce am eu..... kerria, cu lujerii verzi si cornus alba sibirica, cu lujerii rosu aprins.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti traiasca.
Care este inaltimea maxima la care poate ajunge? Si cata vreme poate sta in ghivece?
 

ACHIMENES

Member
A mea are 2,5 m.
In ghiveci poate sta cat te rabda sufletul sa o vezi chinuita sau pana ii gasesti loc in gradina :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu e de loc pretentioasa la solul in care este pusa.Poate fi in orice tip de sol.Numai ca ii trebuie udare abundenta in timpul verii :( .
Eu o am la soare si nu as zice ca nu ii place.
Apoi trebuie sa i se aplice taieri pentru inflorirea din toamna si chiar pina la rasul solului (nu intregii plante ci cam tot al treilea lastar ) pentru indesire.
Si taierile d eprimavara sunt importante pentru reinflorirea din toamna.
 

ghia_don

Active Member
Ii merge bine in orice fel de sol, eu am pus-o intr-un loc cu mult moloz, pentru ca voiam neaparat acoperit locul acela...nu s-a plins :D .
Infloreste primavara-vara, si chiar daca i-am neglijat taierile, a inflorit si toamna si a avut citeva floricele pina a dat gerul.
Se intinde ca si liliacul..poate nu cu asa mare viteza...iar tufa ia repede o forma frumoasa, sferica, chiar si fara taieri.
 

The Gardener

New Member
Kerria nu este o planta pretentioasa, se poate planta in orice sol. La noi, cea mai cunoscuta varieatate este Kerria jap. 'Pleniflora' cu flori pline. Specia de baza are florile galbene simple si nu cresc mai mari de 2-2,5m si nici nu se extind asa de "violent" ca K. jap. 'Pleniflora'. Ele se planteaza la soare-semiumbra, dar sa evitam locurile expuse la vant! Tunderea-toaletarea se face prin iunie, dupa perioada de inflorire. Tot atunci putem face si inmultirea prin butasi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am sterpelit si eu un lastar dintr-o gradina,azi primavara.Am pus-o intr-un ghiveci,s-a si prins fara nici un tratament special.E afara ,impreuna cu artarul de la tine,Gabiuta :indragostit: ,dar,nu le-am lasat chiar in aer liber,au o cutie de carton in cap.Acum cand scriu,chiar m-am uitat sa vad ce fac.Sunt bine,au si dat deja muguri noi.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
dupa stiinta mea Kerria prefera semiumbra, tolerand chiar si umbra totala. eu am un grup de Kerria intre blocuri, la umbra si par a se simti foarte bine.
 

blueheart_d

Member
kerria mea e postata la umbra totala fiind acoperita de vita de vie care domneste peste intrega curte, si e tocmai langa fantana unde e umed mai mereu. e foarte inalta si nu am tuns-o niciodata. e adevarat ca infloreste in fiecare an foarte abundent, si florile se pastreaza aproape toata vara.
 

tranda09

Member
Am si eu 2 cu multe ramuri lungi, ajung pana la 2 m si rezista la -25 grade si la seceta.Florile tin timp indelungat . La una din ele am gasit al 2 lea rand de flori in septembrie-octombrie.
 

gomez99

Well-Known Member
tufa mea e oarcum umbrita in prima parte a zilei, dar a crecsut aproape 1 m intr-un an. e drept ca tulpinile insorite sint ceva mai vinjoase decit cele umbrite. prinde din butasi fara probleme, numai sa fie cel putin 3 mm, lemnificati. un pet in cap si intr-o luna are radacini. am observat ca prefera sa infloreasca pe ramurile mai lumninate.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a85177/00000026
 

mihai63

Member
Eu am o tufa de aproape 50 de cm,plantata anul trecut in toamna,am vazut zilele astea ca a trecut cu bine de iarna.Sper sa faca multe flori,asa ca la tine Gomez99 :)
 

ACHIMENES

Member
Dar nu putem spune ca am avut o iarna grea, in afara de o saptamana cu -15 ( in zona Bucurestiului), iar aceasta planta e super rezistenta, deci o se ne bucuram de flori multe si frumoase.
 
Sus