Kohleria

Heidi

Member
Nu am alta Kohleria, nu stiu daca trebuie lasat iarna la odihna sau nu, dar voi citi topic-ul intreg si probabil voi afla de acolo.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Heidi e o planta excelenta, nu face mofturi. D-aia imi place mie. :)
Poti s-o pastrezi in ghiveci obisnuit si cand creste s-o sprijini de un tutore sau de o scarita. Poti s-o plantezi in ghiveci suspendat ca se adapteaza si asa. Ii place lumina naturala, rezista si la cateva ore de soare direct. Rezista si la temperaturi scazute si la temperaturi ridicate, nu face pete pe frunze de la stropii de apa, daca uiti s-o uzi se hraneste din rizom. Face flori abundent. Peste iarna poti s-o pastrezi in repaus daca iti e mai comod, dar planta nu solicita un tratament anume. Eu am incercat toate variantele de temperatura, port, inmultire, iluminare. N-am intalnit o planta mai bine adaptata.

http://egradini.ro/articole/kohleria.html
 

sefacom2000

New Member
Salutare tuturor,

In sfârşit mi-am făcut şi eu curaj să vă scriu :oops: . V-am admirat frumoasele flori :D , şi mă uitam la kohleria mea de pe pervaz visând la momentul în care voi fi răsfăţată de floricica mea :oops: . În curând o să pun şi eu poze cu floricelele mele şi poate o să mă ajutaţi şi voi să identific câteva dintre ele.
Până atunci bucuraţi-vă de floricelele voastre :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Bun venit sefacom :)
Sigur ca te vom ajuta la identificari plantute dupa ce pui poze.
 

Fleur

Active Member
Mie mi se pare greu de ordonat fiindca are crestere rapida si devine atat de inalta ca nu mai ai de ce s-o sprijini. Nu ma indur sa tai varful ca se pierd mandrete de flori iar daca o las sa atarne mi se pare ca nu mai infloreste la fel de abundent. Este tare frumoasa cat este tanara si compacta. Cat despre inmultire...am dat tuturor cunoscutilor si tot am ghivecele pline.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu toate varietatile sunt la fel de inalte. In plus, toate pot fi dirijate sa creasca pe scarite sau in ghivece suspendate unde nu prea mai conteaza cat de lungi sunt.
 

Roxana

Active Member
Fleur a spus:
Mie mi se pare greu de ordonat fiindca are crestere rapida si devine atat de inalta ca nu mai ai de ce s-o sprijini. Nu ma indur sa tai varful ca se pierd mandrete de flori iar daca o las sa atarne mi se pare ca nu mai infloreste la fel de abundent.
Si eu o las sa atarne si infloreste foarte frumos.
 
D

dyayzh

Guest
si pe a mea, care e rosie, o las sa atarne....e superba cand imbraca ghiveciul cu flori si frunze
 

sefacom2000

New Member
Bun? seara,

În sfâr?it am reu?it s?-mi fac un mic album cu floricelele mele :oops: .
A? avea o întrebare: când crede?i c? voi putea admira floricelele kohleriei mele ro?u cu galben, ?inând cont c? ea este o pl?ntu?? nou? ?i aiba în iarna asta a fost pus? în ghiveci?



Este bine c? am pus-o pe pervaz?
 

sefacom2000

New Member
Am uitat s? va întreb dac? am procedat bine cu cealalt? floricic? (kohleria ro?u cu portocaliu). Am primit ieri dou? pl?ntu?e ?i le-am pus într-un pahar cu ap? pentru a face r?d?cin?. A? putea s? le pun direct în p?mânt? Desigur voi avea grij? ca p?mântul s? fie reav?n tot timpul.
Acestea sunt cele dou? pl?ntu?e :D
 

sefacom2000

New Member
O Cornelia cât eşti de promptă :oops: . Îţi mulţumesc. Abia aştept s-o văd înflorită. Până atunci o voi răsfăţa în continuare :wink:
 

nicoleta

Member
O minunatie! Pacat ca nu se gasesc mai multe varietati pe piata noastra. Imi plac mult pentru ca nu sunt pretentioase.
 
D

dyayzh

Guest
Dupa cum par luminoase, cred ca e din vina luminii culoarea aparte :wink:
 
Sus