Lastari cu mucegai sub PET

miki70

Active Member
Am pus lastari de mai multe plante la inradacinat sub PET : Hortensii Anabelle, hibiscus Syriacus batut , clematite , trandafiri .... Am desfacut dopul si unele au mucegai pe lastari, cu ce pot pulveriza in PET dar fara sa afecteze mugurasii verzi? Viatra vanata? Topsis?? Ce concentratie?
Multumesc anticipat pentru raspuns :rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am mai folosit Previcur si a fost ok.
Dar... odata instalat nu stiu daca mai scapi de el.Sporii de mucegai sunt tare pacatosi .Spala si da cu solutie si pe pet sau cel mai bine si sigur schimba-l.O sa vezi ....
 

miki70

Active Member
Uff, nu am Previcur, Topsin nu-i bun? Piatra vanata mai diluata , 1% nu-i OK?
Gabiuta nu pot spala pet-rile, lastarii sunt pusi in pet , sigilat cu banda apoi ingropat.
Constantin degeaba aerisesc dc s-a instalat mucegaiul.
Happy cum fara dop?? :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Miki nu poti scoate banda?scoti apoi partea de deasupra a petului si il inlocuiesti sau speli .
Inca odata iti spun ca odata instalat greu ,foarte greu scapi de el si asta in cazul in care chiar scapi . :(
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Miki nu poti scoate banda?scoti apoi partea de deasupra a petului si il inlocuiesti sau speli .
Inca odata iti spun ca odata instalat greu ,foarte greu scapi de el si asta in cazul in care chiar scapi . :(
Complicat, o sa incerc.
Pana la urma cu ce-i stropesc? Lastarii nu sunt morti , au mugurasi verzi.
 

miki70

Active Member
sicora fabian a spus:
Miki, ai sa mai incerci la anul, dar fara sa-i inabusi! Respira si ei, totusi . . .
Lastarii i-am obtinut greu, vreau totusi sa-i salvez. La anul nu stiu dc ii mai pot obtine. :(
 

miki70

Active Member
constantin.c a spus:
in dopul de la pet poti face o gaura cu acul !!!
Constantin odata instalat mucegaiul trebuie tratat degeaba dau eu gaurica aia in dop. Pot da gaurici mai mari in pet cu un cutter dar degeaba daca nu-i tratez.

LE Gabiuta mai spune-mi de Previcur, i-ai stropit in ce concentratie ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Miki chiar nu mai stiu fiindca a fost acum vreo doi ani .Dar cind l-am cumparat am discutat cu cei de la farmacia respectiva si ei mi-au spus cit trebuie de pus.Ceea ce stiu sigur ca eu am pus mai multisor si am stropit la interval de citeva zile.Mucegaiul insa se instalase mai zdravan la unii si nu au scapat.Putini au fost cei pe care i-am scos in vara ,eu punind prin martie lastarii respectivi.
....... mi se pare ca scrie pe sticluta.
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Miki chiar nu mai stiu fiindca a fost acum vreo doi ani .Dar cind l-am cumparat am discutat cu cei de la farmacia respectiva si ei mi-au spus cit trebuie de pus.Ceea ce stiu sigur ca eu am pus mai multisor si am stropit la interval de citeva zile.Mucegaiul insa se instalase mai zdravan la unii si nu au scapat.Putini au fost cei pe care i-am scos in vara ,eu punind prin martie lastarii respectivi.
....... mi se pare ca scrie pe sticluta.
OK, multumesc , mai citesc.....
Acum 2 zile am stropit in 2 PET-ri cu piatra vanata 2% , vad ca nu au patit nimic mugurasii , mai astept putin sa vad cum se comporta si cred ca voi aplica si la celelalte. Voiam sa stiu daca exista un tratament pentru asa ceva, piatra vanata nu stiu sigur daca rezolva problema, daca arde mugurii....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Miki poti trata doar ce a fost nu si ce vine , in mediu inchis asa cum zice si Costi fara aer vei avea din nou mucegai , si iar de acord cu el poti decupa sau gauri capacul asa incat sa intre aer dar sa nu pierzi umezeala , vei descoperi singura formula

Cat despre stropit , previcur are alta raza si nu cred ca e valabil la ce ai tu, plus de asta sunt lastari si nu pot lua in frunte asa de multe chimicale

o seara super
 

miki70

Active Member
sicora fabian a spus:
Captan, Folpan, Dithane . . .
Dar daca nu au radacini, nu-ti fa sperante! :(
OK, multumesc .
Topsin e prea puternic sau nu e recomandat?
Lastarii de clematite sigur nu au radacini, acestea fac radacini abia din primavara dar sunt viabili daca au muguras verde. Cei de hibi syriacus si hortensie Anabelle nu stiu daca au facut radacini asa repede.
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
Miki poti trata doar ce a fost nu si ce vine , in mediu inchis asa cum zice si Costi fara aer vei avea din nou mucegai , si iar de acord cu el poti decupa sau gauri capacul asa incat sa intre aer dar sa nu pierzi umezeala , vei descoperi singura formula

Cat despre stropit , previcur are alta raza si nu cred ca e valabil la ce ai tu, plus de asta sunt lastari si nu pot lua in frunte asa de multe chimicale

o seara super
Voi face in PET 2 gauri cat un bob de mazare sau e suficienta una? Cu 2 ma gandesc ca circula aerul mai bine.

LE: Happy nu mi-ai raspuns, tu lasi PET-rile fara dop toata iarna?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Miki fiecare cu parerea lui.Eu am folosit si ti-am spus din experienta....dar asa cum a zis Sicora nu iti face sperante.Trist dar adevarat........
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Miki fiecare cu parerea lui.Eu am folosit si ti-am spus din experienta....dar asa cum a zis Sicora nu iti face sperante.Trist dar adevarat........
Eu imi fac sperante, sunt o optimista irecuperabila :) Drept pedeapsa in toamna lui 2012 iti voi trimite o clematita inradacinata acum :)
 

sicora fabian

Active Member
N-ai pus o poza sa vedem si noi . . .
Ia dopul de tot!
Curata mucegaiul de pe ei cu un betisor de urechi muiat in solutie fungicida, dar lastarii la care mucegaiul le-a mancat coaja de jur-imprejur vor muri pentru ca nu se mai pot hrani si ar trebui scosi sa nu-i mai deranjeze pe ceilalti!
Curata si substratul daca a facut mucegai si pe el!
Asigura scurgerea apei in exces din vas!
Stropeste-i cu Captan - merge si Topsinul, dar nu este specific!
Acopera-i din nou dar nu pune dopul!
O data pe zi descopera-i de tot pentru cateva minute, chiar poti sa le faci un pic de vant cu un evantai!
 
Sus