Lastari cu mucegai sub PET

miki70

Active Member
Uau! Mai bine le pun cruce :rofl:
Nu pot face fotografii prin gaura PET-lui. :)
O sa-i pulverizez si dau gauri in PET , apoi DOAMNE AJUTA!!

Multumesc tuturor pentru sfaturi, va anunt in primavara rezultatul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca butasii sunt afara, in gradina, asa-i? Nu stiu daca, dat fiind sezonul, mai scapi de mucegai :?
 

miki70

Active Member
Butasii sunt afara in gradina (in PET-ri ingropate), de aceea mi-a fost greu sa fac aerisirea zilnica.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aaaaa :eek: si eu care credeam ca sunt in casa,la caldura,bla...bla....
Pune-le + (nu e plus :mrgreen: ) si pui la primavara altele :D zisei eu optimista neclintita.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca ii puneai direct in pamant, cu pet in cap, poate mai era o treaba, fiind plantati in pet eu ma gandesc ca probabil nu s-a drenat bine apa si umezeala in exces a provocat mucegaiul
Si trandafirii au mucegait sau doar altele? Despre hortensia eu cred ca nu e sezonul potrivit de inradacinat :?
 

miki70

Active Member
Si uite asa imbatranesc fara florile care mi le doresc :cry:
Nu ma las, le dezgrop, le cercetez bine, le tratez si........
 

miki70

Active Member
Claude nu toate PET-rile au probleme, doar cele care au avut lastari mai uscati (lastari de clematite uscati, neviabili care pusi impreuna cu alti viabili s-au imbolnavit si ei) .
Dintre toti trandafirii par mai ok , au mugure crescut dar parca totusi se vede ceva la cateva codite de frunze care le-am tuns (nu le-am rupt de tot si cred ca am gresit)
Cel mai rau imi pare de clematite si Hibi Syriacus batut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau :( Poate o sa-ti spuna cei ce se pricep mai bine, dar cred ca clematitele, hortensia si syriacus nu inradacineaza toamna din butasi, clematitele doar marcotate iar din butasi vara
 

miki70

Active Member
Clematita am prins pusa toamna cu pet tot intr-un ghiveci ingropat dar pet-ul a fost de bidon de 5 l, deci mai mult aer. De restul tot toamna stiu ca se prind cu PET.
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
clematisul inradacineaza usor prin lastari culcati , de ce te incurci cu PET :?
Pentru ca i-am primit prin posta, sunt varietati care nu le am.
LE: Nu inradacineaza usor, abia dupa un an vezi radacinile. Am vrut sa iau de la Happy o clematita Piilu marcotata in primavara si inca nu avea radacini.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
asa o fi , de aici nu mai stiu , la mine se prind doar daca le culc pe pamant fara probleme , poate rogi pe respectivul/va sa te ajute cu inradacinare directa :roll:
 

happy

Well-Known Member
miki70 a spus:
LE: Happy nu mi-ai raspuns, tu lasi PET-rile fara dop toata iarna?
Miki eu la hibiscusi si passiflore pun petul cu dop si dupa o saptamana iau dopul definitiv.In felul asta nu stau sa aerisesc in fiecare zi! :D
Operatiunea o fac in casa,acum am vazut ca tu ai pet-uri afara in gradina!
Cred ca ar fi bine sa te lasi pagubasa si sa incerci la vara din butasi verzi pentru clematite si hortensii,hibiscusi syriacus iti trimit eu cati vrei,albi si mov. :D
Eu pun in gradina doar trandafiri cu pet in cap si acum pe timp de iarna si pawpaw (cei mici):wink:
 

miki70

Active Member
Sa prind prin butasi verzi clematite vara, trimisi prin posta cam greu. Nimeni du-ti trimite lastari daca clematita se pregateste de facut flori. Le mai dau o sansa totusi celor puse cu PET.
Hibi syriacus pus la inradacinat e batut , simpli nu doresc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma tot gandeam cum sa te ajut si mi a cazut o idee din senin

Ce ar fi sa omori fungul prin aer si contact , fa o solutie diluata de 10 ml clor pur (nu domestos sau altele ) la 100 ml apa calduta si stropeste tot , sol/interior sticla/usor si pe butasi , stiu ca fungii nu suporta clorul , plantele insa il tolereaza bine , chiar se zice ca la plantele taiate daca pui un pic mai mult clor in apa vor tine mai mult

succes
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
Ma tot gandeam cum sa te ajut si mi a cazut o idee din senin

Ce ar fi sa omori fungul prin aer si contact , fa o solutie diluata de 10 ml clor pur (nu domestos sau altele ) la 100 ml apa calduta si stropeste tot , sol/interior sticla/usor si pe butasi , stiu ca fungii nu suporta clorul , plantele insa il tolereaza bine , chiar se zice ca la plantele taiate daca pui un pic mai mult clor in apa vor tine mai mult

succes
Multumesc pentru sfat. In dimineata asta m-am uitat la PET-rile din Balcon care le-am stropit cu piatra vanata, mugurii nu mai sunt foarte verzi, deci i-am omorat :( Ma hotarasem sa nu le mai fac nimic celor din gradina pana am citit mesajul tau. De unde fac rost de clor pur ? Nu e prea concentrat 10ml clor la 100ml apa? Daca impidica inradacinarea? Apa se scurge in PET :(
 

miki70

Active Member
Dane imi veni si mie o idee :rofl: Am o sol de dat in WC cu clor de-ti muta nasul :) sub forma de gel, daca dau cu un bat de urechi cu ac sol in capace , apoi le pun la loc crezi ca e ok? Aerul din interior va lua miros de clor si poate omoara fungii. Nu pun mult astfel incat sa curga, f putin.
 

sicora fabian

Active Member
Miki, produsele pentru wc contin acid tartric, nu incerca!
Mugurii au murit pentru ca nu erau sustinuti de radacini, nu pentru ca i-ai omorat tu! :D
Clorul (solutie sau vapori) omoara frunzele! In apa de la florile taiate are rol antiseptic, pastrand libere vasele conducatoare din tija florala.
 
Sus