Lastari cu mucegai sub PET

miki70

Active Member
Multumesc pentru sfaturi, nu le mai fac nimic, daca vrea Doamne Doamne sa iasa flori din ele bine, daca nu asta e.

Sicora eu cred ca mugurii au fost arsi de la piatra vanata , am citit ca asta arde frunzele . Poate daca nu pulverizam cu ea inca erau verzi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabiane ,nu clor simplu ci diluat si ca idee , asa ca de contra :evil:

Scheele's a zis asta :

"Chlorine occurs commonly both in the Earth's crust and in seawater. Its abundance in the earth is about 100 to 300 parts per million. It ranks 20th among the elements in abundance in the earth

..........

chlorine compounds are essential to plants. They become sick or die without it. In plants, chlorine is regarded as a micronutrient, which is a substance needed in very small amounts to maintain good health. Leaves turn yellow and die when plants get too little chlorine from the soil. "

asa ca ....Miki , mingea e la tine :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
pai da, voi va duelati in idei si fata tre' sa puna butasii pe post de cobai :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
Este vorba pe ppm, Dane . . . :D
Eu am vazut efectele clorului gazos . . . dupa o singura zi au cazut toate frunzele la zeci de butuci de vie si pomi fructiferi, in plina luna iunie! Pana-n toamna au dat frunze noi, dar nici strugurii nici merele nu s-au mai copt, iar al doilea an au avut o productie foarte slaba! :(
 

daisy111

Active Member
Miki imi permiti sa adresez si eu o intrebare? :oops: Daca nu e bine aici,pute-ti muta unde trebuie. :D
Am primit de curand cativa lastari de trandafiri,multumesc Carmen :* , pe care i-am pus sub pet dar aici la bloc,mai exact in bucatarie, pt ca nu am mai avut timp sa merg la tara. :oops: Au lastarit ff mult,probabil caldura este de vina, dar...au facut sub lastarii cruzi cate un manunchi de radacini albe. :? Ati mai intalnit asa ceva?oare le dauneaza?
Sincer nu am mai vazut si nu stiu ce sa le fac.Sambatao sa pun si o foto.
 

daisy111

Active Member
As completa,dar au multimi de radacini pana in varf,asta ar insemna sa-i ingrop de tot. :roll: Iar racoare nu am inca,sper ca saptamana viitoare sa ajung la tara....asa-i ca nu mai pot sa-i plantez in gradina acum?ca daca nu,ii tin in magazie pana la primavara. :D
Multumesc de sfat!! :hug:
 

miki70

Active Member
Daisy sunt trandafiri acoperitori? Acestea lastaresc la contactul cu pamantul iar in PET avand umiditate au lastarit pana sus.
Nu stiu ce ar fi indicat sa le faci, desfa-le dopul si incearca sa-i acomodezi cu temperatura din balcon treptat pana nu vor mai avea pet in cap. La un moment dat se vor usca radacinile care le au sus si vor ramane cele din pamant . In pamant se vad radacini? Banuiesc ca au daca au facut sus. O poza ar fi foarte utila.


Legat de lastarii mei, nu le mai fac nimic, va anunt in primavara daca am obtinut ceva de la ei.
 

daisy111

Active Member
Miki sunt The Fairy si sant plantati cam de 1-2 saptamani in pet.Nu cred ca au facut radacini si in pamant,nu se vede nimic.Oricum maine o sa postez sio foto. :D Multu mult. :*
 

miki70

Active Member
daisy111 a spus:
Miki sunt The Fairy si sant plantati cam de 1-2 saptamani in pet.Nu cred ca au facut radacini si in pamant,nu se vede nimic.Oricum maine o sa postez sio foto. :D Multu mult. :*
Banuiam ca sunt The Fairy, acestea fac radacini la contact cu solul si e normal sa faca radacini pe lastari in sus daca e umiditate mare in pet.
 

miki70

Active Member
daisy111 a spus:
Acum am lasat si dopul scos detot de aseara...sper sa nu-i afecteze...sau sa il pun la loc?
Cate grade ai acolo unde-i tii? Am pus si eu si i-am tinut in balcon pana azi cand i-am dus afara si nu facusera radacini pe lastari. Cred ca poti lasa dopul scos (mai ales daca e cald)
 

miki70

Active Member
Desfa sticla, mai pune 3-4 cm pamant apoi pui la loc motul sticlei dar fara dop. Dupa catva timp trebuie sa decupezi sticla putin . Nu poti sa-i mai pui afara in pamant acum, au intrat in vegetatie. Cati lastari sunt intr-un pet?
 

miki70

Active Member
Ba nu-i bine. Dupa ce desfaci sticla nu-i mai pune motul acela, confectioneaza-i o sera mai mare din bidoane pe care o dai la o parte zilnic pentru cateva minute. Cand nu poti face asta lasi dopul desfacut. Eu am facut o astfel de miniseza din PET-ri de bidoane de 5 l Bucovina, le-am lipit cu schoci pentru a fi mai inalta .
 

daisy111

Active Member
Sub un pet sant 2lastari,sub celalat 3.
Zici sa le mai adaug pamant?dar sar putea sa nu mai am unde,ca nu mai este mult loc in sticla.La un "capac" mai mare si mai inalt ma gandeam si eu,sa vad de unde fac rost. :roll: Offf ...mi- am dorit asa de mult! sper sa ii vad la primavara la mine in gradina:(
Dar daca ii duc la tara si ii tin intr-o camera neincalzita,cu pet in cap si cu dopul pus?o fi bine?
 

miki70

Active Member
Neaparat trebuie sa pui pamant peste radacinute (2-3 degete), daca nu ai unde decupezi sticla mai sus. Ar fi bine sa-i duci la tara intr-o camera neincalzita si le faci o minisera mai mare din bidoane . Poate improvizezi ceva cu o punga transparenta, imp e sa aiba mai mult aer in interior, sunt prea asfixiati.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca pot sta fara pet, la racoare si lumina. am invatat de la o mare iubitoare de trandafiri o metoda de inradacinat trandafirii peste iarna. Nu explic acum tot procedeul, dar ideea e ca dupa ce fac radacini se tin la racoare si lumina pana primavara. La caldura rezista doar cu lampi (neoane, etc) , care sa le asigure lumina mai multe ore pe zi decat permite sezonul de iarna
 
Sus