litchi, physalis , papaya, fistic

gabiee

Active Member
da sticla de 2 l , dar daca ma gandesc bine , la papaya mea , cea mare , poate ar fi bine daca as pune-o intr-unul de 5 l , ca e inalta bine


eu am mai incercat mteoda cu sticla taiata la plantuta carambola( fructul stea) si vad ca-i merge bine
am si carambola :)
 

Aura

Member
eee, na??? ai si carambola?ne arati fotografii? te rooog...
inca nu ma chinuie invidia...pana nu vad :mrgreen:
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doamne nu stiu cum sa mai scap de ei

am unu acasa unu la teren si vreo 100 pui au tot iesit dar nu am pastrat si din ce mai sunt nu pastrez decat poate inca 1 sau 2 ...am experimentat dar nu iesisera si am reutilizat solul la alte plante si acum e invazie

dar mersi de gest ..putea fi litchi totusi :evil: 8)
 

Aura

Member
Va rog frumos, "mumos", cum vreti voi...numai spuneti-mi ce va mai fac "litchiosii"... :oops:
Eu mai am doar unul...si tare amarat e....:(

Aura
 

gabiee

Active Member
litchie mi-a murit si mie :( , papaya mai am trei , a pierdut din frunze dar da altele .... carambolele au pierdut frunzele , la unul a inceput sa dea din nou ....
 

Aura

Member
Multumesc pt raspuns, Gabiee.
Imi pare rau sa aflu ca nici litchie al tau n-o duce bine...:(
Eu am pierdut carambola si papaya....

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Hopaaa , lume noua ... :wink:

Gabiee ma "bucur" sa aud ca nu doar la mine a cazut frunza de la carambola , cred totusi ca nu se comporta bine ptr ca ii place soarele ori la noi e pauza iarna
 

gabiee

Active Member
si asta o fi o cauza .... dar , batul ramas la cele care stau la caldura arata mai bine , decat cele care stau la 12-15 garade .... trebuia sa le fi lasat pe toate la caldura .... :? .... sa vedem la priavara cum vor evolua ....
 

Aura

Member
danero2004 a spus:
Hopaaa , lume noua ... :wink:

Gabiee ma "bucur" sa aud ca nu doar la mine a cazut frunza de la carambola , cred totusi ca nu se comporta bine ptr ca ii place soarele ori la noi e pauza iarna
ooo, da ..lume noua ...
Carambola mea a murit ..dupa ce l-am tot mutat de la frig la cald si invers... din cate am citit si eu pe ici pe colo, carambola nu agreeaza asa mult soarele ci umbra ii e pe plac! :wink: La mine i-a fosat ok la frig..cand l-am mutat la caldura...l-am distrus...

p.s. Dane, nu mi-am uitat promisiunea, "datoria"...doar ca nu am gasit !

Aura
 

presco

Active Member
danero2004 a spus:
aura ai de donat vreun litchi :)
Vai nu stiam ca sunt doritori, eu am avut trei si l-am oprit pe cel mai mare, ceilalti 2 i-am exterminat! :) De fapt nu chiar, dar i-am pus in gradina neprotejati, cica decat sa-i arunc, mai bine sa moara singuri...Va rog nu aruncati cu pietre! :oops:
 
Sus