litchi, physalis , papaya, fistic

Aura

Member
...bine macar ca acesta e sanatos...
imi place de tine... :) "i-am pus in gradina neprotejati, cica decat sa-i arunc, mai bine sa moara singuri.."
sigur n-au murit de moarte buna :mrgreen:

Aura
 

Aura

Member
presco a spus:
Cred ca trebuie facut un top rusinica in revista noastra si eu sa fiu prima! :rofl:
La cat iubesc eu pomisorii acestia...sigur te-as vota pt topul acesta :mrgreen: :evil:

glumesc :wink:
Dar chiar imi pare rau pt ei.

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Prescoooo i-ai "sinucis" pe sarmanii litchi?
Eu m-am chinuit cu cateva seminte si nici macar unul nu a vrut sa se arate si tu ...
Hmmm...si eu te votez la top rushinica...
Glumeam...
 

presco

Active Member
Aura si Sarselia, cand am pus semintele la incoltit, nu mai stiu cine, dar cineva a ras de noi, ceva de genul la ce ne trebuie sa punem la incoltit seminte de ditamai copacul...Asa ca m-am tot gandit si mi-am spus ca unul e de ajuns.Nu mai stiam ca sunt doritori, iar cand i-am pus in gradina nu aveam net net acolo ca sa pun o intrebare..Si uite asa crima a fost infaptuita. :mrgreen:
 

Aura

Member
Na, na, na..nu scapi tu asa usor... :rusine:
Bine, eu te iert ca ai avatar simpatic cu buburuza :mrgreen:

Aura
 

diana999

Active Member
Presco ...pacat de ei ...trebuia sa lasi macar unu, de rezeva :D

am pus si eu cateva semintze(daca pot sa le spun asa)la incoltzit intr-un ghiveci. Acum astept minunea!
 

Aura

Member
presco a spus:
:oops: :hug: Stiam eu ca voi gasi iertare! Mai ales ca am recunoscut tot!
:mrgreen: stiam noi ca esti fata buna!

Acum serios, poti posta o fotografie cu litchee care inca mai traieste ? ce dimensiune are ? cum ii sunt frunzele ? cum il ingrijesti ?

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu te iert Presco.
Dar vorba Aurei daca ai o poza cu actuala plantuta esti pedepsita sa ne-o arati.
:)
Eu sunt curioasa de cum ar putea sa arate.
Am zis ca in primavara mai incerc si eu insa cum am dat rateuri din prima parca nu mai am atata elan.
 

presco

Active Member
Aura a spus:
presco a spus:
:oops: :hug: Stiam eu ca voi gasi iertare! Mai ales ca am recunoscut tot!
:mrgreen: stiam noi ca esti fata buna!

Acum serios, poti posta o fotografie cu litchee care inca mai traieste ? ce dimensiune are ? cum ii sunt frunzele ? cum il ingrijesti ?

Aura
Sambata il pot poza daca nu e prea tarziu. Il tin intr-o boxa cu lumina, acolo unde tin si muscatele, cicasul si alte plante care au nevoie de temperatura mai scazuta. Acum o saptamana era bine, sper sa nu fi murit intre timp caci am incurcat-o cu voi. Are cam 20 de cm.
 

Aura

Member
Presco, sa nu trisezi...! :mrgreen: adica l-oi fi "kilarit" si pe aceasta ..si acum zici ca poate e posibil sa moara pana sambata. :mrgreen:

Glumesc. :wink: Chiar vreau sa-l vad !


Aura
 

presco

Active Member
Ok, Aura, cred ca maine trec pe la el sa-l verific sa nu stau cu emotii pana sambata! :)
Sarselia incearca sa pui din nou la incoltit, eu cred ca de pe aici de pe forum am luat metoda: Pui semintele in apa si schimbi apa zilnic, cand apare primul colt le pui in pamant dar fara sa le acoperi de tot. Eu asa am procedat si i-am ales pe cei trei mai vigurosi, asta se numeste repicat nu omor! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu omor ci suicid curat!
:rofl: :rofl: :rofl:
Eu i-am pus pe ai mei direct in pamant si nici pana in ziua de azi nu a iesit nimic....
Dar mai incerc ...numai sa gasesc litchi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am pus seminte , incoltise una asa mai vag si avea un ritm ca la rac , un pas inainte trei inapoi :wink: am renuntat la el dar mai am seminte

Aura ok ...pana la urma se va gasi :wink:
 

Aura

Member
Eu stiu ca samburii de litchii sunt valabili doar cateva zile. Asa mi se pare ca mai am si eu un samburel..il caut si incerc din nou !

Aura
 

Aura

Member
..ei, Presco, ? ai reusit sa ajungi sa-l fotografiezi? :D
Nu-i graba..numai ca sunt tare curioasa....

Aura
 
Sus