Murraya exotica

IoanaTweety

Active Member
A mea a tot facut frunze toata vara, nici acum nu da vreun semn de flori...nush ce sa-i fac, sa-i schimb pamantul? :cry:
 

poxicuta

Active Member
Gabiuta a spus:
Ce ciudatenie :eek: cu asezatul lor.
Eu am una mica-mica dar voinica.Vreo 15 boboci dar numai doi deschisi.De vreo doi ani nu creste aprope de loc in inaltime dar e floricioaaaaaaaasa nevoie mare :)
Sa-mi traiasca si sa creasca,nu-i asa? :rofl: :rofl: :rofl:
Zi mersi ,daca ar creste nu ar mai inflori! Oricum se mai numeste murraya dwarf(cocosata)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poxicuta a spus:
.....Oricum se mai numeste murraya dwarf(cocosata)
Dwarfism is short stature resulting from a medical condition...nu e cocosata :rofl: e pitica :p

Da e frumoasa asa , parca nu vrei sa cresti copaci de 2-3 m in casa :evil:
 

anette_b

Member
danero , ce ii faci sa infloreasca ? ca ar trebui sa infloreasca indiferent de marime sau anotimp , cred.
adica : ce substrat le-ai pus , cum uzi , lumina , curenti de aer ....orice care conteaza si ale mele nór avea...
o ud cu ingrasamant pt acidofile pe una din ele si a inceput sa creasca. dar flori?...solul e prea ud , poate...
 

poxicuta

Active Member
danero2004 a spus:
poxicuta a spus:
.....Oricum se mai numeste murraya dwarf(cocosata)
Dwarfism is short stature resulting from a medical condition...nu e cocosata :rofl: e pitica :p

Da e frumoasa asa , parca nu vrei sa cresti copaci de 2-3 m in casa :evil:
:rofl: da si cocosati sunt pitici, nu? Eu am una care a crescut 2 m dar nu mai e cocosata, sufera de gigantism, nici o floare de 3 ani!
 

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Nici la mine muraia nu vrtea sa faca flori si este dintr-un butas de 3 ani si pana acum nimic;ce conditii ma sfatuiti sa creiez pentru a inflori.Nu am scurtat-o vreodata si nici fasonare nu i-am facut caci nu ma pricep.Multumesc
 

fixpix

Active Member
Mititica mea a stat mai toata vara in ghiveci de plastic nu foarte mare, amestec pamant cu nisip mare si cred ca mai la umbra. Udata de 2-3 ori pe sapt cand am ajuns si eu acolo. Spre toamna am mutat-o in ghiveci mai mare, de lut.
E plina de boboci minusculi, a deschis pana acuma 2 flori cam acum 2-3 sapt, si acuma inca o floare deschisa.
Am adus-o acasa in apt. Sta frumos la geam, pe nord. Cu inca un adenium.
:mrgreen:
 

poxicuta

Active Member
Re: plante de interior

popescu gp a spus:
Nici la mine muraia nu vrtea sa faca flori si este dintr-un butas de 3 ani si pana acum nimic;ce conditii ma sfatuiti sa creiez pentru a inflori.Nu am scurtat-o vreodata si nici fasonare nu i-am facut caci nu ma pricep.Multumesc
cred ca este varianta care nu face flori, ca si la mine , daca nu face de mica nu va mai face deloc, niciodata!
 

ghia_don

Active Member
Eu am o planta mare de vreo 3-4 ani, are mai mult de 1 m si nu a inflorit niciodata :( ...Chestia interesanta e ca a fost butas dintr-o planta care a inflorit... La mine n-a vrut... :( dar mai sper...
Cele mici pe care le am din seminte, au inflorit de cind n-aveau inca 10 cm...
As vrea s-o vad si pe cea mare plina cu flori, dar nu stiu ce sa-i mai fac.. :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai la mine cea mare sta in chipsuri de cocos , o ud foarte rar pentru ca asta e calitatea CHC , ingrasamant regulat chiar daca nu a inflorit si cea mari dar si cei mici au inflorit de la prima raza de soare din primavara si pana acum . deci se poate , cu putina atentie :evil:
 

IoanaTweety

Active Member
Aoleu m-ati cam speriat cu istoriile voastre. :rofl: Ma consolez ca e din seminte si deci am sanse mai mari de inflorire.
 

doina

Member
Nici murraya mea nu a vrut sa-mi faca flori anul trecut si la inceputul acestui an .
Dupa ce am dus-o afara la serviciu si i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare s-a pus pe inflorit si mi-a facut ciorchini de flori ( poza din august )
Acum am pus-o la fereastra la birou dar dupa ce o stropesc impotriva daunatorilor o voi aduce acasa pentru ca s-ar putea sa-i fie frig la serviciu :roll:
 

ghia_don

Active Member
Cele trei generatii ...
Nu inteleg de ce cea mare nu a ramificat deloc dupa ce i-am taiat virful in primavara :? I-a crescut un singur lastar drept in sus...
Mijlocia a inflorit superb toata vara, iar piticutele din primavara au inflorit si ele ...inca mai au boboci...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ioana asta e momentul in care trebuie sa ai mare grija la ritmul de udare: pamant reavan, fara sa se usuce complet dar nici sa nu balteasca. Daca variaza mult umiditatea la radacina mugurasii aia se usuca.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Infloresc tot timpul. :wink: A mea era mereu plina de flori. Am dat-o pentru ca se facuse enorma si n-aveam loc. Dar tot mi-e draga, ca e harnicuta tare si minunat de parfumata.
 
Sus