Murraya exotica

IoanaTweety

Active Member
Aaa super atunci.. :D
Mai am o intrebare cu udatul..: cam cat de des adica? am in camera o temperatura constanta de 23 de grade. N-as vrea sa dau gres la primii mei bobocei de muraya. :roll:
 

adite

Active Member
Cat de des o uzi? Eu o ud cam la doua zile cu apa putina. Sta pe marginea ferestrei, spre sud.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cornelia , eu nu sunt adeptul (incepand de anul asta ) al udarii excesive , dealtfel cred ca uscaciunea au stimulat florile la ale mele

Am si acum unu pentru mine cae e plin de flori si daca ma duc acum e uscat ca e un ghivecel mic de 7x7

Cred ca , conteaza cum le obisnuiesti.

Ioana , cu placere ..oricand :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Mersi frumos Cornelia.
Adite, o ud cam la 3-4 zile cu o cantitate moderata de apa, nici prea mult nici prea putin.
 

IoanaTweety

Active Member
Bata-te sa te bata, ce frumos! Cat de profund e mirosul, il simti de la 1 metru? :rofl:

Boboceii mei vad ca se dezvolta, a mai dat unul langa ala central.
Mai aveam o intrebare: eu am schimbat substratul ala care il avea initial Dan, se usca f rpd, i-am pus pamant mai afanat. Am facut bine? vad ca i-a placut de mi-a dat bobocei. :)
 

adite

Active Member
Ce bine arata cu flori si capsulele cu seminte! Eu am lasat plantuta in substratul initial, conform instructiunilor lui Dan,
Ce n-am intrebat este daca ii trebuie ingrasamant.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu nu le opresc din crestere deci nu opresc nici hrana.


Ioana , eu solul afanat l-am pus tocmai ca nu vreau sa stea cu picioarele ude , insa la Murraya e ok cu ceva mai multa umezeala , dar ca exemplu cea in Cocos e super faina (mama puilor astora :rofl: )

Asa ca urmareste de aproape evolutia , multe din ele aveau pre-formati mugurii florali , sa-i duca pana la capat insa e alta "minune"

Cea mare nu s-a oprit din muguri de prin vara , dar nu prea ii duce ca nu i pot da lumina destula cat sa produca carbohidrati pentru evolutie

succes
 
Sus