Murraya exotica

doina

Member
danero2004 a spus:
Lumina e un secret , dar cred ca umezeala (poate in aer) nu e chiar obligatorie
Cred ca si umezeala conteaza pentru ca planta mea a inceput sa-si piarda semnintele de cand e la caldura si mai uit sa o ud uneori :oops: iar din mugurii florali pe care-i avea cand am adus-o in casa nu a reusit sa deschida decat 2 .
 

LauraT

Member
Micuta mea Murraya de la Danero ,pentru care-i multumesc, a facut cateva floricele iar acum cred ca se chinuie sa faca seminte ( sunt niste mici bobite verzi care stiu ca se fac rosii ) sa i le tai sau o las in pace ?
 

fixpix

Active Member
daca bobitele alea verzi sunt exact in locul unde erau florile, posibil sa se faca seminte (fructe) dar nu cumva sa fie boboci care inca nu s-au dezvoltat.
ca murraya asta nu isi deschide toti bobocii deodata.
 

lelia

Well-Known Member
Floricioasa si frumoasa ! sa-ti traiasca !
Vad ca ai mai multe plantute ,toate cu flori ,sunt obtinute din seminte ?
Eu am una din seminte ,e destul de inalta ,are vreo doi ani dar n-a inflorit ,oare o va face vreodata ?
 

FlorentinaS

Member
Am primit o planta care are 6 ani, obtinuta din seminte.
Din pacate, in ultimii 3 ani a stat fix in acelasi loc, spre un geam de mansarda si a crescut extrem de stramb, dupa cum se poate vedea in poza



Mai am vreo sansa sa o echilibrez cumva, sa o indrept?
Mare parte din crengute sunt deja lemnificate, dupa cum se vede



Ma gandeam sa o tund, dar habar nu am cum si cat...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , o scoti din ghiveci si o plantezi in asa fel incat coroana sa fie dreapta chiar daca trunchiul o ia la stanga sau dreapta , o sa vezi ca nu e rau deloc :wink:

var 2 ... tunzi si lasi sa se refaca drept .... :eek:

succes
 

FlorentinaS

Member
Multumesc, cred ca o sa incerc prima varianta, sper sa nu ma incurc in radacinile pe care trebuie sa le asez cam altfel :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca e nevoie sa faci altceva decat sa folosesti un ghiveci mai mare si sa inclini planta astfel incat trunchiul sa fie pozitionat drept.
 

FlorentinaS

Member
Trunchiul e pozitionat drept, dar ramurile au crescut pe o singura parte, spre lumina...
Cand ar fi un moment bun sa tund planta? Acum sau mai astept?
 
Sus