Murraya exotica

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ajung la o conluzie ca formarea bobocilor se face la lumina intensa , dar producerea florilor efectiva are efect doar la racoare si lumina filtrata

Deci , adusa acasa mai la "dos" a facut o multime de floricele care devin destul de "insistente" in parfum :D si cand ai vreo 100 ca ele e ..greu de trecut cu vederea :)









 

adite

Active Member
Adica torni apa cu sapun in ea pe planta si clatesti sau dai cu un buretel pe frunze si torni apa? Substratul il acoperi cu o folie sau ajunge apa cu sapun si la radacini?
 

doina

Member
Pe cea mare nu am mai pozat-o de mult dar am un pui harnicut care a inflorit la mine inainte de a ajunge la viitoarea stapana.
 

adite

Active Member
danero2004 a spus:
Ajung la o conluzie ca formarea bobocilor se face la lumina intensa , dar producerea florilor efectiva are efect doar la racoare si lumina filtrata
Sa stii ca asa este! Murraya mare, care avea bobocii de luni de zile, da semne de inflorire. Cam slabe, ce-i drept, dar am vazut trei boboci, din grupuri diferite, care au crescut vizibil. Nu sunt indreptati spre fereastra, ci in partea opusa, adica mai la umbra. Racoarea din ultimele zile a avut efect. :D
 

FlorentinaS

Member
A inflorit si frumoasa mea, pentru a doua oara anul asta. Eu o tin afara, pe terasa. Miroase superb si e o placere sa stai langa ea :D



 

FlorentinaS

Member
Multumim de aprecieri! :oops:
Planta are 5 ani si este obtinuta dintr-o samanta. A stat la mine 2 ani, apoi a trebuit sa o "cazez" la cineva din familie pentru ca o lunga perioada nu am mai putut avea grija de flori :( Acolo a stat in casa, cu lumina de la un geam dintr-o parte si a ramas fix in acelasi loc, nefiind intoarsa deloc, sa creasca echilibrat. Abia in primavara asta am recuperat-o si arata groaznic saracuta, stramba de abia se mai tinea in ghiveci, sa nu se rastoarne. Pana si trunchiul principal era f. stramb. Asa ca am replantat-o, astfel incat trunchiul sa fie drept in ghiveci si i-am taiat toate ramurelele strambe (arata destul de cheala dupa tratament). Dar se pare ca i-a placut, dupa vreo luna facea deja primele flori si acum suntem la tura 2! :)
 

fixpix

Active Member
E misto Flo!
A mea a crescut destul de maricica... in sus. Da poate la primavara o tund olecutza... ca am de unde!

 
Sus