Narcise

Roxana Peled

Active Member
De unde zici ca ai luat Florisol? Am luat si eu unul ieftin (marca lor) anul trecut de la Brico si a fost o porcarie, nici nu am mai apucat sa-l folosesc in final, era cam tare :|
 

LadyBug

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
De unde zici ca ai luat Florisol? Am luat si eu unul ieftin (marca lor) anul trecut de la Brico si a fost o porcarie, nici nu am mai apucat sa-l folosesc in final, era cam tare :|
De la Praktiker. Sa fac poze ca sa vezi cum arata? Mie mi s-a parut foarte bun. Hai ca fac diseara niste poze la pamant. Oricum erau multi saci sparti acolo, deci ai ocazia sa-l vezi pe viu daca mergi in magazin.
Ala din Brico e tare afanat si subtire, zici ca e turba din aia de pus in ghivece la transport, nu cred ca e foarte hranitor, se usuca foarte repede, insa merge daca il combini cu pamantul din gradina, sa-l mai afanezi. Ramane de vazut la anu cum se comporta fiecare.
 

adrianam

Well-Known Member
La Praktiker Craiova nici nu auzisera de asa ceva, auzi- 9 lei la 40 litri! :rofl:
La Baumax au zis ca au avut dar s-a terminat, sa mai trec saptamana asta ca trebuie sa primeasca.
Deja am terminat sacul pe care il aveam de 50 l (20 lei- de la Dedeman, marca Agro) pentru 4 trandafiri. Abia mai am pentru ultimul trandafir iar pentru clematite trebuie sa mai cumpar.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pacat ca la voi e mai scump, ca trebuie si mult :(
Eu am avut gropite ceva mai mici pt trandafiri, la 6 mi-au ajuns 2 saci de 40L. Nu am vazut in Baumax Constanta aseara, ca am trecut pe la ei, iar in Dedeman nu am cautat inca. O sa caut si la ei, sa vad ce pamant au, mie chiar imi trebuie, vine si comanda de la Starkl si vreau sa incerc mai multe marci, desi cel din Praktiker mi-a placut. Plus ca narcisele mele sunt cam pitice anul asta, dupa cum spuneam, si lalelele la fel. In 2011 am avut lalele de peste 50cm inaltime, era si umed mereu solul, era si soiul mai mare, era si alt pamant, plin de rame, aici nici nu am rame decat in locul cu resturi de mancare(adun intr-o gropita ca fac si eu mranita), acolo se strang, altfel nu prea am vazut rame pe teren. In schimb, acolo unde au crescut asa inalte lalelele, nu am stiut ca tb sa sap foarte adanc sa le caut bulbii cand am plecat, si i-am cam pierdut pe majoritatea, cred ca or fi ingropati la jumatate de metru sub pamant :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Martie 30-31 , Sezonul lor se apropie de sfarsit, mult mai devreme decit in alti ani. De obicei rezistau pina la 1-2 mai. Anul asta daca rezista pina 8-15 aprilie max. Ce e drept au si incput de la mijlocul lui februarie.

Au mai inflorit:







Duble





Duo-Trio



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu le udam, decit daca e primavara secetoasa. Atunci depinde, probabil ca nu chiar in fiecare seara.

LadyBug a spus:
Ce mai frumuseti, PopGeo, cum le uzi? In fiecare seara sau cum recomanzi?
 

LadyBug

Well-Known Member
La noi e cam seceta, adica eu merg aproape zilnic si ud si a doua zi seara e uscat pamantul... Cred ca si de asta sunt mai pitice ale mele anul asta.
Deci dupa ce le vad pe toate ale mele inflorite, ca sa stiu ce am, o sa-mi fac o lista si o comand si eu la toamna de la tine, vad ca ai multe soiuri deosebite, si cred ca pot sa am mai multa incredere decat in polonezi, care se poate sa nu-mi fi trimis exact soiurile cerute, inca nu stiu sigur ce mi-au trimis :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ideea e sa inbunatatesti solul cu multa substanta organica, dar la narcise nu prea e buna ideea. Turba neutra si cetina ar fi solutziile generale suportate de majoritatea plantelor, inclusiv narcise.
 

LadyBug

Well-Known Member
Aha, multumesc pentru sfaturi, Popgeo.
Iaca am mi-au inflorit si mie in week-end mai multe narcise de la polonezi, toate la fel, am si altele cu boboci, sper sa fie diferite:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aprilie 10

Narcisele tarzii inca se tzin tare, mai sint de inflorit foarte putine:








 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aprilie 17-20

Narcise.- cele foarte tarzii inca rezista







Buchete - o combinatzie de narcise cu lalele

 

laural

Well-Known Member
Geo frumoase sunt narcisele, un adevarat spectacol...eu m-am ferit sa iau narcise batute, dar acum au inceput sa-mi placa si mie.
La parinti acasa( langa M.Ciuc ) am narcise doar imbobocite :rofl: si nu sunt din cele tarzii :D
 
Sus