Oxalis

Roxana

Active Member
La mine ghiveciul Oxalisului este plin doar cu pamant. Astept poate o sa iasa niste fire noi.
 

v.cristina

Active Member
nu stiu de ce dar la mine nu le merge bine mai deloc
au soare dimineata nu sta apa la radacina si totusi au crescut foarte foarte putin si bobocii parca se incapataneaza sa se deschida... care o fi motivul?
 

blueheart_d

Member
am primit in urma cu 2-3 luni un ghiveci cu oxalis cu frunze mov si era plin de flori. imi era frica sa-l pun in balcon pt ca era foarte cald, asa ca l-am tinut in living. in cateva zile s-au uscat toate si incepeau sa se usuce si frunzele. m-am speriat si am luat masuri, asa ca l-am pus in geam unde are lumina moderat pt ca am jaluzelele de plastic. acum a inceput sa infloreasca din nou :D :D
 

Roxana

Active Member
Incep sa dea firisoare noi. Deocamdata are doar 2. Am pus-o la geam cu soare direct dimineata asa cum statea la inceput si inflorea frumos.
 

angela draganoiu

Active Member
mai Iulia tu ai plante foarte frumoase si se vede ca sint bine ingrijite dar poate ar fi util pt cei care vor sa aibe o planta, ca una dintre multele tale plante, dar nu stiu cum s-o ingrijeasca. ar fi utile niste sfaturi. cum le ingrijesti, unde le tii ..........etc stii tu detalii. sa luam si noi aminte din experienta ta.
 

IULIA

Active Member
la oxalis:
planta are cam de vreo 5 ani, in ghiveci sint cam 3 bulbi, nu prea am reusit sa ii inmultesc. perioada maxima de vegetatie este martie - iunie si septembrie- noiembrie.
in restul perioadei planta nu prezinta un frunzis bogat, dar exista. doar iarna- februarie este destul de cheala- sa zic asa.
are lumina naturala, dar nu soare direct, este usor umbrita de passiflore, nu sta pe pervaz. este planta de rangul 2, sa zic asa. niciodata nu am tinut-o mai in fata, respectiv pe pervaz. nu merge acolo.
nici cel verde nu merge in rindul 1.
am si verde, cel verde e prolific in primavara, vara nu merge f bine, reincepe prin septembrie.
daca se mai doresc si alte lamuriri, avansam.
 

paula

Member
oxalisul meu cel mov este la faza flori fara frunze , dupa ce am despartit rizomii ma asteptam sa umple ghiveciul de frunze dar , ei s-au apucat de inflorit , iar cel verde este minunat
 

angela draganoiu

Active Member
Iulia sfaturile tale sint foarte bune. multumesc pt ele. sint convinsa ca vor folosi si altora.
eu am oxalis cu frunza mov-grenat si infloreste foarte putin, il tin "in rindul 2" cum spui tu dar tot face putine flori. are lumina buna , caldura (ca sta in balconul orientat spre apus) , apa si ingrasamint dar ........ e mai lenes. poate sint prea multi bulbi in ghiveci ? nu stiu.
 

sini

Well-Known Member
Si al meu a inflorit: .Am observat ca daca ii pun ingrasamant se pateaza frunzele.
 

angela draganoiu

Active Member
Sini e tare frumusel oxalisul tau. am pus si eu ingrasamint si am vazut ca are frunze patate dar nu m-am gindit ca ar fi de la ingrasamint, nu-i mai pun. dar cum sa-l convingsa infloreasca ?
 

Roxana

Active Member
Eu stiam ca dupa inflorire frunzele se ingalbenesc si cad. Cat l-am tinut cu soare direct dimineata i-a mers bine si a inflorit.
 

v.cristina

Active Member
angela draganoiu a spus:
Sini e tare frumusel oxalisul tau. am pus si eu ingrasamint si am vazut ca are frunze patate dar nu m-am gindit ca ar fi de la ingrasamint, nu-i mai pun. dar cum sa-l convingsa infloreasca ?
cand o sa aflii cum sa il convingi sa infloreasca sa imi spui si mie te rog....poate daca le cantam :oops:
 

sini

Well-Known Member
Eu nu-i fac nimic.Are putin soare dimineata(pana pe la ora opt).Infloreste cand vrea el.Mai face si pauze.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine cel cu ochi maron este de nestapinit.Face flori continuu.Ceilalti intr-adevar cu pauze :D
 
Sus