Oxalis

D

dyayzh

Guest
Nu cred sa fie inca timpul de culcat bulbii de oxalis. La mine cel putin, inca infloresc continuu.
 

IULIA

Active Member
si la mine. nu cred sa fi avut perioada de repaos.e alta probl daca ii ai in gradina, trebe scosi odata cu venirea brumei/
deci mai e timp.
 

Roxana

Active Member
deci daca stau in ghiveci, mai incolo trebuie sa-i suprim frunzele si sa las rizomii in pamant fara sa-i ud?
 

IULIA

Active Member
ai mei sint infloriti non stop.
nu trebuie scosi din ghivece, nu ai motivatie pt asta. cu putina apa iarna, sint si atunci in vegetatie, chiar daca nu sint frumosi ca vara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ca doar iarna nu-i ca vara. :rofl:
Acum lasand gluma la o parte, sunt plante carora le merge mai bine iarna decat vara. Vara sunt asasinate de caldura, in schimb iarna avem noi grija sa nu degere. Si uite asa le e mai bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sorinaaaaaaaaaaaaaaaa,asta galben este din curte cumva luat?Atentie mare cu el!!!!
 

angela draganoiu

Active Member
foarte frumosi.
Gabiuta cel de care vorbesti tu are florile muuult mai mici si e de dimensiuni mici toata planta. cred ca in general trebuie avut grija cu oxalisii ca sint tare .................. prolifici.
 

sorina

Active Member
nu

nu este din acela de curte . Acela avea frunzele mai descjise si creste inalt .
Asta ste din sera era crescut intr-un ghiveci linga alta planta , dar nu are crestere rapida , ba dimpotiva ....
 

Roxana

Active Member
:) :D azi am observat si prima floricica are este mica, mica si galbena. debia astept sa infloreasca si ceilalti boboci. :wink: daca pot o sa va arat si poze cu ele.
 

Roxana

Active Member
florile sunt foarte mici (nu stiu de ce-probabil nu am ajutat-o cu ingrasamant) poate reusesc sa pozez vreuna mai mare.
 
Sus