Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Si ale mele stau la racoare si le ud rar, le-au mai cazut din frunze, dar in rest sint ok. Cerulea sta la si mai racoare...adica afara si-i inghetata bocna :oops: .

E prima iarna afara sau a mai fost si alte ierni si a rezistat?? Tare mi-as dori si eu o Pasi, dar deocamdata nu prea am unde sa adapostesc iarna plante care au nevoie si de lumina, asa ca o specie care se descurca afara ar fi extraordinar!! :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Afara ar rezista doar caerulea si nu-i chiar sigur asta!Dupa asemenea geruri nu stiu daca-i mai traieste la Doina.O sa vedem la primavara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Afara ar rezista doar caerulea si nu-i chiar sigur asta!Dupa asemenea geruri nu stiu daca-i mai traieste la Doina.O sa vedem la primavara.
Nici protejata? Adica sa-i trag in cap, de sus pana jos, folie din aceea cu bule si sa pun mulch la radacina? Cred ca daca gasesc vreuna o sa incerc...
 

v.cristina

Active Member
claude a spus:
mymo a spus:
Caerulea am lasat si eu in gradina cu borcan pe ea iarna trecuta.N-a rezistat.
:( Pacat! O sa-mi pun pofta in cui deocamdata!
si pe mine ma batea gandul sa o las afara dar nu m-a lasat sufletul asa ca le-am scos pe toate, le-am tras o freza scurta si le-am bagat la racoare ...in momentul de fata sunt pline de frunzulite :) :) :)
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu daca cerulea mea mai traieste dupa gerurile astea, voi vedea la primavara daca mai da ceva din pamint, ca partea aeriana-i dusa pe ceea lume :( ...
Eu am lasat-o afara drept pedeapsa, ca o am da vreo patru ani si nu mi-a inflorit niciodata :cry: ...
 

albela

Active Member
Caerulea mea a rezistat iarna trecuta afara in gradina, dar pun pareu ca iarna asta a decedat. Nici nu avea cum altfel ca am avut si -26 grade :cry: .
 
Eu o am pusa pe balcon(inchis dar nu cu termopan)Vad ca a rezistat desi cred ca am avut temperaturi sub-10grade din moment ce afara erau si -22grade. :D
 

Roxana

Active Member
A mea este in casa si ii merge destul de bine, dar parca are frunzele prea subtiri. E normal la puisori sau nu?
 

Roxana

Active Member
S-ar putea sa fie din cauza lipsei de ingrasamant :? Pana acum nu i-am pus niciodata ingrasamant. Credeti ca ar fi bine sa incep sa-i administrez ingrasamant? Sau sa mai astept pana in martie-aprilie?
 

popescu gp

Well-Known Member
pasiflora

Punerea in vegetatie a lor se face in martie si mai sigur aprilie dupa ce au trecut gerurile ;atentie nu toate se comporta ca caerulea,majoritatea la mai putin de+ 7 grade mor ,de aceea se pastreaza o perioada de repaus mai atent iarna cu udat zgarcit
 

sicamin

Member
Caerulea am avut afara peste iarna si a inghetat tulpina dar in primavara a dat mai multi lastari din radacina.
Acum o am tot afara dar am taiat tulpinile cam la 1m . Sant curioasa daca si asa mai ingheta ,dar cum a fost iarna asta de friguroasa... :eek:
 

gabiee

Active Member
am pus semintele intr-o caserola separata , fara sa pun si alte seminte - numai passi -
sa nu-mi spuneti ca nu e passiflora , ca mor de ciuda :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus