Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu va impacientati. Frunzele intr-o prima faza sunt asa grasute ca in poza pusa de Gabi. Abia dupa aia capata forma pe care o cunoasteti voi. Caerulea trebuie sa fie, doar ca e mica si ea. Aveti rabdare. Ati si sarit la ea s-o criticati saracuta.
 

popescu gp

Well-Known Member
Este o passiflora sigur ca si variantele expuse ,dar fiind destul de mare, daca ar fi caerulea deja frunzele mai mari ar trebui palmate si de aceea inclin sa cred ca este o edulis
 

IZA

Active Member
Si eu zic ca e P caerulea pt ca asa arata si a mea . O am din semintele la plic. Acum are trei ani deja :) si asta vara a fost plinaaaaaaaa de flori! O tin intr-un ghiveci mare in casa iarna .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:wink: Si eu tot din experienta ziceam. Nu cred sa se intample vreodata ca un client sa ceara caerulea si sa primeasca alta varietate de la furnizor. O sa va lamuriti voi si de ce foarte curand.
 

mymo

Active Member
E caerulea cu siguranta.Eu am pus seminte aum doi ani,si cand le-am pus din rasadnita in gradina habar n-am avut ce planta e din auza frunzelor rotunde.Doar dupa ce a inceput sa-si faca frunze palmate m-am prins ca-i passi.Era caerulea,din pacate n-am apucat sa o vad inflorita,a crescut mare dar am lasat-o in gradina peste iarna si a murit.
 

Pocalinda

Member
Am cumparat si eu seminte caci imi doresc enorm o passiflora in gradina, i-am stabilit deja si locul:)
S-a discutat pe undeva despre cum se planteaza semintele?Cu pet in cap?

Multumesc.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cam in ce luna se scot passiflorele afara?
in aprilie ar merge?
puii mei de passiflore au luat-o la galop, au deja o jumatate de metru :) asa ca in curand va trebui sa-i dau afara,
as vrea sa stiu cat mai am de asteptat :) , ca sa-i potolesc sa stea cuminti :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
passiflore

Pasi se scot afara in momentul cand temperatura este peste 15 grade C(mao ales noaptea) caci marea majoritate a speciilor nu rezista la sub +7-8 grade C
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus