Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danya

Active Member
sarselia a spus:
Nuuu!Pentru ca umbland la radacini si mai ale taind unele din ele acestea in contact cu apa sunt predispuse la putrezire.Abia dupa 10-14 zile planta incepe sa se obisnuiasca cu noul ei mediu si radacinile incep sa functioneze ca lumea.
Ii pulverizezi doar frunzele cu mare atentie ca apa sa nu patrunda in axisul plantei si atat.
Dupa cele 10 zile o poti uda normal.
Ok. Multumesc. Azi o aranjez si o mai ud de Pasti. :D
O sa-i pun aceeasi scoarta pt ca nu am alta. :|
 

sarselia

Active Member
Moderator
Spala bine ghiveciul si daca nu ai alta scoarta bag-o pe cea pe care o ai cateva minute la microunde ca asa scapa de toti daunatorii pe care ar putea sa-i aiba.Dar nu o lasa mult sa nu o prajesti cumva.
Tinem pumnii.
 

andreiacamelia

Active Member
sarselia a spus:
As zice ca datorita umiditatii scazute i s-au uscat radacinile de la suprafata i cam tot la fel si cele din interiorul ghiveciului.
Daca nu e inflorita ai putea sa o scoti din ghiveci, sa tai tot ce este uscat si sa o replantezi.
Pe urma sa nu o uzi vreo 10 zile decat din cand in cand sa ii pulverizezi frunzele si incet-incet isi va reface radacinile.
Totusi in interiorul ghiveciului sunt o multime de radacini viabile deci plantei nu ii merge extrem de rau.
Sarselia, asta in cazul in care mai are ceva radacini bune, banuiesc. E valabil si pentru una care nu mai are niciuna buna?
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Nuuu!Pentru ca umbland la radacini si mai ale taind unele din ele acestea in contact cu apa sunt predispuse la putrezire.Abia dupa 10-14 zile planta incepe sa se obisnuiasca cu noul ei mediu si radacinile incep sa functioneze ca lumea.
Ii pulverizezi doar frunzele cu mare atentie ca apa sa nu patrunda in axisul plantei si atat.
Dupa cele 10 zile o poti uda normal.
Dana1705 subscriu celor spuse de Sarselia. Planta nu este foarte afectata.Exista radacini bune, sanatoase.Unele dintre ele sunt uscate insa nu-i nicio problema.Iti recomand sa ii tai radacinile uscate si sa replantezi din nou orhideea.Daca nu ai substrat cumparat, poti sa o replantezi in acelasi substrat.In ceea ce priveste udatul, Sarselia ti-a spus tot ceea ce trebuie sa faci.Succes! :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
sarselia a spus:
As zice ca datorita umiditatii scazute i s-au uscat radacinile de la suprafata i cam tot la fel si cele din interiorul ghiveciului.
Daca nu e inflorita ai putea sa o scoti din ghiveci, sa tai tot ce este uscat si sa o replantezi.
Pe urma sa nu o uzi vreo 10 zile decat din cand in cand sa ii pulverizezi frunzele si incet-incet isi va reface radacinile.
Totusi in interiorul ghiveciului sunt o multime de radacini viabile deci plantei nu ii merge extrem de rau.
Sarselia, asta in cazul in care mai are ceva radacini bune, banuiesc. E valabil si pentru una care nu mai are niciuna buna?
Pentru o orhidee care nu mai are radacinile bune, adica toate au fost taiate pentru ca erau moarte, lucrurile nu sunt simple deloc.Fara radacini planta se deshitrateaza si frunzele se vor pleoştii. In final moare...In acest caz, singura solutie ar fi cea cu punga legata la gura (mini sera).Nu am incercat aceasta metoda niciodata de resuscitate a orhideelor grav afectate. Nici nu cred ca voi incerca....Prefer sa cumpar o alta orhidee si sa fiu mai atent la udare. Nu as avea atata rabdare ma chinui cu o orhidee muribunda! :| :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
andreiacamelia a spus:
sarselia a spus:
As zice ca datorita umiditatii scazute i s-au uscat radacinile de la suprafata i cam tot la fel si cele din interiorul ghiveciului.
Daca nu e inflorita ai putea sa o scoti din ghiveci, sa tai tot ce este uscat si sa o replantezi.
Pe urma sa nu o uzi vreo 10 zile decat din cand in cand sa ii pulverizezi frunzele si incet-incet isi va reface radacinile.
Totusi in interiorul ghiveciului sunt o multime de radacini viabile deci plantei nu ii merge extrem de rau.
Sarselia, asta in cazul in care mai are ceva radacini bune, banuiesc. E valabil si pentru una care nu mai are niciuna buna?
Subscriu si eu celor spuse de Cristian.
Daca nu mai are radacinile bune ai putea incerca metoda cu punga in cap pentru ca asa va avea parte de mai multa umdiditate si nu se va deshidrata la fel de usor ca neavand nimic deasupra.
Dar va trece ceva timp pana sa vezi rezultatele insa poti incerca pentru ca au fost unii si pe aici care au avut rezultate foarte bune.
Asa ca succes!
 

andreiacamelia

Active Member
Stiu ca dureaza destul de mult!
Am una care la suprafata are radacinile uscate, iar cele de interior arata bine. Surpriza a fost ca acum ii cresc unele noi la suprafata, fara sa fi facut nimic in acest sens.
 

sarselia

Active Member
Moderator
andreiacamelia a spus:
Stiu ca dureaza destul de mult!
Am una care la suprafata are radacinile uscate, iar cele de interior arata bine. Surpriza a fost ca acum ii cresc unele noi la suprafata, fara sa fi facut nimic in acest sens.
De obicei ele se mai regenereaza si singure daca conditiile le sunt bune.
:wink:
 

danya

Active Member
Multumesc de sfaturi. Chestia cu scoarta in cuptor am citit-o acum, dupa ce am transplantat-o. I-am pus aceeasi scoarta, sper sa i fie bine. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ii va fi dar pe viitor sa stii ca e o metoda buna de omorat bacterii si tot felul de alte chestii care traiesc pe acolo.
:wink:
 
Cand am udat phalele, din graba mare a mers apa si in rozeta (sper ca m-am exprimat corect).
Am sters apa, nu cred ca a mai ramas. Aces lucru imi poate afecta plantuta?
 

CristianG

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:
Cand am udat phalele, din graba mare a mers apa si in rozeta (sper ca m-am exprimat corect).
Am sters apa, nu cred ca a mai ramas. Aces lucru imi poate afecta plantuta?
De cate ori patesti asa iti recomand sa iei o bucatica de hartie igienica si o subtiezi in varf.Bagi varful hartiei in centrul plantei (rozeta).Din pacate apa isi face imediat drum in centrul plantei si printre evantaiul de frunze.Atentie mare! Atunci cand crezi ca ai sters toata apa constati ca de fapt tot a putrezit centrul plantei.M-am confruntat mai de mult cu o astfel de situatie. Acum am mare grija sa nu se duca picaturile de apa in rozeta. :wink: :|
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus