Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

bibacj

Member
Eu folosesc ingrasamant de la Agro pt orhidee. Din 4 orhidee deja una are tija noua si toate au frunze noi.
 

marean

Active Member
Nicoleta25 a spus:
Si eu sunt incepatoare in acest domeniu.Am primit acum 1 luna jumatate 2 Phale si arata foarte bine.Uneia dintre ele chiar am observat ca-i dau noi frunze.Asta inseamna ca vor face noi flori, chiar daca celelalte inca nu s-au ofilit?Cam cat dureaza cresterea noilor frunze?
 

marean

Active Member
Nicoleta, bine ai venit,poate ne vedem si la Gradinari,aflam mai multe despre tin si despre interesele tale :wink: !
E un semn foarte bun daca incep sa apara noi frunzulite la phalae ale tale,insa asta nu inseamna automat ca vor inflorii,inseamna ca se simte bine si isi continua cresterea,adaptandu-se la conditiile tale . Perioada dezvoltarii unei frunze variaza,depinde de um9iditate,gradul de adaptare la conditiile oferite de tine , udare,lumina.Ai rabdare,frumoasele tale vor creste,si te vor rasplati cu noi flori,daca nu imediat,in cateva luni,cu siguranta,daca ti cont de sfaturile de pe aici!
Te-as ruga sa citesti de la inceput topicul,poate gaseti ceva interesant si poti aplica noi trucuri orhideelor tale,iar daca ai intrebari si neclaritati,intreaba,sunt destui gradinari dornici sa te ajute!
Mult noroc!
 

Irina

New Member
Am si eu o intrebare...

Fetelor, am o nelamurire cu phale ale mele.
Le-am cumparat in ianuarie erau pline de flori, au stat asa pana acum o luna deci zic eu mult timp, le-a mers bine, au facut frunze noi, verzi, frumoase in timp ce altele au mai cazut. Banuiesc ca e normal... Acum nu mai au flori, au ramas tijele, le-am taiat, insa la unul din ghivece tijele s-au uscat de tot, asa taiate cum sunt. E ok, asa trebuie sa fie sau a murit?, ca frunze are in continuare verzi. La celalalt ghiveci tija nu s-a uscat...
 

angela draganoiu

Active Member
Irina am patit si eu ca tija sa se usuce dupa ce am taiat-o, e normal, iar alte tije nu s-au uscat insa le-am taiat eu dupa ce nu au mai fost florile.
daca planta are frunze sanatoase si nu pare sa sufere atunci e in ordine. ud-o in continuare ca si pina acumo sa faca alte flori peste un timp, la carte zice ca la 4 luni dar termenul asta nu se respecta pt ca fiecare planta are ritmul ei si face flori atunci cind este ea pregatita. succes.
 

Irina

New Member
ok, multumesc. daca s-a uscat tija banuiesc ca urmatoarele flori le va face pe o tija noua, nu? daca apare...
 

Angelinna

Member
si eu cu incapatanata mea astept de aproape un an. cam vreo 10 luni asa de cand ii merge super bine, frunze noi la greu da flori nimic. :x

intre timp mi-am mai luat o phale mov care tot deschide boboci si pe care am pus-o langa capoasa, poate ia de exemplu :mrgreen:
pozez maine noua achizitie sa vedeti si voi :)
 

angela draganoiu

Active Member
mai nu "incurajati" fata in felul asta. si eu astept o phale de cca un an dar abia mi-am dat seama ce se intimpla cu ele. le-am mutat intr-o camera la rasarit si au soare numai dimineata 2-3 ore, le-am pus pe strat de pietricele pe care am grija sa le tin umede tot timpul si, foarte important, le-am pus ingrasamint. acum si cele care avea in general flori mai putine au o tije sanatoasa si cu flori multe, iar una pe care am cumparat-o cu o tija acum are 2. cred ca le trebuie si ingrasamint pe linga umiditatea crescuta.
 

marean

Active Member
anka_rose a spus:
Va rog frumos sa ma ajutati!
Am 2 phalaenopsis, una de o luna si una de cateva zile.
Am inteles ca trebuie sa le ud saptamanal,ca apa care se scurge in farfuriuta trebuie sa o arunc in 15-20 de minute, dar nu stiu ce sa fac dupa ce ii cad toate florile si ramane tulpina goala.Vor mai da flori? Nu fertilizez plantele deoarece nu stiu cum!
La una dintre orhidei o frunza se ofileste.Din ce cauza?Trebuie sa o mut in alt ghiveci mai mare?
Daca a putrezit radacina...se va face bine sau vor putrezi si celelalte?
Multumesc mult pentru raspunsuri
iza1202 a spus:
Anka, eu nu sunt experta in orhidee, nu am decat 3, una de ani buni care-mi infloreste de doua ori pe an si anul trecut in toamna am avut curaj sa le cumpar pe cealalte ( in primavara asta una a fost inflorita si doua au acum boboci, abia le astept :D ). Iti pot spune doar cum le ingrijesc eu, adica le pun apa foarte putina, ca la cactusi la 1-2 saptamani, doar dupa ce apar bobocii si vara le pun un pic mai multa apa o data pe saptamana. Oricum, niciodata nu le-am pus apa sa ajunga in farfurioara, asta probabil este valabil pentru vreun anumit tip de pamant, eu pe ale mele le am in pamant normal de flori cumparat din comert. Am ajuns la concluzia ca marea problema in ingrijirea orhideelor este sa reusesti sa le ignori (stiu ca suna aiurea), adica sa reusesti sa le sari cand uzi celelalte flori, sa te abtii sa le schimbi mereu locul pentru ca intotdeauna consideri ca merita un loc "mai in fata" etc. Ofera-le un loc luminos si dragoste. In legatura cu tija care a ramas dupa ce au trecut florile, mi-aduc aminte ca si eu am stat cu una uscata vreo 6 luni :D , nu m-am atins de ea nici picata cu ceara pentru ca citisem pe undeva ca nu se taie. Abia cand a aparut alta tija cu boboci mi-am dat seama ca asta este valabil pentru alt soi de orhidee si am retezat si eu uscatura. Sper sa-ti fie de folos... Succes!
cornelia a spus:
anka citeste in intregime aceste doua topicuri:

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2399
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2216

Sigur vei gasi raspuns detaliat.
anka_rose a spus:
Multumesc mult!
Inca o intrebare mai am.Uitati ce am facut.Am scos 2 orhideei pe care le am de cam 6 luni din ghiveci si am taiat radacinile putrezite si uscate.Nu am avut alt pamant si l-am pus tot in ala.Le-am pus pe fiecare intr-o punga pulverizata cu apa.Este bine?Sau sa o scot imediat de acolo?Daca e bine cam cat sa o tin?
marean a spus:
Anka,tratamentul cu punga se aplica doar orhideelor care nu mai au deloc radacini.
Se ia orhidea FARA NICIUN SUBSTRAT si se bga intr-o punga transparenta,o pulverizezi cu apa calduta,se pune undeva unde sa nu fie temperaturi prea scazute (mai caldut) ,la lumina slaba sau chiar intuneric si se leaga bine punga la gura.Se aeriseste de 2-3 ori pe zi 1-3 minute.Cand vezi ca nu mai e condens pe (,) peretii pungii,mai pulverizezi cu apa.Orhideea se lasa in punga pana cand observi ca noi radacini incep sa apara,si se replanteaza doar dupa ce radacinile au cativa centimetrii lungime!
Bafta!
 

marean

Active Member
ralgal a spus:
Buna din nou

Nu stiu iar ce am gresit! Parea ca o duce bine orhideea mea doar ca de cateva zile au inceput sa se transforme florile in VERDE!! am crezut initial ca asa se ofilesc si asteptam sa le vad cum pica... dar am atins acum una si am vazut ca e mai tare si mai rigida suprafata verde decat restul petalei. S-a imbolnavit cumva? Nu ii place lumina, sau e ceva care ii mananca florile si le transforma in verzi? Am citit pe http://orchids.wikia.com/wiki/Phalaenopsis ca unele specii transforma florile in frunze dupa polenizare. E adevarat? Sper sa fie Ok orhideea mea.
Uitati pozele florilor verzi
http://i60.photobucket.com/albums/h33/r ... 110521.jpg
http://i60.photobucket.com/albums/h33/r ... 110523.jpg

Si mai am inca o intrebare : florile din capat de tot(ultimele 2 flori) sunt mai albe decat cele din varf, adica nu sunt asa colorate. e din cauza lipsei de soare?
http://i60.photobucket.com/albums/h33/r ... 110524.jpg

Multumesc mult

Raluca
marean a spus:
Cand spuneai flori verzi,ma asteptam sa fie chiar...verzi :mrgreen: !
Ai un hibrid comun de phalae,care nu-si va transforma florile in "frunze" ...e un fel de rugina,nu stiu cum sa-ti spun pt ca nu cunosc cauza,am vazut-o aparand la alte plante pe flori,aparent necauzand vreun prejudiciu plantei/florilor.
In concluzie,nu stiu ce este,dar deocamdata nu pare a afecta planta ( daca verzeala a fost prezenta de la deschiderea florii,am vazut unele flori ca,atunci cand sunt supuse la un stress mecanic-lovite,"zgariate" etc-,tind sa-si ingroase tesutul din acea zona,ca un fel de cicatrice) .
Culoarea florilor depinde de lumina,chimicalele cu care a fost obisnuita,vehimea florilor - nu e un motiv de ingrijorare,ba,mai mult,orhideea ta iti ofera putina diversitate,sa nu te plictisesti! :wink:
Mult noroc
 

marean

Active Member
Manuelita a spus:
Buna,
am primit in iarna o phale cadou, in clasicele ghivecele transparente.
Nu am avut timp sa frunzaresc netul, ca acum, si rau imi pare.
Plantei i-a mers foarte bine, s-a ofilit floarea dar frunzele cresteau repede, planta parea sanatoasa, i-au dat si niste chestii care seamana cu radacinile numai ca cresc in aer. Parandu-mise insa foarte inghesuita, am mutat-o in alt vas mai mare. Am ales o caserola mare transparenta, insa nu am gasit coaja, asa am cumparat pamant special ptr orhidee, pe care l-am amestecat cu coaja luata de la un copac, in mijlocul amestecului am asezat plantuta cu substratul ei original.
Cum caserola e ghiveci improvizat, are o scurgere proasta de care eu mi-am dat seama foarte tarziu.... Phale a stat in acel amestec umed cateva saptamani (in prostia mea am continuat sa o ud) iar acum constat ca radacinile nu mai sunt verdele acela sanatos, ci un verde inchis, stacojiu.
Cf ce-am citi pe forum, asta e din cauza umiditatii prea mari.

Ce trebuie sa fac? sa o mut la loc in ghiveciul cel mic? nu prea vad cum pot elimina spatiile de aer prin tasare fara a strivi radacinile, si oricum nu stiu cum pot scapa de pamantul amestecat printre coaja.
De cand am mutat-o in vasul nou cresterea celor doi viermisori (radacini sau tija?) a stagnat. Ce-i de facut?
Cristiana a spus:
Manuelita, daca ar fi planta mea eu as muta-o pur si simplu asa cum este intr-un ghiveci cu drenare corespunzatoare, si as "uita" sa o ud o perioada, ba chiar as lasa-o sa se zvante un pic la aer.

Acum doi ani am mutat si eu o phale intr-un ghiveci mai mare, tot cu pamant de orhidee. Ghiveciul nu are nici o gaura de drenare, insa este foarte poros, deci absoarbe urgent excesul de apa. Ghiveciul nu este nici transparent, cu toate astea planta este sanatoasa, si tocmai imi daruieste flori si noi tije florale si radacini, este tare productiva :D.

Stagnarea cresterii noilor radacinute cred ca se datoreaza si mutarii in sine, deci daca radacinile nu au semne de putreziciune, cred ca planta ta va fi ok dupa ce o vei muta intr-un ghiveci corespunzator.

Sunt sigura ca fetele care au mai multa experienta iti vor da si ele sfaturi, eu cam asa as face.
 

Angelinna

Member
revin cu poze :)

intre timp, incapatanata care nu a facut niciodata flori ( si care mai nou am observat ca este de fapt formata din doua orhidee fiecare cu radacinile si frunzele ei - stau una deasupra celeilalte in ghiveci) a scos un mot nou care imi da sperante. nu am mai vazut niciodata cum arata tija noua. va rog sa va dati cu parerea sa stiu la ce sa ma astept - daca o ia in sus e tija, daca o ia in jos e radacina :(



intre timp am cumparat o noua orhidee pentru ca nu m-am putut abtine.

si ca sa ii dea de exemplu celeilalte a deschis doi boboci de cand am adus-o acasa acum doua saptamani. mai are trei nedeschisi, din care unul a inceput sa se scofalceasca....
acesta cred ca nu se mai insanatoseste dar credeti ca o sa o ia si ceilalti pe urma lui ? de la ce oare s-a facut asa ?
 

angela draganoiu

Active Member
Angelina ceea ce se vede in prima poze e intr-adevar tija florala. insa pina la flori mai ai de asteptat ceva timp, asa ca iar rabdare.
 

Alexa81

Member
Ma rusinez sa va intreb dar e musai! Daca i-am taiat tija florala mai am sanse sa creasca una noua? Nu stiam nimic de orhi si am comis-o :?
A trecut cam un an, au dat 2 frunze noi care au intepenit, nu mai vor sa creasca si de atunci tace :roll:
Ce sa ii stiu face? Ingrasamant, mai multa lumina( e la N)?
 

angela draganoiu

Active Member
da Alexa va reinflori dar nu pot sa-ti spun cind. eu am taiat tijele de la mai multe phale pt ca .............. nu erau estetice si, dupa ce am inceput sa le pun ingrasamint, au inceput sa faca si cite 2 tije de flori. unele sint foarte mari mai au putin si se deschid florile altele mai au pina in faza asta. dar am asteptat aproape un an de atunci. si, zic eu, le-a grabit ingrasamintul pe care il pun cam la 2 saptamini si e o intreaga bibileala pina il pun pt ca pun ghivecele in cutii de margarina si torn cite putin. apoi ce se scurge in cutie in torn din nou peste scoarta si tot asa pina se imbiba scoarta.
Alexa eu le-am pus intr-o camera la rasarit si le-am pus in cutii transparente (de la inghetata) cu un strat de pietricele pe care le tin in permanenta umede.
 

Cristiana

Member
Angelinna, nu vreau sa te supar, dar eu pariez ca e radacina... sper sa pierd (pentru tine :D ).

Cat despre a doua phale, am una de culoare identica, tot asa, un boboc s-a scofalcit dar ceilalti, spre surprinderea mea care ma asteptam sa faca aceeasi figura, au inflorit. E o planta care e nonstop inflorita de la 8 martie, iar acum tocmai mi-a facut surpriza si a scos din tija inflorita inca o tija cu trei bobocei!
 

Angelinna

Member
nu sunt foarte dezamagita, pentru ca ma asteptam sa nu fie tija. ar fi trebuit sa creasca direct in sus daca era... si de cand astept eu orhideea asta, era prea frumos sa fie adevarat :visator:

mai astept sa creasca sa vad.

cat despre a doua imi este foarte draga pentru ca pare sa ii mearga bine cu exceptia acelui boboc care se usuca. sper sa tina si la mine florile tot asa de mult si sa ne bucuram de ele
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus