Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
Nimf sa stii ca si eu mi-am pus intrebarea asta si n-am gasit raspuns asa ca le-am lasat in pace, e foarte adevarat ca la ale mele n-au iesit radacinile incit sa nu pot pune ghiveciul dar e o problema "de rezolvat".
Ste a foarte frumoasa sa te bucuri de ea.
 

marean

Active Member
Re: O intrebare scurta...

sefacom2000 a spus:
Bun? seara!

Am primit acum 2 s?pt?mâni aceast? orhidee:



I-am f?cut o scurt? b?i?? acum o s?pt?mân?. Din p?cate a trebuit s? plec din localitate câteva zile ?i azi dimieat? am observat c? avea dou? pete maronii pe marginile unei frunze. Ca ?i cele de mai jos:



M? pute?i ajuta v? rog? S?-mi spune?i dac? e cumva boln?vioar?? Îmi este foarte drag?, mai ales c? orhideele sunt unele din florile mele favorite ?i de mult timp mi-am dort s? am ?i eu una.

Orhideea este pozi?ionat? pe o m?su?? lâng? o fereastr? orientat? est-sud, lumina fiind filtrat? de o perdea.




V? mul?umesc anticipat,
Buna !
Din cate am reusit sa vad intr-una dintre fotografii,radacinile par sanatoase ,insa frunzele sunt ingrijoratoare...frunzele sanatoase trebuie sa fie de un verde inchis , spre galbui ca ale tale,fara acele pete mici,mai inchise la culoare si ,in niciun caz cu arsurile acelea anormale.
Suspect e faptul ca nu sunt arsuri provocate de soare,probabil ca inainte sa se usuce ,sunt maroniu-deschis si jilave,moi la atingere (dupa aspect ),ceea ce ma indreapta catre trista concluzie ca s-ar putea sa fie o bacterioza.Tot ce poti face e sa izolezi planta,sa tai toate zonele afectate si sa pudrezi locul cu praf de scortisoara,si sa tratezi planta ca si pana acum,posibil sa-si revina .
Spune ceva despre cum o uzi,cum ii aplici ingrasamantul...inca ceva,incearca sa o pui mai la fereastra .Ale mele stau toate la fereastra NE,dar cu 15 cm sub ea,astfel primins lumina buna,dar neexistand riscul arderii frunzelor .
Mult succes!
 

sefacom2000

New Member
Re: O intrebare scurta...

marean a spus:
sefacom2000 a spus:
Bun? seara!

Am primit acum 2 s?pt?mâni aceast? orhidee:



I-am f?cut o scurt? b?i?? acum o s?pt?mân?. Din p?cate a trebuit s? plec din localitate câteva zile ?i azi dimieat? am observat c? avea dou? pete maronii pe marginile unei frunze. Ca ?i cele de mai jos:



M? pute?i ajuta v? rog? S?-mi spune?i dac? e cumva boln?vioar?? Îmi este foarte drag?, mai ales c? orhideele sunt unele din florile mele favorite ?i de mult timp mi-am dort s? am ?i eu una.

Orhideea este pozi?ionat? pe o m?su?? lâng? o fereastr? orientat? est-sud, lumina fiind filtrat? de o perdea.




V? mul?umesc anticipat,
Buna !
Din cate am reusit sa vad intr-una dintre fotografii,radacinile par sanatoase ,insa frunzele sunt ingrijoratoare...frunzele sanatoase trebuie sa fie de un verde inchis , spre galbui ca ale tale,fara acele pete mici,mai inchise la culoare si ,in niciun caz cu arsurile acelea anormale.
Suspect e faptul ca nu sunt arsuri provocate de soare,probabil ca inainte sa se usuce ,sunt maroniu-deschis si jilave,moi la atingere (dupa aspect ),ceea ce ma indreapta catre trista concluzie ca s-ar putea sa fie o bacterioza.Tot ce poti face e sa izolezi planta,sa tai toate zonele afectate si sa pudrezi locul cu praf de scortisoara,si sa tratezi planta ca si pana acum,posibil sa-si revina .
Spune ceva despre cum o uzi,cum ii aplici ingrasamantul...inca ceva,incearca sa o pui mai la fereastra .Ale mele stau toate la fereastra NE,dar cu 15 cm sub ea,astfel primins lumina buna,dar neexistand riscul arderii frunzelor .
Mult succes!
Mul?umesc mult pentru r?spuns.
Trebuie s? mai fac câteva preciz?ri legate de orhideea pe care am primit-o înainte de Pa?ti. Din câte am în?eles a fost cump?rat? din Baumax. Eu am udat-o o dat? pe s?pt?mân? (duminica), prin scufundare în ap? st?tut? (min. 48 ore) timp de 15-30min. Din câte am v?zut orhideea a mai avut o tij? floral? care era t?iata când am primit-o.
În ceea ce prive?te îngra??mintele pot s? spun c? înc? nu i-am administrat deoarece nu eram sigur? cum s? procedez. Desear? o s? fac poze la sticla de îngr???mânt pe care am achizi?ionat-o ?i voi scrie ?i instruc?iunile trecute pe etichet?, pentru a fi sigur? c? totul e în regul?.
O s? mai fac ni?te poze la orhidee cât mai clare, deoarece am impresia c? nuan?ele acelea g?lbui pe frunze au aparut din cauza luminii din camer?.
Legat de amplasarea orhideei pot s? spun c? orientarea ferestrei este SE ?i cred c? este prea cald pe pervaz în timpul zilei, mai ales vara. De aceea am pus-o pe acea m?su??, la aproximativ 1,5m de geam (lumina fiind filtrat? de o perdea deschis? la culoare).

Pe curand,
 

angela draganoiu

Active Member
este foarte frumoasa sa te bucuri de ea Luciana. s-o uzi (cu apa calduta - ca de soare si o tii in apa aia cam 15 min.) cind vezi ca radacinile devin sidefii iar ghiveciul sa-l pui pe o tavita (eu am pus o cutie de la margarina sau inghetata) cu pietricele umede tot timpul ca sa-i asiguri umiditate. ii trebuie lumina multa dar nu soare direct, poti s-o stropesti pe frunze, vara e chiar indicat sa faci asta zilnic, si in rest .............. sa te bucuri de florile ei minunate care ar trebui sa tina foarte mult timp.
 

amarilis

New Member
nimf3 a spus:
Are pietrecele umede :) si inca ceva..voi ce faceti cand ies radacinile prin gaurile de la ghiveci(ff mult) si nu mai aveti cum sa asezati ghiveciul pe farfuria cu pietricele(sau altceva)??

mie imi mai da o tija....
Ce imi place cum ai zis :rofl: ,parca e de rau;ce pot sa iti spun decat:la mai multe tije..pline de flori!!!
Bun gasit din nou!
Solutia mea pentru orhidea careia ii ies radacinile prin gaurile de scurgere a fost relativ simpla.Pentru ca nu am vrut sa-i schimb inca ghiveciul si substratul am pus-o intr-o vaza transparenta (pe care am dat 3,9 ron la ikea) sprijinita in locul in care se ingusteaza vasul.E un fel de masca transparenta care pastreaza cumva si umezeala.Am grija se o ridic la cateva zile si sa verific cum stau radacinile.



De cand am citit aici despre orhidee mi-am luat ingrasamant FloraSelf de la Hornbach si dupa nici o luna de zile ii da o noua tija (o fi tija florifera?) si o noua frunaza din varf.Nici acum nu i-am taiat tijele vechi pentru ca nu s-au uscat.Sunt foarte bucuroasa si va multumesc pentru informatii!

 

acacia

Member
Pentru suplimentarea luminii cu neoane fluorescente imi puteti da mai multe amanunte de exemplu : ce tip de neon, cati wati, de la ce firma sunt cele mai indicate, care e durata de iluminare?
 

Angelinna

Member
phale a mea nu vrea sa infloreasca.

de cand o am nu a facut niciodata flori. le-a tinut pe cele de la magazin asta vara cateva saptamani. avut doua tije florale. una am taiat-o pentru ca nu stiam, alta am lasat-o dar nu a mai facut flori pe ea.
sta pe un birou langa geam, are lumina toata ziua filtrata prin perdea, vas transparent apa cand se albesc radacinile si ingrasamant din cand in cand (nutriplant 5 sau substral).

pur si simplu nu vrea sa infloreasca. in ultimele doua luni i-au tot dat frunze noi, verzi, foarte sanatoase, dar nici o tija florala.


aceasta este tija veche de asta vara pe care am lasat-o in pace. acum a inceput sa se inegreasca in zona unde era prinsa de batul de suport desi era prinsa foarte lejer, nu a strans-o deloc.
as vrea sa tai si tija asta dar nu stiu care il numar primul nod.
prima varianta ar fi cel care e chiar la baza unde pleaca tija din baza frunzelor sau
a doua varianta cel care e primul pe tija, la o inaltime de 1-2 cm de baza, nu se vede in poza, e cam la acelasi nivel cu ciotul ala mic de langa

pozele le-am facut cu mobilul, o sa incerc sa fac si cu aparatul sa fie mai clare
 

angela draganoiu

Active Member
o astfel de "incapatinata" am si eu. am cumparat-o anul trecut in iulie avea flori dar in citeva zile s-au trecut si de atunci nimic. a tot facut frunze si radacini noi, i-am taiat tijele in ianuarie anul asta, i-am pus si ingrasamint special pt orhidee si minunea s-a produs acum are 2 tije noi. concluzia e : RABDARE multa.
in ceea ce priveste tijele acestea se taie dupa al 3 lea nod de la pamint in sus.
una dintre phale mi-a inflorit pe o tija taiata dupa 8 luni.
te sfatuiesc sa astepti cu multa rabdare.
nu-mi dau seama, ingrasamintul pe care il folosesti este special pt orhidee ? sau unul pt plante cu flori ?
 

Angelinna

Member
deci primul nod il consideri la pamant, nu ?

ingrasamantul nu e special pt orhidee. cel nutriplant este pt stimularea infloririi iar cel de la substral este universal.
hornbach este foarte departe pt mine si nu prea am cum sa ajung. si oricum nu am decat o singura orhiee. si tare-mi e ca si daca ii iau Self-plant sau cum se cheama, tot nu o sa vrea, ca e capoasa rau
 

angela draganoiu

Active Member
da al 3 lea nod e de jos.
ingrasamintul are comozitie chimica specifica plantelor carora le este adresat. ingrasamintele pe care le-ai enumerat sint foarte bune pentru celelalte plante nu si pt orhidee.
nu o lua acum ca e capoasa si nu o sa vrea sa faca flori. inca nu are conditiile necesare pentru ea si cind le va avea sa vezi atunci ce flori minunate stie sa faca. da-i timp si ingrijirea care ii trebuie ca sa ai rezultate. nici eu n-am rabdare dar cu ele, cind stiu ce minunatii fac m-am educat si le astept. acum de cind le pun ingrasamint au toate tije noi, chiar una dintre ele cind nici nu se trecusera florile a scos inca o tija.
la Hornbach poti ajunge cu metroul pina la Aparatori si apoi iei 3 statii masina 102 sau 232 si mergi un pic pe jos si .................. gata. e adevarat ca e cam departe dar daca vrei .............. poti.
 

IULIA

Active Member
Simona, sa te duci draga mea, bine ca ai Hornbach, sau altele, nu conteaza, iti clatesti ochii mereu. si noi dupa.
nu ca altii care nu au si ofteaza pe la colturi. adica io.
da nu vine ...las.....ca imi iau si carnet si masina.... :wink: :cry: :)
 

Angelinna

Member
a folosit cineva ingrasamant special pentru Orhidee de la Vilmorin ?
din acesta am gasit, dar nu am cumparat, am zis sa intreb.

stiu ca la Hornbach se gaseste ingrasamantul acela minune din care pune toata lumea dar sunt in sesiune si pur si simplu nu am timp sa ma duc....
 

simonac

Member
angelinna, la care ingrasamant minune din hornbach te referi? eu in ultima vreme le-am pus numai nutri vit si le-a mers super
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus