PLANTE/FLORI invazive

anknic

Active Member
vreau si eu un nap pls!

:)

daca tot am dat-o'n diverse.

urechile de iepure nu-s chiar invazive...doar isi dubleaza teritoriul anual :)

menta mea se intinde, dar nu-i invaziva (are tulpinile la suprafata, deci le pot tunde f.usor), dar am in fata blocului un soi de menta care intr-adevar se intinde rau pe sub pamant (mie mi-a iesit intr-un loc venita de la vecinul...la 3 m de tufa initiala. nu-i din seminte ca i-am urmarit radacinile :) )
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine nu e nimic invaziv...poate solul nu le place. Bietul cerastium sta pe aceeasi 10 cm si eu tot trag speranta ca poate se mai intinde si el, caldarusele apar in acelasi numar ca si in anii trecuti iar miozotisul apare sporadic, asa, cate o plantuta.
Cred ca de vina e gazonul pe care-l am peste tot ca semintele care cad nu se pot inmulti daca tot cad pe iarba. Au si ele nevoie de pamant bun ca sa rasara :D
si ca sa-l enervez si eu pe fix, ma inscriu si eu pe lista de doritori de caldaruse
 

miki70

Active Member
victoria222 a spus:
Cine are sa-mi dea si mie lacramioare si vinca? Am un loc sub un corcodus pe care vreau sa-l amenajez cu plante rezistente de umbra care nu necesita ingrijire.
Am eu vinca major si lacramioare dar se prind acum?
 

nick1971

Active Member
gradinar1 a spus:
La mine nu e nimic invaziv...poate solul nu le place. Bietul cerastium sta pe aceeasi 10 cm si eu tot trag speranta ca poate se mai intinde si el, caldarusele apar in acelasi numar ca si in anii trecuti iar miozotisul apare sporadic, asa, cate o plantuta.
Cred ca de vina e gazonul pe care-l am peste tot ca semintele care cad nu se pot inmulti daca tot cad pe iarba. Au si ele nevoie de pamant bun ca sa rasara :D
si ca sa-l enervez si eu pe fix, ma inscriu si eu pe lista de doritori de caldaruse
lasa, Mada, ca-ti dau eu invazive, cel putin margaretele n-au nici o treaba cu gazonul si cred ca nici coada soricelului
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
Nicoleta iti dau mov cu alb ca am mai multe :)
Bicolore? Un puiut si pt mine dc se poate pt mai la toamna cand imi trimiti butasi din trandafirul catarator :oops: Pana at te gandesti ce vrei de la mine. :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
Imediat trecem in lista cam toate florile din gradinile noastre.
Halal gradinari! Si mai ziceti ca iubiti florile!
:rofl:
Cu unele sunt de acord. Cum ar fi lacramioarele.
Dar acuma ... si cerastium? Normal ca se intinde. Doar asta e stilul lui de viata!
Dar nu prea cred ca nu poate fi controlat.
Eu am in vreo 2-3 locuri si imi place.
Eu cred ca in subconstient dau termenului "invaziv" o definitie mai restransa. Doar ce iese din seminte sau din radacini ... si nu-mi place MIE cum arata :rofl:
si mie-mi place cerastium-ul pana termina cu inflorirea, ca dup'aia e o chestie hidoasa taratoare, care se ingalbeneste la baza si arata ca naiba si care mi-a invadat trandafirii de nu mai biruiam sa-l smulg.Apropo, tu ce faci cu el, il tunzi cumva dupa inflorire? Nu stiu cum se intinde la tine, dar eu dupa 1 an doar, m-am trezit cu 3 metri patrati de cerastium. :rofl:
Evident ca se poate controla, cam toate se pot controla, eu de necontrolat consider doar volbura (rochita randunicii) si pirul
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
S-a facut Miki.Le pun fundita ca nu o sa mai stiu care este :)
:x sa nu aud de volbura si de pir........ :x :x :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
:x sa nu aud de volbura si de pir........ :x :x :x
Si eu care ma gandeam ca vrei sa-ti trimit cateva exemplare :evil: Daca tot se face trafic pe-aici cu invazive :rofl:
 

miki70

Active Member
Nu stiam cum e volbura :oops: si o cautai cu google, e frumoasa :) , are si floricele, stiam de rochita randunicii. Eu am altceva invaziv, nu stiu cum se numeste dar e rea rau. Are frunze palmate si fac cate o tija lunga care inradacineaza din nou. Sunt f greu de scos din pamant deoarece au radacina lunga si chiar dc le rup dau din nou :(
 

anasstasia

Active Member
La volbura, pir si buruienis va rog frumos sa stati la coada. Daca as putea sa le vind nu ar mai trebui sa muncesc toata viata. Dar lasa ce le vin eu de hac in weekend cu ierbicid :evil: :evil: :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mikishor a spus:
Nu stiam cum e volbura :oops: si o cautai cu google, e frumoasa :) , are si floricele, stiam de rochita randunicii.:(
Pai daca e frumoasa, iti trimit si tie :rofl: Sa vezi dup-aia ce distractiv e, ca are niste radacini care ajung pe partea aialalta a globului si se inmulteste si prin divizarea radacinilor, deci dac-o tai cu sapa...ai mai multe :evil: :rofl:
 

miki70

Active Member
claude a spus:
mikishor a spus:
Nu stiam cum e volbura :oops: si o cautai cu google, e frumoasa :) , are si floricele, stiam de rochita randunicii.:(
Pai daca e frumoasa, iti trimit si tie :rofl: Sa vezi dup-aia ce distractiv e, ca are niste radacini care ajung pe partea aialalta a globului si se inmulteste si prin divizarea radacinilor, deci dac-o tai cu sapa...ai mai multe :evil: :rofl:
Multumesc :) , nu vreau :p . Are soacra mea pe un gard de sarma unde sta inchis catelul :) , si-i tare frumoasa acolo. Sa-i spun sa o taie sa se inmuleasca :rofl:
 
Sus