PLANTE/FLORI invazive

kerkyra

Well-Known Member
Nu ma prea pricep daca pot fi scoase acum, sunt marisoare si cu lampioanele formate. Poate ne lamureste cineva. Ma gandesc ca ar merge, daca ele se inmultesc prin radacina, la primavara.
Nu stiu ce ai de dat la schimb, cu ce ma tentezi? Poate ai vreun album? :)
 
Am -sevastregeanina.sunphoto.ro.Vezi acolo daca iti place ceva.Nu stiu cam ce-ai vrea.Daca e vreo planta pe care o cauti intreaba-ma.
 

plicurici

New Member
Buna, si eu am o gradina mare si goala si in asteptare de ceva invaziv... imi puteti trimite si mie cate ceva ce va prisoseste... desigur cu bani (la schimb nu am nimic sa dau :( ). Orice: lampioane, lacramioare, oneothera, chiar si menta de ceai.... Multumesc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Plicurici, si eu cred ca mai pot da ceva lampioane. Si mirabilis, care la mine s-a inmultit foate mult. Si pate iti mai place ceva de la mine :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am trimis si acum, ca vreau sa mai scap de ele. Vorbim pe privat, mai studiezi albumul meu? :D
 

elipopa

Active Member
plicurici a spus:
Buna, si eu am o gradina mare si goala si in asteptare de ceva invaziv... imi puteti trimite si mie cate ceva ce va prisoseste... desigur cu bani (la schimb nu am nimic sa dau :( ). Orice: lampioane, lacramioare, oneothera, chiar si menta de ceai.... Multumesc.
plicurici si eu am disponibile cateva plantute! la toamna sau la primavara pot sa-ti dau plante din albumul de mai jos:

http://elipopa.sunphoto.ro/000_DISPONIB ... DE_GRADINA
 

lacrimioara

Member
Va rog sa-mi spuneti cum sa scap de zorele !
Am plantat vreo cinci seminte acum trei ani si acum mi-e plina gradina :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-ai cum sa scapi :rofl: Doar sa tot smulgi la ele de cand incep sa apara, sa nu le lasi sa ajunga sa faca seminte si in felul acesta dupa o vreme nu o sa mai rasara ;-)
 
Re:

elipopa a spus:
la mine;
aquilegiile inalte sunt invazive, cred ca toate semintele care cad germineaza! pana acum nu le smulgeam ca-mi parea rau de ele, dar de anul asta gata, nu mai las puii, vreau se se inmulteasca cele pitice!!
si margaretele, la fel, in fiecare an injumatatesc tufele primavara devreme, acum sunt la fel de mari!!
phlox-ul, am plina gradina de pui si rasar mereu altii!!
mirabilis, la fel cresc una langa alta!!
galbenelele, am pus cateva fire si acum am gradina plina de pui, ii scot ca ma enerveaza!!
nu ma uita, in gradina la tara e totul albastru, nu le-am scos si acum au invadat totul, nu mai las asa multe!
soiul de crizantema pe care-l am , la fel, se intinde teribil!!
cam atat imi vine acum in minte
:)
va rog din suflet daca mai aveti de dat din aceste plante as vrea si eu cateva seminte din aquilegiile, phlox si nu ma uita daca mai aveti disponibil normal... va multumesc
 
Re:

anasstasia a spus:
alfa a spus:
Physalis alkekengi. Floarea lampion.

Se intinde cu rapiditate cu ajutorul retelei de radacini, groase cat un creion.
Am ajuns sa sap tot stratul cu furca, ca sa pot scoate radacinile cat mai intregi, fara sa le tai bucatele mici. Imi plac lampioanele, dar trebuie neaparat plantate intr-un colt/strat dedicat!
Cind mai tai la ea sa o arunci, poate o arunci si spre niste doritori :)
vreau si eu o radacina de lampion daca aveti sau orice planta este bine venita pentru a infrumuseta gradina
 

stefan33

New Member
ofer cativa bulbi de canna rosu si seminte de fasole cu teaca lunga si subtire.
Mai am trambita rosie , dar nu stiu cum se anmulteste.
Doresc orice model de flori si ceva zorele ,chiar daca sunt invazive.
 
vreau eu cativa bulbii de canna rosie si cateva seminte de trambite rosii..daca se poate....am eu cateva seminte de zorele si daca mai doriti si alte florii va puteti uita pe profilul meu d pe sunphoto
 

stefan33

New Member
Bulbii de canna ai scot din pamant sambata cand ajung la tara,trambita am citit pe net ca se anmulteste la fel ca trandafirul japonez (din lastari),de care am uitat sa mentionez ca am rosu si galben
Mai am lonicera alba (mana maicii domnului)
 
Sus