PLANTE/FLORI invazive

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetele mele dragi tocmai statui de vorba cu o "rochita " ieri si am incercat sa ii explic ca sunt multi alti doritori care ar vrea sa o poarte dar ea se incapatineaza sa stea sub pamintul meuuuuuuuuuuuuuuuuu :cry: :cry: :cry: .......de pir numai cuvinte bune :x :x :x
Am incercat anul trecut cu roundup si am mai rarit-o dar nu am resusit sa o stirpesc.O sa mai incerc si anul asta caci dupa ploi sigur o sa creasca si voi putea da cu solutia asta.
 

fixpix

Active Member
OFFF... pleaca omu' din fata calculatorului si voi femeile faceti harcea-parcea din bunatate de topic :cry: :cry: :cry:

Apropo. Acuma imi iese si mie volbura. e HARDY. YEY!
Da auziti... voi o lasati sa si faca rochite?

Cam lenese... sunteti :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:evil: "rochita" e un eufemism.Cuvintul in sine, volbura, imi stirneste panica :evil: Offffff........Barbatii astia..........nu sunt de loc subtili :)
 

cristinaf

Well-Known Member
victoria222 a spus:
Cine are sa-mi dea si mie lacramioare si vinca? Am un loc sub un corcodus pe care vreau sa-l amenajez cu plante rezistente de umbra care nu necesita ingrijire.
Victoria, daca vrei lacramioare si-mi trimiti adresa pe pm, iti trimit eu o cutie plina ca si asa sap din ele la greu si le arunc.
Daca vrei iti pot trimite si toporasi, ca si aia se intind formand un covor si arata bine chiar si cand nu sunt infloriti.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu raspund la pm dar se trimit mai greu mesajele mele. Trebuie un pic de rabdare. :roll:

LE: Anasstasia, te rog trimite-mi si tu adresa ca iti pot trimite si tie lacramioare. Am de unde si o fac cu drag, mai ales ca stiu ca ti le doresti si-ti pot face prin asta o bucurie. :D
Am scris aici pentru ca desi ti-am raspuns inca ieri la 22, mesajul e si astazi tot in cutia cu mesaje in curs de trimitere. :(
 

fixpix

Active Member
IKA. Nu se trimit greu mesajele. Se citesc... greu.
Adica raman in outbox pana le citeste destinatarul.
Asa poti sti cand cineva a citit sau nu mesajul tau.
De intrat intra instant, si uneori vb. pe PM cu lumea de parca as fi pe messenger.
:rofl:
 

fixpix

Active Member
Da, da... te cred.
AMU daca as vrea o lista cu plantele astea ar trebui sa citesc toate paginile astea?
:rofl: :rofl: :rofl:
Na nu-i bai!
Bine ca e de folos (intr-un fel sau altul!)

:mrgreen:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cineva (moderatorii ) sa o puna la Sticky si asa ai si lista vizibila.... dar sa fie cu grija facuta lista... ca nu toate enumerate aici sint invazive.... de exemplu nu s-a mentionat citysus... care extrem de invaziv (varietatea salbatica) dar majoritatea hibrizilor noi nu sint deloc invazivi...

fixpix a spus:
Da, da... te cred.
AMU daca as vrea o lista cu plantele astea ar trebui sa citesc toate paginile astea?
:rofl: :rofl: :rofl:
Na nu-i bai!
Bine ca e de folos (intr-un fel sau altul!)

:mrgreen:
 

elipopa

Active Member
specia aceasta de oneothera am primit acum doi ani cateva radacini de la o draga prietena si am umplut deja gradina de la tara, la toamna trebuie sa iau deja masuri cu puii care ies neincetat

 
Altii au prea mult si altii deloc.De exemplu eu caut coada soricelului-fara alba ca-i destula pe camp-caldaruse-orice culoare -si lampioane.La schimb cu ceva de la mine din album sau contra cost bineinteles.
 
Super.Mai am si eu unele culori,dar gradina asa de maaaaaaaaaaare si goooooala incat e loc berechet pentru ce prisosete altora.
 

kerkyra

Well-Known Member
Geanina, lampioane iti dau eu, daca mai vrei, ca de anul trecut pana acum, mi-au umplut un spatiu marisor :)
 
Bineinteles ca mai vreau.Mi-a mai promis cineva dar am loc mult de umplut.Tinem legatura cand poti sa-mi trimiti si ce vrei in schimb.
 
Sus