Poinsettia

helisananca

Member
ok deci nu o bag la culcare :D...ah cu udatul cred k am exagerat :( o mai si stropeam pt ca atunci cand era stufoasa era betiva :D..o las atunci linistita ..multumesc !
 

marean

Active Member
Poinsettia mea incepe sa se imbrace in haine de sarbatoare :eek: !
Se vad in varf noile frunze si sunt partial roscate , de-abia o astept !!!
Nu i-am oferit nimic altceva decat ce a avut tot anul, nici nu am acoperit ghiveciul cu ceva .
 

nutilepadat

Active Member
Esti un norocos Mareane,si eu am incercat cu vreo 3 poinsetii pana acum dar nu am avut noroc.In mai am primit un lastar amarat de la o colega de servici,l-am pus in apa nu a facut radacini dar a dat multe frunze noi pe acel lastar.Acum este in pamant si arata bine ,dar rosii nu sunt inca :)
 

marean

Active Member
Multam fain !!!
Pe 6 decembrie face un an de cand e la mine (mi-a adus-o Mosul :mrgreen: ) si la momentul respectiv chiar eram putin suparat,gandindu-ma ca nu are trai indelungat :oops: ...
Sa ai bafta cu lastarul,Nuti,sper sa se prinda bine si sa se inroseasca !!! :wink:
 

helisananca

Member
a mea ...a avut o soarta grea de vreo 2 sapatamani a stat pe balcon :( :( ..abia ieri am bagato in casa,,si tare amarata e aproape numai are frunze..frunzele care sunt...sunt foarte mici...nu am avut unde sa o pun pana ne-am mutat si a stat afara..de la ploi si frig cred k a ajuns asa..oare isi va mai reveni?? tot i dau frunzulite dar pare amarata..
 

aleynad

Active Member
Moderator
Marean, si la a mea au inceput sa-i dea bobitele de flori in varf :D
si nici eu nu am tratat-o special
acum astept sa se inroseasca si frunzele in varf, deja coditele sunt rosii si incepe usor-usor sa urce roseala spre frunze :D
 

helisananca

Member
am revenit,deci din cate am observat eu dimineata de preferat ar fi sa o tai(tund) dar nu stiu daca este anotimpul propice,ideea este k ramurile kare le are sunt ff subtiri,inestetic crescute ,frunzele le face ff mici :( si daca o tund cum sa procedez??multumesc :D
 

Fleur

Active Member
Cred ca poti s-o tunzi si acum dar nu mai face frunze rosii anul asta. De regula se tund primavara dupa ce le-a trecut florile.
Nici eu n-am tuns-o pe a mea dar o las asa anul asta iar in primavara trebuie neaparat tunsa ca s-a facut prea mare.
 

bluegeannie

Member
Iata si poinsettia mea.
Am primit-o anul trecut pe 7 decembrie sau acum 2 ani, nici nu mai stiu.

Cert e ca timp de vreo 3 luni imediat dupa ce a inflorit, i-au cazut toate frunzele si a ramas complet cheala.

Acum se afla in starea in care o vedeti si ca sa aiba frunzele de dimensiunile astea, i-am taiat aproape toti lastarii si ma bate gandul sa-i tai si pe-astia care s-au inaltat destul de mult, dar mi-a fost mila de ei pana acum.

De inrosit nu cred ca am vreo sansa sa se inroseasca de sarbatori sau vreodata chiar, pentru ca nu i-am pus nici cutii in cap, nu i-am facut nici repaos, nici nimic.
Am udat-o normal, iar temperatura din camera de unde sta poate atinge si 26 de grade, dar ea nu pare sa fie afectata. Tot ii dau lastari si are niste frunze de un verde crud...sa le mananci nu alta.

Asa incat, daca voi aveti idee cum sa fac sa infloreasca din stadiul asta, astept idei :)

PUPICI
 

Fleur

Active Member
Nu trebuie neaparat sa-i pui punga in cap Bluegeannie. Multe din ele se pregatesc singure de Craciun.
Si a mea a inceput sa scoata frunze rosii, dar am gresit ca n-am tuns-o si este tare "labartata" dar a fost rosie pana prin august si mi-a fost mila s-o tund. Mare greseala! Acum as fi avut o planta compacta.
 

Fleur

Active Member
N-o taia ca e foarte frumoasa! Incearca cu punga daca nu vrea singura sa-si puna hainele de sarbatoare. :wink:
 

bluegeannie

Member
Auziti, dar daca sa zicem tai lastari...ceea ce inca nu ma incumet...si ii pun in apa, se prind?
Ea saraca tot face frunzulite de un verde crud de-ti vine sa le mananci, nu alta (ceea ce nu e prea indicat, ca am inteles ca e toxica), dar cu punga cum sa fac? I-o pun in cap, pur si simplu?
In alta ordine de idei, nu stiu daca ii prieste aerul din camera unde sta. E pusa pe un glaf, la vreo 15 cm deasupra caloriferului. Caldura nu radiaza direct sub ea, insa trece pe langa ea. Nu pare s-o deranjeze, dar bea la apa....O fi ok?
 

Fleur

Active Member
Consuma in general multa apa. Poate sta si mai la racoare daca ai unde. Eu o tin la cca 15-16 grade ca la caldura stau altele mai pretentioase :wink:
Cu punga nu stiu exact cum se procedeaza dar cred ca gasesti prin acest topic numarul de ore cat trebuie sa stea la intuneric.
 

adinal

Member
Cand simti ca pamantul se usuca trebuie s-o uzi abundent. In caz contrar frunzele se lasa si, in final, se usuca. Si eu le tin acum la racoare, pe balcon inchis. Dar cand incep sa se inroseasca la bag in casa ca sa ma bucur si eu de frumusetea lor.
Cat despre lastari, dupa ce se vor scutura frunzele rosii o poti tunde. Este indicat sa faci aceasta operatiune pentru ca anul urmator planta sa aiba o forma compacta.
Din experienta mea pot spune ca vor face radacini in apa numai lastarii care sunt putin lemnificati. Cei prea tineri putrezesc. Eu nu am incercat sa-i pun direct in pamant, dar poate fi un experiment pentru la primavara-vara. Sa nu tai lastarii acum daca vrei sa ai frunze rosii iarna aceasta. :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am inmultit eu poinssetia prin lastari usor lemnificati, infipti direct in pamant - s-au prins si sunt bine mersi :D
Operatiunea am facut-o in aprilie-mai cred, cand am tuns-o.
 
Sus