Poinsettia

marean

Active Member
Da Adana,ca orice planta taiata,isi va cicatriza taieturile.
Taieturile se fac aproape de urmatorul nod,insa daca ai taiat mai departa de nod ,partea respectva se va usca .
 

adana

Member
am asteptat,si am vesti proaste.sigur o pierd,uscaciunea a trecut si de 2 noduri,nu doar de unul,si se pare ca nu are de gand sa se opreasca.toate varfurile sunt negre.si s-au strans,ca un fir de ata.am mai taiat odata si erau uscate,adica nu mai au seva aceea alba in ea.ce pot sa fac?cat inca mai am de unde taia... :(
 

Fleur

Active Member
Mai taie, ca oricum nu ai ce pierde. Taie pana la tesut sanatos, poate reusesti s-o salvezi :D
 

adana

Member
ma gandesc sa ii tai toate crecutele si sa incerc sa le prind de la inceput.poate am bafta macar una sa prind.dar mai astept pana luna viitoare,ca at am citit ca se inmulteste poinsettia
 

Irina Burnaia

New Member
Am omorat si eu cu nestiinta mea,in fiecare an cate una,dar anul asta am facut floricid,am luat si cu frunze rosii si cu albe si galbene.Cu frunze rosii am facut cadou 2 si prietenele mi-au spus ca plantelor lor le merge bine,au frunze noi.Atunci nu va cunosteam.Eu perseverez,voi cumpara la iarna iarasi.
Multumesc frumos pt tot ce ati scris.
 

mimish

Active Member

adana

Member
wow,pai ai motive sa fi mandra.eu pe a mea,cred ca am pierdut-o am taiat-o ieri pana a ramas un ciot mic.era toata goala,nici pic de seva.mai incerc la anul :)
 
D

dyayzh

Guest
Ideea este de adaptare. Poti sa-i creezi exact aceleasi conditii dar sa nu se adapteze. In ani am inteles ca e important cum a fost crescuta planta pana la vanzare. Foarte fortata sau mai putin...si multe altele :wink:
 

mimish

Active Member
Asa este. Uite, dovada stau cele 3 ale mele primite anul asta... Desi au fost tratate la fel, nu au avut aceeasi soarta!
 

Fleur

Active Member
Nici a mea nu stie ca a trecut de mult Craciunul si tot ii cresc lastari cu frunze rosii. Nu ma lasa deloc s-o tund, cred ca vrea sa se faca copac :rofl:
 

mimish

Active Member
:rofl: :rofl: Eu pe cea care abia acum inroseste mi-am cumparat-o singura in decembrie 2007. Si chiar daca pana prin vara anului trecut a stat cheala, chiar daca de Craciun nu era rosie, acum incepe sa se coloreze si ea. E micuta, firava, dar eu sunt bucuroasa ca nu a murit. Maine ii voi face si ei poze si ti le voi arata! Satisfactia e mare cand vezi ca si in al doilea an isi inroseste frunzulitele!
 

marean

Active Member
Superba Mimish,si a mea tot se inroseste,e o draguta !
Iar eu o asteptam sa moara,stiind cat de pretentioasa e la aclimatizarea cu apartamentul !
Vad ca nici la tine nu si-a deschis florile complet,nici la mine nu a binevoit,eram curios sa le vad ...
Daca-i merge bine,la anu' imi iau si alte culori :mrgreen: :wink: !Sau il rog pe Mos Nicolae sa mai basculeze vreo 2,ca vad ca fuse cu noroc :oops: :) !
 
Sus