Poinsettia

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am doua - una zici ca e curgatoare, s-a facut ditamai copacul plangator si o am de vreo 4 ani...si una de anul trecut. Ambele sunt ok dar am mai si pierdut o a treia intre timp :(
Uit sa le ud, cred ca le un o data - de doua ori pe saptamana, din cand in cand un pic de ingrasamant si nu stau in soare ci pe un hol foarte luminos.
Aaaaaaaa, si am si prins un lastar tuns dint-una din ele, l-am pus direct in pamant si vad ca e ok :D
 

marean

Active Member
Azi tocmai am transplantat-o,sper sa evolueze bine,mai ales pt ca i-am deranjat radacinile .Am vrut,si am si reusit,sa-i scot tot substratul vechi,mult prea retentiv,care ar fi creat o disproportie cu cel nou,cu nisip ( :mrgreen: :rofl: ) si perlit , drenat ,pe care l-am pus.
Raportez,sper de bine,peste vreo 2 saptamani .
 

adana

Member
ce frumoase si sanatoase sunt.sa nu ma uiti cu puisorul,k asa cred ca am sansa mai mare sa il tin in viata,decat cumparata din brico.acelea sunt prea ingrasate cu fel de fel de solutii :D
 

karmenutza

Member
A mea are numai frunze verzi, cele rosii au cazut. Sper sa reusesc sa o tin pana la Craciun, ca acum vara parca mai greu ma descurc cu ele decat iarna :cry: Cand e cald, cand e rece, cand vor apa, cand au prea multa! In primavara era perfect.
 

mimish

Active Member
Dana, sa stii ca si eu credeam, ca si tine, ca cele cumparate sunt ... de unica folosinta... si daca as fi aruncat 2 plante dupa ce le cazusera toate frunzele si uneia si o parte din lastari i se dusesera, credeam si azi acelasi lucru. Dar le-am lasat acolo, intr-un colt, apoi le-am scos afara, prin mai si acum sunt ok. Cu una am procedat asa anul trecut, cu alta, anul acesta. Amandoua si-au revenit si acum sunt ok. Chiar daca pare o planta pretentioasa la inceput, dupa ce trece primul an mie imi par a fi tare usor de ingrijit.
 

daisy111

Active Member
A mea sta in acelasi loc ca si in iarna,pe pervazul de la bucatarie si a dat foarte multe frunze noi ce sunt de un verde rosiatic si foarte multi lastari.Am vazut ca face si ceva floricele-bobite in varf.Sper sa-i mearga si de acum in colo bine!!!
 

Fleur

Active Member
Madalina, de ce n-o tunzi pe cea care a inceput sa curga? Formeaza-i o coroana frumoasa ca daca o tai va da lastari noi.
A mea e inca rosie toata. Sta asa din octombrie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate dar acum e mai interesanta asa, si e foarte batrana oricum, cred ca are vreo 4-5 ani :D . Pe cealalta am tuns-o musai prin martie desi mai era inca rosie...intre timp s-a indesit dar nu mai e rosie :( poate la iarna
 

marean

Active Member
Si-a revenit si a mea de la transplantarea totala si nu i-au cazut decat vreo cateva frunze ! :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am avut 3 cumparate...au murit toate cu toata bibileala mea
pe dansa am primit-o lastar .....
acum are 3 ani si nu am avut niciodata probleme cu ea si infloreste in fiecare an :D
 

helisananca

Member
Am si eu o poinsetia,de aproape 2 ani,am primit-o inflorita normal si foarte mandra,dar pe parcurs i-au mai cazut frunze,etc,tot rasfoind pe internt m-am hotarat sa-i schimb ghiveciul.statea in acelasi de cand am primit-o si era si kam micut pentru ce stufoasa se facuse,bun:am scos planta,dar am curatat din pamant deoarece erau numai pietricele albe,cred ca este de la apa,este foarte dura?am dreptate? si am plantato din nou intr-un ghiveci nou,pamant nou!nu va spun ce tragedie a fost :( saraca s-a pleostit,s-a inmuiat,frunze numai avea,nici nu era perioada de schimbat dar era cazul,din pakate nu am tunso atunci inca imi este frica,darrrr miracol si-a revenit dupa 1 saptamana ,au inceput sa i se intareasca crengutele ei firave ,apar frunzulite noi mereu,dar inca nu s-a indesit,cred ca a trecut aproximativ o luna si jumatate de la schimbare,eu sper sa infruzeasca din nou,nu stiu ce sa fac acum cu ea ,o pun la intuneric am o cutie si o pun ca palarie:rofl:)...ma gandesc totusi sa nu fie alt soc pt ea ,este abia schimbata,frunzele inca nu au crescut toate ,este cam cheala,dar as risca sa o bag la culcare de la ore 17 dupamasa pana a doua zi dimineata zilnic ..ce spune-ti??oricum azi ma duc sa imi cumpar inca una :D...sau chiar si niste tufanele ,flori de toamna ca nu am !
 

Fleur

Active Member
Pietricele albe pe care le-ai gasit in pamant erau perlit probabil si se pune pt afanarea pamantului si mentinera umiditatii mai mult timp. Mai lasa planta si vezi daca nu cumva se inroseste singura. A mea asa face incepand de prin octombrie si tine pana dupa Paste.
 

marean

Active Member
Probabil acele pietricele albe erau bobite de perlit care era potrivit in amestecul de pamant al plantei,oferea drenaj in plus substratului .Oricum,ai facut bine ca ai mutat planta in alt ghiveci,substratul pe care il au plantele proaspat achizitionate nu este potrivit plantelor pt lunga durata si trebuie schimbat dupa achizitie .
Nu e cazul sa ii pui cutia in cap :eek: !
E inca foarte devreme,plus ca planta inca se recupereaza !
Tine ghiveciul la fereastra,cat sa primeasca lumina multa,asa va creste compact si se va reface mai usor,in plus nu o uda foarte tare cat nu are frunze,planta nu poate sa transpire surplusul de apa prin frunze,asa ca va consuma mai putina apa .
 
Sus