Poinsettia

mimish

Active Member
E normal sa piarda frunzele. Din ce am vazut la cea de anul trecut si din ce mi-au spus si fetele aici, trebuie chiar tunsa zdravan dupa ce se trec florile. Apoi ii vor da din nou frunzulite, deci nu ai de ce sa iti faci griji. Eu am 4, una de anul trecut si 3 noi. Din astea noi, una pare asa pipernicita, nu mai are nicio frunza pe ea. I-am taiat din crengute si am asezat-o intr-un loc retras.De udat o ud mai rar acum. La fel voi proceda si cu celelalte, dupa ce se trec "florile".
 

mymo

Active Member
Eu ma-am hotarat sa o tund dupa ce am asteptat in zadar sa capete culoare.Mai departe ce fac cu ea,la rece sau la cald?
 

mimish

Active Member
Din cate stiu eu, trebuie trimisa la odihna, intr-un loc mai racoros si fara foarte multa lumina. Si udata mai rar. Apoi, in primavara, am inteles ca se reia udarea normala si ca ii vor da frunzulite noi.
 

adana

Member
am si eu o problema cu poinsetia mea.dupa ce i-am taiat varfurile,am sters-o cu vata si apa calduta,sa nu mai fie latex.si acum dupa vreo 2 saptamani ,vad ca varfurile s-au strans si s-au vestejit urat.momentan un cm-doi.ce pot sa fac,imi e teama sa nu inainteze. :(
 

byby_anka_w

Member
amea cea rosie cred ca se cam duce,cea deschisa la culoare(ca nu stiu ce culoare sa-i dau:verde sau...) la fel
iata cum arata acum
 

karmenutza

Member
De ce zici ca se duce? A inceput sa faca frunzulite noi? Asa cum e pozata nu se vede. Alea noi pot iesi pe tulpinite mai jos. La mine asa au aparut. Dar au aparut cam cand a chelit tulpinita respectiva. Cand mai ramanea o frunza-doua, vedeam ca apar altele noi.
 

karmenutza

Member
isabella a spus:
Poinsetia mea s-a dus , a stat doar o luna la mine , ceva nu i-a placut :( Am tinut-o la cca 10 grade, probail a fost prea frig pentru ea...
Cred ca da. Eu am inteles ca ii place caldura. Cand am tinut-o langa geamul care se deschidea (vertical, deci nu batea in ea frigul), ii cadeau frunzele de mama focului! Credeam ca se duce. Si apoi am mutat-o in partea opusa a pervazului. Inca mai exista. Mai are cateva frunze vechi care s-au mai uscat pe margini, s-au decolorat. Dar are frunzulite noi, aproape pe fiecare tulpinita :D A mea era foarte mica, avea cred ca 5 cm fiecare tuplina. Acum au aproape 10 cm.
 

byby_anka_w

Member
karmenutza a spus:
De ce zici ca se duce? A inceput sa faca frunzulite noi? Asa cum e pozata nu se vede. Alea noi pot iesi pe tulpinite mai jos. La mine asa au aparut. Dar au aparut cam cand a chelit tulpinita respectiva. Cand mai ramanea o frunza-doua, vedeam ca apar altele noi.
eu ma refeream la cea rosie ca se duce.adica aceasta
unele tulpini sunt goale pe dinauntru
sau sa inteleg ca acesta este lastar sau frinzulita? :)
cea pe care am pozat-o in postul anterior e un verde foarte foarte pal(fistic) de aceea nu stiu ce culoare sa-i dau :)
 

karmenutza

Member
Uite cum arata a mea, acum. Am cumparat-o in noiembrie, la sfarsit.
In a doua poza, am incercat sa "prind" mai de aproape un lastar si locul de unde a aparut dar camera mea nu e dintre celel mai bune. (Sau nu stiu eu sa-i fac setari ) :)
Frunzele care sunt mai deschise la culoare sunt noi. Nici la a mea nu au aparut din varf lastarii.
 

marean

Active Member
karmenutza a spus:
A ta, mareane, sta si mai biiine!! Sa-ti traiasca! I-ai facut ceva special ca sa se inroseasca? Sau de la sine?
De la sine,am pus-o pe pervaz,la lumina si am udat-o cand se usca pamantul .Si eu m-am mirat cand am vazut puzderia de frunze rosii,ma asteptam sa le faca verzi,dar nu a facut nici macar una verde .
 

ghia_don

Active Member
Byby, eu zic sa n-o arunci, asa arata si a mea in primavara trecuta, apoi i-au dat lastari noi...si da, ce se vede pe tulpinile alea sint muguri noi...asa ca ai putina rabdare :wink: . Sa stii ca toata vara trecuta nu a aratat prea grozav, dar am tinut-o afara unde avea si nu prea, soare....si acum, inca arata asa
 

adana

Member
va rog ,pt mine nu aveti nici un sfat?nici o idee?de ce mi se vestejesc asa varfurile crengutelor,in locul unde le-am taiat?
:(
 

byby_anka_w

Member
daca te uiti mai atenta la pozele pe care le-am pus eu.si la mine sa intamplat lafel (tulpina goala pe interior).din cate imi dau seama se vor usca pana la urmatorul nod.
 

adana

Member
da,acum m-am uitat mai atent.parca in ultima ta poza este ceva,doar ca la mine este negru.sper sa se opreasca la nod :|
 
Sus