Pomi fructiferi - discutii generale

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Felicitari :giggle: .............Acu' varsa sacul:ce fel e cel de peste 35 :tavalit: ?
Hai la subiect:enumara-i.......... :rofl: :rofl: :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
mai...doar ti-am spus vii la mine si vezi "piticii".Ia-m plantat in proportie de 90% anul trecut+2 migdali. :D
Cu pozarea e complicat,n-am digital,deh is conservator,iar ideea de a posta pe nustiuce alt site,ma oripileaza cumplit. :cry:


P.S. am in aia 35,4 si doi ciresi amari albi.Punem pariu ca tu nu ai asa ceva ?
 
A

Anonymous

Guest
Gabiutza,
buna seara....am un mar ros bine de catzel!Doar un ciot,dar viu! :rofl:
 

mirelush

Member
Mihail, tin pumnii atunci sa se intremeze ciotul supravetuitor si sa rodeasca :)

Eu :rofl: am plantat pomii fructiferi cea mai mare parte in 2004 si 2005 ...in total 61 ( meri, peri, caisi, piersici, pruni, ciresi, visini ). Unii din ei ( 4-5 buc) nu au rezistat si i-am inlocuit. Am pastrat un loc pentru un gutui. In plus mai am si 2 nuci batrani.
De anul trecut au inceput, parte din cei plantati in 2004, sa rodeasca. :roll:
 
A

Anonymous

Guest
Mirelush,

"ciotul"si-a revenit de mult,dar trebuia sa scot camasa pe undeva cu Gabiutza.N-ai vazut,acolo,sub gaina...sub ou, scrie ca e consilier.
Acus' se enerveaza si da odata cu "cornerul"di pamint. :rofl: :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Las' ca am eu ....andrea de ............coltul tau avataricesc :mrgreen: :tavalit: .Treci in livada :giggle: si lasa.......... prostioarele ca vine tavalugul moderatorilor peste noi :p si nu stiu daca si eu o sa mai pot scoate capatina daca mi-o turtesc :evil: .
Hai la pomi nenicule :).Da?
 
A

Anonymous

Guest
Buna Gabiutza,
se pare ca am vreo 10 bucati pe drum de la Satu-Mare...Inca n-am confirmarea.Niste :mesteceni,tei,liliac de vara(?),liliac,weigela florida...
Infine,miine daca nu mai nige,mai mut niste slacimi.
 

mirelush

Member
Mihail, se vede ca ti-e cam frica de andrelele Gabiutei ! :rofl: Dumneaei te poftea in livada...nu la ori-si-ce-fel de pomi :roll:
 

mihai63

Member
mihail-the ex,intr-adevar nu am ciresi amari,chiar am sa caut la Statiunea Baneasa anul asta.Poti sa-mi spui cum se ingrijesc?
 
A

Anonymous

Guest
habar n-am...ca toti copacii,presupun,o sa vad daca se gasesc aici,ca sa-ti cumpar.
Anul trecut au avut ciresi amari albi,negri insa nu....La dulceata ii chichirezul,ca sa aiba culoare frumoasa.eu,il stiu.Cred ca aia de cirese amare e perla reginei. :D
 
A

Anonymous

Guest
rectific,c-a cazut netul:cirese amare albe e perla reginei
 

isabella

Active Member
Eu am un cires amar negru, inalt de vreo 5-6 metri, doi nuci cam tot de inaltimea asta , unul face nuci imense, un cires cu fructe dulci , un par cu tulpina stramba .Anul trecut am plantat si un mar, doi ciresi si un cais . Sper sa se fi prins...
 
A

Anonymous

Guest
IRIS-lasa-ma citeva zile,o sa intreb la Statiunea de cercetari pomicole de aici.
Nu pot intreba prin telefon.
O sa-ti comunic rezultatul. :D
 

isabella

Active Member
Au inceput sa apara pomi fructiferi la Metro , astazi am vazut :D. Din Sellgros am primit oferta si urmeaza sa primeasca si ei la pret mai bun decat in Metro :D Poate va ajuta informatia...
 

iris

Active Member
mihai63 a spus:
iris,ai fost prin Metro sau Selgros?Stiu ca ei aduc pomi fructiferi din import,diverse soiuri.
Acum am sosit de la Selgros insa nu am gasit soiul acesta. In schimb sunt pomi si arbusti fructiferi de la Yurta si import Italia. Mi-am cumparat de la Yurta doua soiuri de alun, unul comun ( corylus avellana)pe imagine fiind niste alune rotunde si inca un soi pe care este scris doar Alun cu imaginea unor alune ovale( 3 buc./punga) la pretul de 14 ron .
 
A

Anonymous

Guest
eu va sfatuiesc sa evitati achizitia pomilor din magazine gen Sellgross,Metro...deoarece sint niste copaci comerciali,facuti ca sa fie doar vinduti,apoi nu sint "sortati","facuti" cu stiintza.nu stii cind au fost extrapolati din pamint,cit si unde au stat prin depozite,masini si magazine.Iar pretul este mai mult decit dublu.
Va recomand statiunile de cercetare
Atentie:de abia dupa 3,5 ani afli/stii ce se-ntimpla cu copacelul respectiv.
 
Sus