pomisorii mei (realizari, probleme)

ovidiu1964

Member
am cam lipsit de pe forum, mea culpa, dar iaca ce am mai recoltat iarna asta: vita de vie , corcodus , alt corcodus , buxus , inca un buxus si un porumbar , pentru dimensiuni, toti infara de corcodusul din lighean sunt in vase de 30 cm, corcodusul e intr-un lighean de vreo 60-65 cm
 

vali

Active Member
Moderator
Asa cum ti-am mai spus, la vie nu ma bag.
Dar restul plantelor au trunchiuri lucrabile.
Acum, n-ai decat sa astepti sa vezi in ce directie o ia fiecare exemplar in parte, unde-i energia, unde-s punctele slabe, apoi sa dea semne ca recupereaza si, in functie de asta, sa decizi o viitoare silueta pt fiecare.
 

ovidiu1964

Member
iaca a trecut si toamna, inafara de vie restul pomilor s-au prins si au mers destul de bine toata vara, azi dupa prima zapada am inceput sa bag din pomi in pivnita, cei care au lasat toate frunzele, am si tuns ceva si doua replantari, pentru cei care nu au facut inca o replantare am facut poze pe etape, ceilalti sa nu se uite :incapatanat:
un dud alb
o gleditsia triacanthos
si replantarea ulmului:
cu radacinile curatate
dupa tunderea radacinilor
un strat de tuf granulatie mai mare
substrat vechi refolosit
am pus pomul si am completat cu substrat nou, cu f putin pamant de flori





va urma :hug:
 

ovidiu1964

Member
naiba mai stie cand, unde si daca le-am pus , de pus am pus precis pe undeva, da iaca aici evolutia, a fost recoltat dintr-o parcare in primavara trecuta, astea sunt pozele de dupa plantarea in 'vas', in toamna a fost redusa inaltimea dudei aleia, vreo 50 de cm si cam ata pana acuma
 

sicora fabian

Active Member
Parafrazandu-l pe Vali, "are potential"! :rofl:
Important este sa faca radacini sanatoase, caci are o caruta de ochi dorminzi! Gladita lastareste usor si abundent.
 

ovidiu1964

Member
si un carpen primit de la Vasile in primavara asta, asa a fost si dupa scurtarea lastarilor
eu ma gandesc sa reduc inaltimea trunchiului original, cel gros, aici nu ar fi rau daca primesc si alte sfaturi, eu ma gandeam sa fac asa:
 

sicora fabian

Active Member
In mod normal, dupa modelul dat de Vali, ar trebui lasata doar o crenguta, cea mai de jos, aceasta ramanand ca sarpanta principala . . .
 

ovidiu1964

Member
pai Fabiane, e ulm da e chinezesc, asa le are mici, da am si un ulm luat de pe camp care anu asta afacut frunzele putin mai mari decat asta chinezescu
un alt unghi la chinezu meu
o super-achizitie din piata de vechituri, un vas nou nout cu doar 5 lei
si continuare sedinta foto
 

marq

Member
Superb vasul si un adevarat chilipir, mai ca-ti vine sa stai mai mult la talcioc decat cu mainile in lut in incercarea de a reusi sa faci ceva. La dimensiunile astea fara cateva sute de mii bune nu-l luai.
Conteaza mai putin daca e nou sau nu caci un vas autentic te tine sute de ani :incapatanat: asa ca nu e strica nici unul folosit.
Ce copacel ascunde acel paianjen cocotat pe piatra?
 

ovidiu1964

Member
ala e un pui de mesteacan care in primavara a fost pus pe piatra si acu a fost ridicat putin, mai urmeaza la anu inca o ridicare
 

ovidiu1964

Member
mai, mesteacanu vad ca anu asta a mers tare bine, era un pui dat langa un mesteacan recoltat de la munte, in poza aia e physocarpus opulifolius, habar n-am ce e in limbaj popular, e luat din pepiniera in primavara
 
Sus