pomisorii mei (realizari, probleme)

sicora fabian

Active Member
Cred ca mesteacanul este una dintre cele mai grele specii pentru bonsai . . . Nu mi-a trait niciunul mai mult de trei ani! :x
 

ovidiu1964

Member
cel pe care l-am recoltat s-a suparat pe mine si dupa ce primul an a mers bine in primavara urmatoare a vrut sa ma paraseasca, dar a mai dat o singura ramurica si a dat de jos puiutul ala, anul asta a mers bine, dar numai ramurica aia restul am verificat si e uscat, pe partea opusa e scobit cu freza
 

sicora fabian

Active Member
http://sicorafabian.sunphoto.ro/viitori ... n/94146601
Cei marcati sunt adevaratii "struguri" . . . de fapt boboci! :)
Are cam o luna de la desbobocit. Pacat ca a incercat acest truc ieftin, este un exponat pe cinste!
Ma intreb doar de ce-l tine in ghiveci si nu intr-un vas pentru bonsai! O explicatie ar putea fi ca in Europa, vita de vie se cultiva la ghivece de sute de ani . . . doar de "amuzament", la marile ferme viticole.
 

marq

Member
Aratau prea bine acei struguri, asa fara nici o frunza care sa-i acopere; la o privide mai atenta o sa constati ca e unul si acelasi strugure dar in oglinda si micsorata una din imagimi. :tavalit:
 

ovidiu1964

Member
nici azi nu am stat cu limba-n gura :) , am ciupilit un ienupar si am replantat o pyracanta
ienuparul inainte de a une mana pe el si dupa replantare si tundere si de sus
tanuki a fost lasat salbatic anul asta si era o tufa, nu a fost fixat in vas si se aplecase tare, pacat ca nu am facut poza inainte
si un ienupar replantat, urmeaza sa-l si tund
 

sicora fabian

Active Member
Ienuperii prind greu forma! Cred ca ar trebui lasati mai mari, peste 40 - 50 cm ca sa poata spune ceva! Am si eu cativa si nu-s multumit deloc . . . :x
 

ovidiu1964

Member
ce sa zic Fabiane, de la un an la altul se vad evolutii, mie oricum mi se pare ca stau pe loc, doar cand vad pozele din urma-mi dau seama de evolutie
 

marq

Member
Ai gadilat interesant acel lemn cainesc, am vazut ca la un moment dat avea o radacina si mai lunga cu un al 3-lea lastar/drajon, de ce ai renuntat la el, devenea prea intins copacelul?
Vad ca umbli la copacei fara nici o grija in perioada asta, nu mai trebuie asteptate vreo 2-3 luni?
 

ovidiu1964

Member
partea aia de radacina lunga a devenit un alt copacel si nu-mi fac probleme cu gadilatu in perioada asta, sunt pomii care stau in pivnita, deci nu vor ingheta la eventualele rani, in rest nu cred sa-i afecteze, sunt in repaus
 

ovidiu1964

Member
in primul si al 2-lea an nu au de ce sa-l smulga, nu o sa arate nicicum, iar in timpul asta se va fixa pomul singur
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ovidiu si unde pui asa ceva , am pe cumnatu care a venit la salvare cu un benjamina omorat de o angajata a lui la o librarie si vasul mi a rupt spatele la cat de greu era , fireste ceramica , aici doar copacelul o sa fie ceva ...heavy :cool:
 
Sus