Primula

Cristiana

Member
Eu ma refeream ieri la a doua poza, fiindca la ora aceea doar poza aceea se vedea, prima era un "x".

De prima nu stiu ce sa zic, seamana cu vinca intr-adevar.
 

Chiquitita

Member
zi_inflorata a spus:
Am si eu o intrebare: primulele rezista in casa?
Eu le am pe balcon la racoare una alba si una galbena. Le-am primit in martie si mi-au inflorit pana in nov. Nu le place caldura, vara trebuie sa fie udate des. Fruzulitele ca si florile uscate sunt rupte pentru a stimula dezvolarea.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Multumesc, Chiquitita. Intotdeauna le-am admirat cat de colorate si vesele sunt, dar nu am avut curaj sa le iau pentru ca eu stau la bloc. Cu prima ocazie cand ajung la voi lua cateva si le las in balconul inchis. Ca de cand am adus florile la adapost, balconul meu e trist si fara flori :( :)
 

karmenutza

Member
Am o primula galbena, am cumparat-o de vreo 2 saptamani. Am mutat-o intr-un ghiveci mai mare si de atunci nu se mai opreste din inflorit. Si ii apar multe, multe frunze, acum are 8 frunze noi, aparute odata. Pe cele care se ingalbenesc, de la baza, le tai. O tin in casa, la caldura, deasupra caloriferului. O ud cam la 3 zile. Nu stiu cat de bine fac dar cred ca ii prieste 8).
La primavara o duc in balcon.
 

valentyna

Member
anul trecut am cumparat o primula rosu-galben si in 2 zile a murit.anul acesta am cumparat seminte si voi pune in gradina dar si in ghiveci pt a avea la bloc unde locuiesc inca. :wink:
 

karmenutza

Member
M-a mancat "undeva" si am pus ingrasamant la primula. A doua zi, toate frunzele care erau semete si proaspete, s-au pleostit! :cry: Cred ca am stricat-o!
Si era atat de frumusica! O tineam in casa, la caldura dar nu protesta. Acum sa vad cat si cum o rezista ca ii mai iese o frunzulita mica din mijloc....daca nu - imi iau alta. Poate chiar doua, ca sa compensez pierderea.
 

Chiquitita

Member
Eu cred ca alta e cauza: caldura. Este o plantuta careia ii place racoarea. Mut-o intr-un loc racoros si luminos.
 

mycka_rose

Member
nu mai tineti primulele peste calorifer, chiar daca nu cedeaza imediat in timp se vad efectele caldurii asupra lor.
 

mimish

Active Member
Am luat si eu ieri una. Eu in gradina mai am 2 tufe de ani buni (cred ca sunt din 1993-1994). In timp, mama le-a tot intinerit, insa au fost inflorite in fiecare an. Sper sa traiasca si a mea, pentru a o muta in primavara in gradina si a o avea in anii viitori. Anul tecut am primit una de Martisor, dar a murit rapid! Sper ca aceasta sa aiba o soarta cat mai lunga!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate am priceput eu, chichita e la udare. Chiar la suprafata este o portiune ingrosata a radacinilor. Ei, acestei chestii nu-i place sa fie udata sistematic. Se supara si putrezeste.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur nu. Temperatura cam 10 gr. In casa nu-i merge bine. In plus, dupa ce se trec florile are nevoie de transplantare. Ca pamantul ala de la furnizor... nu e prea grozav (e de transport, nu de dezvoltare).
 

elenafles

Active Member
Si eu mi-am cumparat doua primule foarte frumoase si sanatoase iar dupa 3-4 zile s-au decolorat si s-au ingalbenit frunzele.Le-am schimbat pamantul si le-am scos afara la racoare.Poate isi revin :D
 

Chiquitita

Member
E bine sa rupi frunzele ingalbenite pentru reimprospatare.
Ieri am vazut in piata Delfinlui primule batute o splendoare.
 

Ion

Member
La mine primula sta pe balcon (un geam permanent deschis), plina de flori, vioaie, toti bobocii au inflorit pe rand. Nu uitati s-o udati din cand in cand. In casa moare in cateva zile.....
Intrebarea mea este ce fac cu ea dupa ce ii trec florile? Poate fi pusa in gradina? Traieste de la an la an?
 

ghia_don

Active Member
Imediat ce trece frigul , se planteaza in gradina, si daca in timpul verii n-o veti taia cu sapa asa cum am facut eu :cry: , sigur va rezista acolo mult si bine :wink:
 
Sus