Probleme cu Hibiscusul

angela draganoiu

Active Member
AngelEyes a spus:
Claudia care e albumul tau ? :)
Angela nu generaliza....daca am spus la alt post ca ai dat o informatie putin eronata nu inseamna ca inveti lumea chestii gresite.Ba chiar deloc.... :wink: Chiar mai sus in acest post ti-am dat dreptate,asa ca ... :hug: pace te rog :giggle: :rose:
OK
 

AngelEyes

Member
Claudia ai hibi foarte frumosi si sanatosi,se vede ca le place la tine o data ce au ajuns asa mari :) Cam cati ani au ? Cel ciclam de exemplu :visator:
 

sini

Well-Known Member
Foarte frumosi,Claudia.
Sunt in curte ,unde pe langa soare mai au si aer ,nu ca intr-un balcon inchis si orientat spre sud.
Eu trebuie sa ma multumesc cu ce am si sa incerc sa le oferc conditii cat de cat confortabile la toate plantele care sunt in balcon
 

AngelEyes

Member
Eu am balconul spre est si vad ca din toate plantele pe care le am,la hibi le prieste cel mai mult :D De multe ori am tanjit si eu dupa un balcon ca al tau Sini,cu mult soare....insa numai pana intr-o zi cand m-am dus in vizita la vecina :rofl: Era in jurul pranzului iar la mine in casa era chiar putin racoare....insa la ea te sufocai :| Nu as vrea sa am asemnea temperaturi in casa,oricat de mult iubesc florile si imi doresc mai mult soare pentru ele :rofl:
 

sini

Well-Known Member
Eu am doua balcoane:unul spre N-E si unul spre S.Amandoua sunt full.In general le merge bine,chiar daca unele iubesc soarele iar altele nu.
 

angela draganoiu

Active Member
Sini din poza nu-mi dau seama la ce inaltime de la sol sint puse ghivecele dar daca le-ai pune (pe cele de jos) pe ceva sa stea mai sus un pic poate l-ar vedea soarele si ar inflori. eu l-am pus pe cel rosu, pt ca este foarte mare, pe un scaunel pe care nu-l mai folosim si sta mai sus atit cit sa-l vada soarele.
 

AngelEyes

Member
Exact la asta m-am gandit si eu....el probabil creste mult pentru ca se lungeste dupa lumina :) Daca ar fi mai sus pozitionat ar avea mai multa lumina si ar inflori...nu strica sa incerci :D
 

sini

Well-Known Member
Nu este jos;este la 30 cm de sol,pe o etajera si are soare direct daca nu as lasa jaluzelele.Acum soarele s-a dus si are lumina directa.Nu prea se vede in poza.Daca il ridic pe pervaz e prea sus si are umbra de la gemuletul de sus,care e maro.(treaba complicata)

Da, e rosu cu floare dubla
 

AngelEyes

Member
sini a spus:
Nu este jos;este la 30 cm de sol,pe o etajera si are soare direct daca nu as lasa jaluzelele.Acum soarele s-a dus si are lumina directa.Nu prea se vede in poza.Daca il ridic pe pervaz e prea sus si are umbra de la gemuletul de sus,care e maro.(treaba complicata)

Da, e rosu cu floare dubla
Am ajuns sa il cunosc dupa frunze care e rosu cu floare dubla :rofl: Sper sa-ti infloreasca,al meu are un bobocel aproape deschis ... abia astept sa-i fac poze :dans:
 

roxy

Member
eu tin la soare 5 hibi: rosu, ciclam si portocaliu batut, alb si roz simplu. pe acestia i-am pus la geamul orientat spre sud in iarna si de atunci nu i-am mai mutat, poate s-au obisnuit asa. restul sunt pe balcon orientat spre nord. adevarul e ca au cam chelit, li se ingalbenesc frunzele de la baza dar asta li se intampla aproape tuturor chiar si celor care nu stau in soare. dar ce sa le cer saracilor ca ne lupta de zor cu musculita :( , ma gandesc ca din cauza asta.
 

bibacj

Member
Roxz sa sti ca si la mine se ingalbeneau frunzele de la baza si mi s-a spus de la o fitofarmacie ca ar fi atacul paianjenului rosu. Azi o sa ii stropesc.
 
Sus