Probleme cu Hibiscusul

la mine nu s frunzele galbene...sunt verzi verzi...abia dupa o saptamana si ceva incep sa se ingalbeneasca f putin cele de la baza.
 

AngelEyes

Member
Frunzele galbene pot avea mai multe cauze...lipsa fierului de exmplu,sau atacul unor daunatori,lipsa luminii,etc.Insa in general frunzele la hibi se pleostesc cand ii lipseste apa.Eu asa imi dau seama iarna cand trebuiesc udati....astept sa li se inmoaie foarte putin frunzele si in acea zi ii ud.Procedez asa pt ca am pierdut deja 2 hibi acum 2 ierni din cauza udarii excesive.
 

AngelEyes

Member
Auci Biba,ce le facusi mama la bietii hibi ? :eek: Ai mei aveau frunzele pleostite si moi,insa erau normale la culoare si consistenta...fara pete si nu erau uscate asa!Eu una cred ca i-ai udat prea mult ... sau nu stiu ce sa spun :( Nu cred ca mai recuperezi ceva de acolo...au ajuns asa dupa ce le-ai schimbat pamantul doar ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Biba tunde tot! Pune ghivecele la lumina, dar nu soare direct. Uda moderat si vezi ce se intampla.
 

AngelEyes

Member
Nu au daunatorii cum sa aduca frunzele in starea aia ...le poti rupe pe toate si apoi vezi daca cresc altele :D
 

bibacj

Member
Ma declar invinsa. Am pierdut 4 hibiscusi. Probabil ca ceva daunatori si crezand ca sunt deshidratati (dupa primele simptome)si apa... Mai incerc dar sunt pesimista.
 

AngelEyes

Member
Biba....eu ud hibi doar cand vad ca isi lasa frunzele in jos putin.In felul asta nu le vei pune prea multa apa niciodata.Bineinteles ca atunci cand isi lasa frunzele f putin in jos trebuie sa le pui apa moderat...nu 1 litru o data(mai ales daca au ghivece mici).La hibi chiar nu recomand ghivecele mici pentru ca el are nevoie de mai multa apa si vei fi nevoita sa uzi prea des.
 

bibacj

Member
Asa procedez si eu in general. Dar acestora le-am schimbat ghiveciul si dintr-o data aveau frunzele pleostite... Apoi ati vazut ce s-a intamplat.
 

AngelEyes

Member
Ceva s-a intamplat dupa ce le-ai schimbat ghiveciul.Eu banuiesc ca apa a fost prea multa...chiar daca tu i-ai udat normal,radacinile n-au functionat la capacitate maxima pentru ca le-ai deranjat cand ai schimbat ghiveciul(chiar daca tu ai incercat sa nu le deranjezi pe cat posibil,planta simte aceasta schimbare).Asa ca data viitoare cand le mai schimbi ghiveciul...sa ii uzi mai putin apoi si vor fi ok :D
 

iza1202

Member
bibacj a spus:
Ma declar invinsa. Am pierdut 4 hibiscusi. Mai incerc dar sunt pesimista.
Bianca, pun pariu cu tine ca-i poti recupera, am vazut ca tulpinile nu sunt uscate. Sfatul meu este sa cureti toate frunzulitele pleostite, chiar daca ajung ca niste bete si sa-i plasezi cum a spus Cornelia. Sa fii f prudenta cu udatul. Poate dura o luna, doua sau chiar 3 pana le vor da alte frunzulite, dar trebuie sa ai rabdare.
 

bibacj

Member
Fetelor merci de sfaturi si de incurajari. I-am scos din ghivece si i-am lasat sa se usuce. Imi era frica sa nu fie ceva daunator si sa se extinda si la restul, asa ca de joi i-am izolat. Le-am atentionat si pe fetele carora le-am dat lastari sa aiba grija. Oare pot sa ii mul iarasi langa ceilalti unde au mai multa lumina?
 
si al meu e aproape dus biba...daca incerc sa zgarai un pic tulpina jos...deha nu mai este verde...eu am taiat un lastar, dar degeaba...a fost bine vreo 2 zile in apa...apoi a inceput sa se usuce de la baza catre varf...
Eu sunt sigura ca este ceva boala. Oare cum as putea "steriliza" pamantul in care a fost?
 

bibacj

Member
evergreen_spc a spus:
si al meu e aproape dus biba...daca incerc sa zgarai un pic tulpina jos...deha nu mai este verde...eu am taiat un lastar, dar degeaba...a fost bine vreo 2 zile in apa...apoi a inceput sa se usuce de la baza catre varf...
Eu sunt sigura ca este ceva boala. Oare cum as putea "steriliza" pamantul in care a fost?
In accesi incapere si foarte aproape mai erau inca 2 hibi care sunt ok. Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai inteleg.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate am vazut eu au o problema cu factorii de mediu, nu sufera de vreo boala. Langa ceilalti poti sa-i pui daca n-ai observat nimic altceva ciudat insa ai grija - nu in acelasi loc! E clar ca locul in care i-ai pus nu le-a placut. Schimba ceva, umbreste-i. Da, poti sa tai lastari, numai sa nu-i chelesti de tot ca le poti strica ritmul biologic.
 

Simona D.

Member
Oare ce e crocobaurul :) asta ce a iesit in ghiveciul unui hibi ? Mentionez ca nu am schimbat ghiveciul de cand l-am cumparat.

 

bibacj

Member
Am pus hibi in ghiveci le-am taiat frunzele si i-am scos pe balcon. Pana acum stateau in bucatarie. Cred ca in mare parte udarea excesiva a fost cauza. trebuie sa le pun pet in cap?
 

AngelEyes

Member
Simona e prea multa umezeala in ghiveci,de-asta cresc muschi si licheni,ciuperci,etc.Schimba-i pamantul cu unul mai permeabil...ca sa nu mai stagneze apa :D Poti incerca si sa-l uzi mai putin.
 
Sus