Probleme cu Hibiscusul

Simona D.

Member
Da, e ciupercuta :rofl: doar ca eu o alint "crocobaur" :)
Prea multa umezeala nu e ca am grija la asta. E foarte usor ghiveciul :wink:
Pamantul am sa-l schimb dar mai astept putin ca are prea multi boboci si parca mi-e mila sa ii piarda :wink:
 

AngelEyes

Member
Sini i-ai schimbat pamantul ? I-ai pus ingrasamant ? Are soare macar 1-2 ore pe zi ? Vara nu se ciupesc varfurile....primavara e indicat.
 

sini

Well-Known Member
Pamantul este bun,ingrasamant o data la 2 saptamani,soare difuz
E rosu involt.Cred ca asa e soiul.Maica-sa are 1,70,cu toate ca i-am aplicat tunsori
 

AngelEyes

Member
Ce inseamna difuz ? Hibiscusul iubeste soarele....vecina mea are 2 si ii tine in soare direct de la ora 13 pana seara cand apune.Sunt plini de flori !!!Ea sta pe partea cealalta a blocului fata de mine....eu nu am soare decat 2-3 ore dimineata,pana in ora 13.Insa din 4 hibi cati am,3 au boboci :D
 

sini

Well-Known Member
Difuz inseamna printre jaluzele.Mai am si altii care beneficiaza de aceleasi conditii si nu le-a trecut prin cap sa creasca asa.Maica-sa nu prea vede soarele si e plina de bobocei.
 

angela draganoiu

Active Member
daca l-ai pune in soare cum spune AngelEyes s-ar umple imediat de flori. insa trebuie sa ai grija ca la amiaza sa fie protejat de razele arzatoare ale soarelui.
ai mei sint pe blaconul orientat catre apus, au lumina multa, chiar si soare, si sint plini de flori tot timpul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca trebuie sa faceti niste nuantari: sunt hibiscusi care urasc soarele - de cum ii bate nitel soarele se pleostesc; sunt hibiscusi care suporta cateva ore de soare, dimineata - protejati de momentul de maxima intensitate solara; sunt hibiscusi care stau tot timpul in soare si n-au nici o treaba.

Cei mai sensibili sunt hibrizii. Sau...

Hibiscusii raspanditi la noi, cei rosii, pot sa stea si in soare direct.
Hibiscusii olandezi suporta cateva ore de soare dimineata si trebuie sa fie protejati de soarele intens de pranz.
Hibiscusii importati si mofturosi - nici vorba de soare direct si in nici un caz sa arda tare.

Eu am facut niste teste. Dintre cei importati cei mai rezistenti la soare direct sunt El Capitolio Sport si Schizopetalus.

Deci, voi de care hibiscusi aveti?
 

AngelEyes

Member
Mie mi se pare cel mai usor de crescut hibi...si se adapteaza si la soare puternic ,si la umbra cu 1-2 ore de soare dimineata.Insa are dreptate Angela,daca il vei tine in soare direct si vezi ca se ard frunzele,trebuie sa il protejezi la pranz cu o perdea de exemplu.Cel mai simplu e sa ii lasi de primavara in locul in care vor sta si vara si astfel se acomodeaza treptat cu soarele din ce in ce mai puternic :D

Cornelia ai si tu dreptate,am citit postul dupa ce il scrisesem pe al meu.Vecina mea are rosu batut si galben batut...si nu au nici o problema cu soarele direct.Nu stiu cum se comporta cei importati ...cel mai bine sa ii supravegheze atent cine are si daca vede ceva arsuri...sa ii protejeze apoi de soarele direct de la pranz(si chiar si de cel de dimineata,daca e cazul).
 

sini

Well-Known Member
L-as pune eu in soare,ca slava Domnului am,dar ce ma fac cu celelalte flori ,care nu suporta soarele si caldura de peste 30 grade ,ce s-ar face in balcon ,daca i-as da soare lui?
 

angela draganoiu

Active Member
eu am unul rosu involt, sa nu mai zica AngelEyses ca ii invat pe altii gresit, si care suporta soarele direct fara sa se supere.
mai am un Koening care trebuie protejat de razele de la prinz si mai am unul nou portocaliu, nu-i stiu numele, dar care se pleosteste in soare si trebuie udat si stropit pe frunze zilnic, asa ca il protejez si pe el, ca pe toti ceilalti.
 

claudia_s

Member
Eu pe toti cei care ii vedeti in albumul meu stau la soare de la 11 dimineata si pana apune soarele si nu am avut nici o problema cu ei. Singurul lucru neplacut e primavara cand ii scot afara si se ard frunzele tinere. Se fac chiar uratei cam pentru doua saptamani dupa care isi revin foarte frumos si nu mai au nici o treaba.
 

AngelEyes

Member
Claudia care e albumul tau ? :)
Angela nu generaliza....daca am spus la alt post ca ai dat o informatie putin eronata nu inseamna ca inveti lumea chestii gresite.Ba chiar deloc.... :wink: Chiar mai sus in acest post ti-am dat dreptate,asa ca ... :hug: pace te rog :giggle: :rose:
 
Sus