probleme cu violetele

iuli

Member
lumina puternica nici un caz ,cred si eu ca sunt acarieni .am stopit cu ceva dar nu am vazut nici o ameliorare. o sa iau alt acaricid si incerc cu acela.
 

emeclau

Active Member
Iuli, unele varietati au nevoie de mai putin fertilizant, eu cred ca asta este cauza
schimba pamantul, pune neaparat frunze la prins din varietatea respectiva, iar daca ii tai centrul rozetei vor aparea suckeri ( pui) !
sper sa-ti fi fost de folos :D
 

iuli

Member
azi m-am uitat atent la cateva violete si am observat viermisori mici de tot subtiri si lungi de vreo 2-3 milimetri.cum sa ii combat? :cry:
 

danya

Active Member
Pe frunze? Sunt transparenti? Poate tripsii...
Da cu Talstar sau Mospilan daca sunt tripsii.
 

Fleur

Active Member
Uda-le cu un insescticid ceva mai concentrat decat normal. Cred ca poate fi si mospilan.
 

MariaRaluca

Member
Nu credeam sa revin pe forum tot cu probleme cu insectele...
Ma puteti ajuta si pe mine cu ce as putea sa fac sa scap de niste omizi mici mici care imi mananca florile de la violete, acum mananca si frunze mai firave si le gauresc pe cele mai groase si chiar mi-au distrus cateva frunza de goxinie ?
de la mici mici au crescut acum, dar tot nu-s cat omizile de afara, dar au inceput sa faca oua si imi mananca si alte plante mai comestibile pt ele...
Mospilan am dat, nu a avut niciun efect, ba chiar parca le-a facut bine... Nu stiu ce sa le fac ca oricat strang eu bucata cu bucata de pe frunze, tot reapar... iar ouale m-au speriat de tot...
 

Fleur

Active Member
Vad ca n-ai primit niciun raspuns, semn ca nimeni nu s-a confruntat cu asta. Nici eu n-am avut decat o singuta data o omida uriasa pe care am prins-o si dat-o afara si am rezolvat problemea definitiv.
Gloxiniile le poti taia frunzele, scoate bulbul si sa-l plantezi in pamant nou.
La violete mai incearca cu fastac ori confidor. Pune frunze curate la prins in eventualitatea ca nu reuseste exterminarea. Sper ca le-ai izolat de celelalte plante.
 

MariaRaluca

Member
Multumesc Fleur, chiar ma intrebam de ce nu zice nimeni nimic :)
Eu in primul rand am cules omidutele si le inspectez de cate ori pot doar doar mai prind vreuna...
de izolat le-am izolat, si sper sa nu mai apara...
 

ghia_don

Active Member
Pare mai mult o lipsa de magneziu sau fier, decit o variegatie...dar poate ma insel..
Asteapta sa vezi ce spun fetele care au violete variegate, ele stiu mai bine cum arata frunzele acelea..
 

doina

Member
Nu este variegata , decolorarea este data de o lipsa de nutrienti sau poate chiar suprasaturarea ei .
Ar trebui sa-i schimbi substratul si dupa aceea cel putin o luna sa nu-i pui niciun fel de ingrasamant .
 

diana999

Active Member
de ceva timp mi se maronesc frunzele. prima oara am crezut ca e ceva normal sa moara frunza dar mai mult mi-au murit si puii lor.... am vazut frunze patate si la unii pui :? am gresit undeva? am udat prea mult sau prea putzin? fertilizant le pun foarte rar.
 
Sus