Rhus typhina

happy

Well-Known Member


A inmultit cineva rhus typhina din seminte?am 2 inflorescente cu seminte si as avea nevoie de parere autorizata!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu personal nu am inmultit, dar am citit despre el pentru ca il vreau si eu si in locul in care l-am vazut proprietarul n-a vrut sa-mi dea si mie un pui, desi ii smulge! :cry: Am citit ceva care m-a lasat cu gura cascata referitor la semnatat- si anume ca semintele se inmoaie 24 de ore inainte de a le semana, iar apa, initial, trebuie sa fie fierbinte. :eek: Apoi, germineaza la rece. Intr-o alta sursa se spunea ca pot fi semanati toamna, direct in gradina, deci e clar ca germineaza la rece. Stai ca ma documentez mai bine, ca cica semintele trebuie si scarificate.
P.S. Daca ai multe, n-ai si de dat???
 

ACHIMENES

Member
Eu inca nu am incercat, desi mi-am facut provizii de seminte, problema acestor seminte este tegumentul extrem de tare. In literatura de specialitate se specifica :
- pt a germina , semintele se recolteaza iarna cand deja sunt maturate si apoi trebuie tinute 1 ora in acid sulfuric concentrat, dupa care se spala bine.
- alte metode de inmultire ar fi :
butasii de radacina
prin drajoni
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ACHIMENES a spus:
Eu inca nu am incercat, desi mi-am facut provizii de seminte, problema acestor seminte este tegumentul extrem de tare. In literatura de specialitate se specifica :
- pt a germina , semintele se recolteaza iarna cand deja sunt maturate si apoi trebuie tinute 1 ora in acid sulfuric concentrat, dupa care se spala bine.
- alte metode de inmultire ar fi :
butasii de radacina
prin drajoni
Da, citeam si eu ca inmultirea cea mai simpla e prin drajoni. Am gasit si faza cu semintele tinute in acid, da' am crezut ca au luat-o razna aia...Da' de unde naiba acid sulfuric? Oare pilite nu ar merge?Daca nu reusesc sa-mi procur seminte, ai avea ceva in plus de dat? Am citit undeva ca se prinde si din butasi semi-lemnosi recoltati vara, stii ceva despre asta?
 

happy

Well-Known Member
de data asta nu am multe, le-a luat cumnatul meu din spate la Sala Polivalenta,sper sa ajung eu sa iau puieti prin martie! :D poate mai gasesc si maciulii cu seminte! :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
de data asta nu am multe, le-a luat cumnatul meu din spate la Sala Polivalenta,sper sa ajung eu sa iau puieti prin martie! :D poate mai gasesc si maciulii cu seminte! :rofl: :rofl:
Daca ai lua puieti ar fi super, zice-se ca e ceea mai buna varianta, ma gandisem si eu sa dau lovitura la zgarcitul ala, ca sunt in parcarea motelului lui, da' mi-era groza sa ma fac de minune... :rofl: :rofl: :rofl: Poate cheama politia de ma prinde si ma trezesc la zdup...
 

sicora fabian

Active Member
Cand apa clocoteste, dati-o de pe foc si puneti semintele. Lasati-le asa o zi, pana se umfla(daca nu s-au marit si nu sunt moi, repetati figura), apoi semanati-le. Nu va asteptati la procent mare de germinare.Si prin butasi merge greu. Cel mai usor si sigur este prin drajoni.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Cand apa clocoteste, dati-o de pe foc si puneti semintele. Lasati-le asa o zi, pana se umfla(daca nu s-au marit si nu sunt moi, repetati figura), apoi semanati-le. Nu va asteptati la procent mare de germinare.Si prin butasi merge greu. Cel mai usor si sigur este prin drajoni.
Multumesc, Fabian, acu' sa-mi fac rost de seminte, daca metoda am aflat-o! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
Sa-mi spui si mie de unde faci rost :) , as dori si eu :D
Pai daca se indura cineva care are... :) Eu mai trec printr-un loc cu acesti copacei, o sa ma uit daca mai au pe ei ceva seminte, sa le sterpelesc... :) :)
 

happy

Well-Known Member
Claudia,vezi ca sunt niste inflorescente maronii ca niste maciulii! sa nu le scuturi ca te duci acasa fara seminte! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
Claudia,vezi ca sunt niste inflorescente maronii ca niste maciulii! sa nu le scuturi ca te duci acasa fara seminte! :rofl:
Problema e sa ajung intai la ele! :rofl: Ai citit faza cu acidul sulfuric? Vezi sa nu-ti "parlesti" labutele :rofl:
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
hapy a spus:
Claudia,vezi ca sunt niste inflorescente maronii ca niste maciulii! sa nu le scuturi ca te duci acasa fara seminte! :rofl:
Problema e sa ajung intai la ele! :rofl: Ai citit faza cu acidul sulfuric? Vezi sa nu-ti "parlesti" labutele :rofl:
de unde stii ca am labute?se exclude acidul!ai grija clujeanco( cum se numesc cei din Geaca?) ca te dau pe mana lui boc :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
claude a spus:
hapy a spus:
Claudia,vezi ca sunt niste inflorescente maronii ca niste maciulii! sa nu le scuturi ca te duci acasa fara seminte! :rofl:
Problema e sa ajung intai la ele! :rofl: Ai citit faza cu acidul sulfuric? Vezi sa nu-ti "parlesti" labutele :rofl:
de unde stii ca am labute?se exclude acidul!ai grija clujeanco ca te dau pe mana lui boc :rofl: :rofl:
Ce-ai zis??? Boc? Ei, nu stiu cum ma dai tu pe mana lui, da' el dac-ar incapea pe mana mea zau ca i-as ciufuli penele...ca sa nu zic mai mult :rofl: :rofl: :rofl: Si poate nici tu n-ai scapa, daca tot esti asa razboinic :rofl:
 

happy

Well-Known Member
seminte de rus typhina

Claudia gata am facut rost si de seminte si de puieti de la Polivalenta din Bucuresti,mi-am umplut portbagajul daca ma prindeau o mierleam.Hotul neprins este negustor cinstit.Zi ,ce vrei? :D Si alta si mai buna:pe foru cineva spunea ca sunt salcami galbeni in parcul de la Circ Bucuresti,am oprit masina chiar laga salcam si mi-am umplut buzunarele cu pastai,dupa ce venisem de la Achimenes din Mogosoaia,care mi dadu-se catea seminte! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hapy, daca ai puiut de dat zau ca n-as refuza! Ca eu m-am oprit odata la motelul unde am vazut, parea ca e pustiu si pe cand sa scot cazmaua din portbagaj a aparut proprietarul! Si scarba naibii nici macar seminte nu a vrut sa imi dea! :x Asa ca la o adica daca n-ai chef sa trimiti un puiut, te-as ruga frumos sa-mi trimiti cateva seminte! :rugaciune: Hotaraste-te si spune-mi! Daca poti sa-mi dai pui, atunci poti pune in colet si o paulownia de-aia de care aveai de vanzare si eu iti trimit banii!
 
Sus