Rhus typhina

gabiee

Active Member
happy a spus:
Gabee,dau seminte la schimb.Ce ai de dat?
hmmm... am curmali din samburi , daca doresti , sunt cam la 15-20 cm
sau seminte de cleome si floarea soarelui ornamentala -am florile in album

:D
 

happy

Well-Known Member
castane comestibile,gincko biloba nu ai?Ai seminte de amorphallus?leandru de care ai?
 

gabiee

Active Member
castanu mi-a putrezit , acum 2 saptamani l-am aruncat - a ramas in stadiul in care a fost pozat
iar gingko , nu mi-a iesit nici o samanta :(
 

bradut

Well-Known Member
Am primit un pui de Rhus Typhina. Este sub foma unui bat cu muguri. Pentru ramificare trebuie sa-i tai varful? Se tunde intr-un anumit fel pentru a dezvolta coroana?
 

happy

Well-Known Member
Depinde cat este de inalt,il tai cand are cel putin 1m inaltime,il formezi si ca tufa daca vrei si-l tai la 0,3m! :D
 
asta este un tip anume de otetar? sau pe voi va intereseaza orice otetar.

Inafara ca face toamna frunzele ruginii il mai deosebeste ceva fata de otetarii comuni?
 

happy

Well-Known Member
Mirela,la maturitate rus typhina arata ca o pergola ,sau ca un dud pendul,depinde cum il dirijezi.In Piata Norilor la Sincai exista o terasa intre blocuri care are doi astfel de arbori,este extraordinara.Vis a vis de terasa locuia cumnata pana si-a facut vila in Popesti.Deci nu este un otetar obisnuit! :D
 

alfa

Active Member
Da, sunt si in Parcul Carol. Cresc altfel decat un otetar obisnuit. Arata extraordinar de frumos. :D
 
eu va propun sa incercati cu evodia hupenhensis , creste f. mare face niste flori albe ,(dupa tei ),f. frumoase si frumos mirositoare ,si tine si mult timp inflorit !!!
 

sicora fabian

Active Member
La Rhus typhina, culoarea grena a lăstarilor şi fructelor, frunzişul fin, coronamentul aerat, forma neregulată a tulpinii (i se mai spune arborele candelabru), efectul decorativ pe toată perioada anului, îl fac un concurent puternic chiar şi pentru arborii decorativi prin flori, mai ales într-un spaţiu clasic, regulat!
 
Sus