Rhus typhina

michaela

Active Member
al meu nu e mai mare de 3m si formeaza o... "palarie" frumoasa. Toamna frunzele devin galben-caramizii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa ai parte de el, Mymo! :D
Eu, dupa grindina de duminica m-am innegrit de suparare, cand am vazut ca si lui ii rupsese grindina varful! Din fericire, la controlul de azi am observat ca deja are mugurei noi, inclusiv la frunza mai apropiata de varf! :eek: Foarte rapid! M-am bucurat de numa' :)
 

MiraMinca

Member
Stimate prieteni,

Aveti cumva un puiut de Rhus Typhina fată de dat/ vândut/ schimbat?

Eu am de dat un băiat acum sau mai mulţi la toamnă

Mira Cureleanu
 

Floria

Active Member
Care este diferenta intre fata si baiat ? eu am unul matur in fundul curtii care are pe langa el zece pui de diferite dimensiuni, unii de 2 m altii de 50 cm. Tot ce stiu este ca face niste conuri rosii pline de seminte si toamna frunzele ii devin caramizii, nu creste mai inalt de 3 m si este altfel decat otetarul pe care il am la bloc si care a ajuns pana la etajul 5 iar primavara face niste floricele micute care-mi cad pe masina de nu o mai vad. Eu stiu ca doar otetarul obisnuit este fata si baiat, vecinul de vis-a-vis avea unul la fel de mare ca cel din gradina blocului nostru dar el facea niste pastai care cadeau pe jos si toata ziua matura vecinul in jurul lui pana s-a enervat si l-a taiat. Rhut Typhina sunt toti la fel, eu asa i-am vazut.
Am aici o poza cu Rhut Typina de 2 feluri, cu frunze mai franjurate mai jos si ceilalti puiuti pe langa mine http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... qXr_ph.jpg

Acum am aflat ca fructele lui pot fi folosite ca condiment la unele preparate din carne sau la salate
http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.ro
 

MiraMinca

Member
Fetele fac acele conuri cu flori şi respectiv fructe, băieţii nu.

Fetele rodesc şi în absenţa băieţilor, dar fructele nu au seminţe viabile.

Soţul avea acum 2 ani o chestie miiiiiică (pe care se încăpăţânează să o denumească palmier) da-i rhus glabra mai mică decât o plantă de mărar zdravănă, acum acela a crescut de zici, că nu-i adevărat şi deja are vreo 7 puieţi.

Evident că eu îmi doresc o fată.

Rhus typhina (Staghorn Sumac ) ca şi rhus glabra laciniata (Smooth Sumac ) alături de sumacul mediteraneean sunt folosibile în salate, codiment sau la obţinerea unei băuturi acrişoare, rozalii
 

MiraMinca

Member
Rectificare de ultim moment

Nu vreau rhus typhina, vreau o fată de RHUS GLABRA LACINIATA.
Am de dat la schimb un băiat.
 

happy

Well-Known Member
Na ca am mai invatat ceva! :eek: Eu am doi puiuti de glabra laciniata dar cum ii caut sa vad daca sunt fata sau baiat :?
 

Floria

Active Member
Re: Rectificare de ultim moment

MiraCureleanu a spus:
Nu vreau rhus typhina, vreau o fată de RHUS GLABRA LACINIATA.
Am de dat la schimb un băiat.
M-am uitat pe wikipedia si eu nu vad diferenta intre ele la frunze doar fructele cred ca fac diferenta http://en.wikipedia.org/wiki/Sumac
Mi-ai stranit curiozitatea sau mai bine spus mi-e ciuda sa aflu ca am ceva in gradina si nu stiu exact ce este.
 

sicora fabian

Active Member
Pentru Mira si pentru ceilalti!
TOATE, atentie, toate speciile genului Rhus au florile hermafrodite! Adica fiecare floare are atat elementele femele cat si mascule!
Mira, nu mai scrie prostii ca-ti sterg postarile! Intreaba, daca nu stii!
"Laciniata" este o varietate a speciei R. typhina, nu R. glabra!
 

Floria

Active Member
Sa traiesti Fabian ! de o ora tot caut sa ma dumiresc .
Atunci voi intelege ca otetarul salbatec al vecinului era de alt tip nu de alt sex.
 

sicora fabian

Active Member
:D Imi cer scuze ca n-am citit de ieri . . . :oops:
Daca face fructele cu o aripioara, in prelungire, atunci este 'falsul otetar', 'cenusarul', Ailanthus altissima.
 

michaela

Active Member
Eu am 'Tiger eye Bailtiger' rhus typhina si e plin de conuri din alea.... sunt seminte pe acolo? :?
............
mymo a spus:
Micha,uite-l pe puiut a inceput sa faca frunze noi :dans:
Mymo sa-ti traiasca/creasca mare si frumos :wink: :D
Sa ai grija unde il plantezi.... caci umple gradina de pui :x

Eu il am de vreo 10 ani si nu stiam pe atunci ce o sa patesc cu el :)

Cineva din Franta l-a plantat si a imprejmuit cu plasa la 1 m jur imprejur, in sol... caci se intindeeeee, radacini de suprafata si pline de noi copacei. As face si eu asta.... dar acum cred ca e deja prea tarziu... :roll:
 

Floria

Active Member
michaela a spus:
Eu am 'Tiger eye Bailtiger' rhus typhina si e plin de conuri din alea.... sunt seminte pe acolo? :?
Ce ma bucur ca am si eu de la tine ! :indragostit:
Seminte face foarte multe dar nu vor germina niciodata pentru ca au coaja foarte groasa si nu poate fi sparta, poate doar daca le pilesti, merita incercat ! :aoleu:
 

michaela

Active Member
Cu mare drag Flori!
Ma bucur ca mai toate au fost incantate sa se mute in gradina ta :D :wink:
............
despre seminte.... de atatia ani.... eu nici macar n-am avut curiozitatea... :oops: adun si arunc direct... dar sunt niste pamatufi buretosi asa.... nu ma gandeam ca au seminte in chestiile alea :oops: :rofl: nah ca azi chiar ma uit in ele... :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Ca sa germineze semintele de rhus trebuie puse in acid(diluat),asa de tare este coaja! :wink:
 

MiraMinca

Member
MODERARE???

Stimate domnule Sicora,

Nu mi-am arogat nicaieri cunostinte exhaustive. Sunt un inginer - deci cel putin egali in titluri universitare - chimist, pasionat de plante.
(Iar ca linie generală şi de mare bun simţ, nu -mi aduc aminte să vă fi acordat acceptul să-mi ziceţi pe nume. Acesta e un drept al prietenilor)
Am spus ce am citit pe alte documente gasite pe internet. Daca mint ei, mint si eu.

Numai că eu sunt născută în zodia Tomii şi în plus, din câte ştiu un om e nevinovat până când i se demonstrează vinovăţia, deci vă invit călduros să-mi argumentaţi exhaustiv subiectul şi să îmi demonstraţi unde greşesc.
Aveţi în acest caz, scuzele mele anticipate, alături de toţi cei care au avut de suferit din cauza informaţiilor eronate pe care le-am colportat.

Intre timp am verificat ultima versiune din regulament, nu consider că am încălcat în niciun fel cele 9 puncte ca să pot fi ameninţată că mi se vor şterge toate postările.

În ce bază acţionaţi discreţionar şi discriminatoriu?

cu stimă
drd. ing. Mira Cureleanu
 
Sus