Scoarta pentru orhidee

simona2

Member
Scoarta pentru orhidee se gaseste in : Bricostore , Metro , Praktiker . Singurul inconvenient este ca de multe ori o gasim doar la saci destui de mari .
 

roxy

Member
pai nu e un inconvenient, simona. asta ne determina sa cumparam alte orhidee ca sa folosim toata scoarta :wink:
 

bibacj

Member
Dar mi se parea la pipait a fi mai mult pamant. Am vazut insa si la Baumax la aceeasi cantitate dar era 15 ron. Parea ca are mai multa scoarta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am mai postat asta si la orhidee, dar daca tot a venit vorba...

___________

Pentru cei care cauta substrat pentru orhidee si gasesc doar la pachete mari, iata o solutie: pamantul Tercomposti adus la Romstal Garden in Vitan. Pachetul are 10 L, costa 7.4 RON si contine turba usoara, scoarta de copac si ingrasaminte cu dizolvare treptata. Eu am folosit acest substrat la 6 din orhideele mele si le merge bine. Unele si-au revenit si au inceput sa creasca frumos dupa ce peste iarna m-am straduit sa le tin in viata.

Asa arata pachetul:


Aceasta este compozitia:


Iar aici vedeti textura:
 

ghia_don

Active Member
Am gasit la noi scoarta de conifere, dar vopsita, banuiesc ca asta nu e buna pentru orhidee. Acum , daca tot m-am imbolnavit si eu de "orhideita" :oops: , caut prin magazine tot ce trebuie pentru noul sezon :)
 

Tina

Active Member
Ghia, cred ca scoarta "vopsita" e din aceea ornamentala.. am vazut in parcarea la Carrefour, pe spatiul asa zis "verde"... :wink:
Am vrut si eu sa iau de la Romstal si in ultimul moment mi-am dat seama ca nu e scoarta pt orhidee.. :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai scoarta este de mai multe feluri. Tot un fel de scoarta se aplica pe sol ca sa impiedice aparitia buruienilor. Nu e acelasi fel de scoarta cu cel care trebuie la orhidee.
 
A

Anonymous

Guest
Doina,ai nevoie urgent de scoarta? Da-mi un tel. ca eu ies des in munti si nu-i o problema sa-ti culeg niste coaja de conifere.
 

lili

Member
Scoarta si orice substrat obtinut din alte surse mai putin sigure, trebuie dezinfectat cu Formalin. Nu distruge proprietatile solului sau scoartei, doar daunatorii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De unde putem sa achizitionam substanta? Ca n-am vazut-o pe nicaieri. Eventual un pret orientativ/cantitate ...
 

lili

Member
Eu il am de la un producator de flori, dar exista posibilitatea de-a afla sursa si cumpara acest produs. :wink:
 

Sash

Active Member
Azi am vazut in practiker de vanzare, la pungi, scoarta de conifere. Numai ca nu pomeneau nimic de orhidee, pe punga erau niste trandafiri si scria ca e scoarta pentru flori :? Aveti idee daca merge si la orhidee?!
 

mymo

Active Member
Aceea e scoarta care se pune pe alei sau pe pamant intre flori in gradina,nu stiu daca a folosit cineva pt.orhi.
 
Sus